Урок 131 (читання)
Тема. Звук [й]. Позначення його буквами Й,
й («йот»)
Мета: ознайомити учнів з буквами Й, й («йот»), їх
алфавітною назвою та звуковим значенням; виробляти навички читання складів,
слів з буквою й («йот»), добирати слова, протилежні за значенням;
розвивати навички виразного читання, інтелектуальні здібності учнів; виховувати
доброзичливість.
Обладнання: зразок друкованої букви й («йот»); фішки для
побудови звукових моделей; картки зі словами прислів’я; малюнок яблук (із
буквами).
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Читання
учнями вірша «Карпати»
напам’ять
III. Підготовчі артикуляційно-слухові вправи, в основі
яких лежить виучуваний звук [й]
1 Гра «Спільний
звук»
— Знайдіть спільний звук у словах йорж,
йод, гай, змій. ([й])
2 Артикуляція звука [й]
Учитель звертає увагу учнів на те, що звук [й] завжди
м’який і не має парного твердого звука.
3 Гра «Впіймай
звук»
Учитель читає вірш, діти плескають у долоні, коли чують
звук [й].
Йоржа впіймав на вудку Йосип,
Схопив і зойкнув: ой-ой-ой!
Не знав, напевно, Йосип досі,
Який колючий йоржик той.
4 Робота над чистомовкою
Ай-ай-ай
— ми підемо в гай.
Ій-ій-ій — край чарівний мій.
5 Колективне складання звукових схем слів-відгадок
• Є предмет і є риба, які називаються однаково. Що це? І хто
це? (Йорж)
Біла птиця в небі вертиться, хвіст, як
струна;
Перерветься хвіст — пада птиця, як той
лист.
(Змій)
• Їжа у хаті, а двері на замку. (Яйце)
6
Самостійне добирання учнями слів зі звуком [й] в різних позиціях — на початку,
в середині, у кінці слова
7 Утворення та аналіз складів типу злиття
— Утворіть цілі яблучка: підберіть усі половинки.
IV. Ознайомлення учнів з буквами Й, й
(«йот»)
1
Учитель повідомляє, що звук [й] позначається на письмі буквою «йот», показує
велику і малу літери
— На
яку букву дуже схожа буква й («йот»)? (На букву и)
2
Зіставлення малої і великої літер Й, й («йот») (за формою
однакові,а за розміром різні)
V. Вправи з читання
1 Читання слів, поданих в
аналітико-синтетичній формі
Фізкультхвилинка
Найудаліший кравець,
Заєць у роботі весь:
Скроїв шуби — хоч куди!
Копійчина — за труди.
2
Читання стовпчиків слів за Букварем
—
Прочитайте стовпчики слів.
—
Прочитайте слова, які характеризують будинки. (Високий, низький)
3
Словникова робота
— Ці
слова — протилежні за значенням. Я називатиму слова, а ви доберіть до них
протилежні.
Широкий (вузький), великий (малий), молодий
(старий), веселий (сумний), довгий (короткий), повільний (швидкий).
4 Гра
«Розсипане
прислів’я»
— Зберіть слова і прочитайте прислів’я.
— Як ви розумієте це прислів’я?
5 Робота за Букварем
—
Прочитайте назви кольорів.
—
Який колір зайвий?
— Прочитайте назви кольорів, у яких є звук [і], [ч], [е].
6 Читання вірша «Зайчик Ой і зайчик Ай»
1) Виразне читання вчителем
2) Самостійне напівголосне читання учнями
3) Вибіркове читання
—
Прочитайте речення: куди пішли зайчики?
— Як
мама кликала зайченят?
Фізкультхвилинка
Мій дідусь живе в селі, в нього сиві вуса.
Я сокирою рубати в дідуся навчуся.
Я навчусь траву косити і в сарай її носити.
Дідусю бракує рук — допоможе йому внук.
7 Читання тексту «Казковий світ»
1) Виразне читання вчителем
— Що
побачила Надійка під водою?
— Які
кольори були під водою?
—
Подивіться на малюнок і скажіть, що цікавого під водою?
— Які
тварини живуть під водою?
— Що
їм необхідно для життя? (Чиста вода)
2) Самостійне напівголосне читання учнями
3) Читання окремими учнями
4) Вибіркове читання
— Які
кольори побачила Надійка під водою?
—
Кого побачила Надійка?
— Який світ був під водою?
Підсумок уроку
— Що
робили сьогодні на уроці?
— Яку
букву вчили?
Немає коментарів:
Дописати коментар