пʼятниця, 7 вересня 2012 р.

Урок № 106 Продовження теми попереднього уроку. Написання під диктовку слів з м’яким знаком у різних позиціях


Урок 106 (письмо)
Тема. Продовження теми попереднього уроку. Написання під диктовку слів з м’яким знаком у різних позиціях
Мета: удосконалювати уміння дітей записувати слова і речення під диктовку, складати схеми до речень; розвивати увагу під час списування з друкованого тексту, мислення, інтелектуальні здібності, формувати навички самоконтролю; виховувати бережливе ставлення до природи; прищеплювати бажання пізнавати нове, бути освіченою людиною.
Обладнання: картки літер, кросворди, предметні малюнки, зображення звірів, звукові моделі слів, картки із завданнями.
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Повідомлення теми уроку та мотивація
навчальної діяльності учнів
Гуркочуть колеса, рейки дзвенять,
В чарівному поїзді діти сидять,
Бажають навчитися гарно писати,
Вправи виконувать, правила знати.
Є у них карта маршрутів до знань,
Та треба докласти зусиль і старань!
— Як ви вже здогадалися, сьогодні ми вирушимо в подорож, та на шляху нам треба буде виконувати завдання від лісових жителів, під час виконання яких ми закріпимо наші знання про роль м’якого знака, уміння правильно писати букви, поєднувати їх, правильно списувати з друкованого тексту та під диктовку. Отже, справ у нас багато, тож не будемо гаяти часу!
III. Робота над матеріалом уроку
1 Каліграфічна хвилинка
— Коли пишеться закритий м’який знак?
— А коли відкритий?
2 Гра «Допиши пару»
До поданих на дошці великих літер учні дописують маленькі.
Змішались у нас букви всі.
Біда лише, та й годі.
У дві колонки розмістить
Допомогти ви згодні?
3 Гра «Впіймай звук»
— Якщо в слові є приголосний звук, пом’якшений за допомо­гою м’якого знака, ви показуватимете картку зеленого кольору, а якщо немає — червоного кольору.
Окунь, лан, пень, ходить, лис, сталь, опеньки, горобець, малень­кий, береза.
4 «Квітка-алфавітка»
— Підібрати слова з шести букв з м’яким знаком, який би стояв в кінці слова. (Липень, повінь, півень, камінь, ремінь,…)
5 Розгадування кросворда
— Ми потрапили у казковий ліс.
За пеньочком, під грибком,
Сіли звірі всі рядком.
Хто так швидко постарався,
Від дощу тут заховався?
6 Звуковий аналіз слова олень
Фізкультхвилинка
Всі підняли руки — раз!
Став навшпиньки увесь клас.
Два — присіли, руки вниз —
На сусіда не дивись.
Раз! — і вгору,
Два! — і вниз.
Будь уважним, не крутись.
Будем дружно присідати,
Щоб ногам роботу дати.
Раз! — піднялись,
Два! — присіли.
Хай мужніє наше тіло!
Хто втомився присідати —
Може вже відпочивати.
7 Робота в зошитах
Сірий зайчик поспішав,
Та спіткнувся і упав.
З торби випали слова,
Заховала їх трава.
Букви швидко відшукаєм,
З них слова ми поскладаєм.
— Зайчик хоче побажати, щоб ви працювали на уроці. А як саме? Розшифруйте і запишіть: ЕБРОД, ЛЕСОЕВ.
8 Робота над прислів’ям (з елементами ейдетики)
Писати — не язиком чесати.
9 Запис тексту під диктовку
— Кого ми зустрінемо далі, ви дізнаєтесь, коли відгадаєте за­гадку.
Не стулить і на мить очей,
Вночі полює на мишей,
Зате удень відпочива.
Ні, це не кішка, а… (сова).
— Мудра Сова хоче знати, чи вмієте ви писати під диктовку.
У Льоні нове пальто. Пальто красиве. А у Ніни сіра куртка.
— Підкресліть слова, у яких написали м’який знак.
Пальчикова гімнастика
Один, два, три, чотири, п’ять,
Будем пальці рахувать.
Ось цей пальчик — дід,
А цей пальчик — баба.
Ось цей пальчик — тато,
А цей пальчик — мама.
А ось цей пальчик — я.
Ось і вся моя сім’я.
10 Складання схем до речень
1-ша група — скласти схему до третього речення;
2-га група — скласти схему до першого речення;
3-тя група — скласти схему до другого речення.
11 Робота зі звуковими моделями
— З тексту, який ми записали, підберіть слова до поданих мо­делей.
12 Гра «Математика»
ЛИПА + ДЕНЬ – А – Д = … (ЛИПЕНЬ)
МЕД – Д + ДАЛЬ = … (МЕДАЛЬ)
ПАН – Н + Т + РУЛЬ = … (ПАТРУЛЬ)
IV. Узагальнення та систематизація вивченого
1 Розгадування загадок
Через річку міст вузенький,
До Загадкино близенько.
Діти впевнено крокують,
По країні знань мандрують.
• Росте вона додолу головою,
Росте вона холодною зимою.
А тільки сонечко засяє —
Вона заплаче й помирає. (Бурулька)
• Довкола пеньочків
Вмостились грибочки.
Більші та маленькі,
А звуться… (опеньки).
Полем мчить, копитом б’є,
Вітер в гриві виграє.
Він і сильний, і прудкий,
Здогадались, хто такий? (Кінь)
• Квітка сонячна, красива,
Стане згодом сива-сива,
Вітерець її подмуха —
Стане миттю сивим пухом. (Кульбаба)
2 Робота за варіантами
Далі підемо ми пішки.
Погуляємо ми трішки.
Річка Мовна попереду,
Речення нам скласти треба.
1-й варіант — скласти речення зі словом бурулька;
2-й варіант — скласти речення зі словом опеньки;
3-й варіант — скласти речення зі словом кінь;
4-й варіант — скласти речення зі словом кульбаба.
3 Робота на картках
— З’єднайте слова у стовпчиках лініями.
Свистить
Гуркотить
Рипить
грім
сніг
мороз
4 Скоромовка
Олесь косив овес,
Скосив овес увесь!
V. Підсумок уроку
Ми всі вправи виконали
І загадки відгадали.
З лісом будемо прощатись
І додому повертатись.
Вже нам поїзд дав сигнал,
Повертатись час настав.
— Що сьогодні робили на уроці?
— Що вдалося найкраще?
— З чим виникли проблеми?

Немає коментарів:

Дописати коментар