Урок 132 (письмо)
Тема. Письмо рядкової букви й («йот»), складів, слів із
нею
Мета: вчити учнів правильно аналізувати структуру малої букви й
(«йот»); писати її в рядках зошита, у складах та словах; розвивати логічне
мислення, увагу, мовлення учнів; виховувати у дітей самостійність,
акуратність.
Обладнання: зображення лимона, огірка, персика, абрикоса; зразок
рукописної букви й («йот»); картки-головоломки; фішки для складання
звукових моделей слів.
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Звукові аналітичні і синтетичні вправи
зі звуками
1 Гра «Впіймай звук»
Учитель читає вірш, діти плескають у долоні, коли чують
звук [й].
Скрізь ми вже бували,
Скрізь його шукали.
Я спитав у сойки:
— Де живе Ойойко?
— Є тут недалечко
Ойойкове гніздечко! —
Я у гай, та в гаї
|
Теж його немає.
Вибіг на стежину,
Глянув: там — ожина.
Я до ягід — рукою.
— Ой! — пожаливсь кропивою.
Де не візьмись сойка:
— От і знайшов Ойойка!
|
Словникова робота
• Сойка — лісовий перелітний рудувато-сірий
птах родини воронових, який має білувату з темними смугами голову і невеликий
чубчик червонуватого відтінку.
• Стежина — доріжка, протоптана звірами або
людьми чи спеціально зроблена людьми.
• Ожина — кущова або напівкущова колюча
рослина з дугоподібними гілками та їстівними плодами чорно-сизого кольору.
III. Повторення вивченого на уроці читання
напам’ять висловлювання
Буква й («йот») на письмі позначає
приголосний звук [й].
Гра «Хто більше?»
У гості до учнів приходить Мальвіна і
приносить у кошику слова, що містять у собі інші слова.
— Складіть інші слова, використовуючи букви
слова соловейко. (Соло, коло, колесо, косо)
IV. Повідомлення теми і мети уроку
— На цьому уроці ви будете вчитися писати
малу рядкову букву й («йот»), склади та слова з нею.
V. Демонстрація зразка рукописної літери в сітці зошита
— Подивіться на рукописну букву й («йот»),
порівняйте її з друкованою. (Вони дуже схожі.)
— На яку букву вона дуже схожа? (и)
— Що
спільного?
— Чим
відрізняються?
VI. Аналіз графічної будови з переліком елементів
Рядкова буква й («йот») складається з трьох елементів:
двох коротких прямих ліній і короткої горизонтальної вигнутої лінії.
VII. Засвоєння конфігурації літери
1 Демонстрація написання літери на дошці з поясненням
послідовності зображення елементів
Алгоритм написання рядкової букви й («йот»)
2
«Письмо» учнями в повітрі під рахунок, з орієнтацією на показ учителя: раз-і,
два-і, три
3 Обведення літери за поданим у зошиті пунктирним
зображенням
Пальчикова гімнастика
Вихідна
позиція. Обидві долоні з’єднані «ковшиком», усі пальці, крім великих,
спрямовані вбік «від себе», а великі пальці підняті вверх та з’єднані — це
«труба».
Пароплав
пливе по річці,
Дим з труби, немов із пічки.
4 Письмо трьох літер (самостійно).
Зіставлення написаних літер зі зразком. Аналіз помилок
5
Дописування рядка літери
6 Гра
«Так чи ні»
Дайте
відповідь мені — правду я кажу чи ні?
В
грудні по садку гуляв, стиглу вишеньку зірвав. (Ні)
В
небі зірочки горять, ніччю дітям треба спать. (Так)
Влітку,
взимку, навесні, світить сонце лиш мені. (Ні)
Їли
сірі горобці на подвір’ї камінці. (Ні)
На
полях росте пшениця, буде з неї паляниця. (Так)
Взимку
спить ведмідь в барлозі і прокинутись не в змозі. (Ні)
Серед
ряски, серед мулу, в річці бачив я акулу. (Ні)
7
Письмо буквосполучень йо, йм
8
Розв’язування головоломки
— Прочитайте імена дітей, у яких є буква й.
(Олексій, Віталій)
9 Письмо буквосполучень ай, йа
10 Звуко-буквений аналіз слів-відгадок
• З буквой Й папір я клею,
З Н я створюю алею. (Клей, клен)
• Птаха ця живе на морі,
Там літає на просторі.
Дзьобом рибу ловить влучно,
А співає різко й гучно. (Чайка)
Фізкультхвилинка
Мільйон мікробів на руках,
Під мікроскопом — просто жах!
Візьму мило, кран відкрию,
Руки я мерщій помию!
11 Списування рукописних слів йод і йог
— Подивіться в зошити, прочитайте слова, які утворяться,
якщо до буквосполучення йо додати букву д («де») чи г («ге»).
12 Гра «Хто більше?»
Учитель показує зображення: лимон, огірок, персик,
абрикос; діти добирають прикметники до них.
Складання речень з названими словами.
13 Письмо слів йому, айва
14 Обговорення малюнка в прописах
— Що зображено на малюнку?
— Згадайте вірш, який ми читали на
попередньому уроці. Які імена у зайченят?
VIII. Підсумок уроку. Коментар учителя про роботу учнів та її результати
— Яку букву навчилися писати?
— Який звук вона позначає на письмі?
Немає коментарів:
Дописати коментар