Урок 105 (читання)
Тема. Закріплення знань про букву ь (м’який
знак)
Мета: удосконалювати вміння робити звуковий та звуко-буквений
аналіз слів, читати склади, слова з буквою ь (м’який знак), збагачувати
словниковий запас учнів, виробляти в дітей навички читання зв’язного тексту;
розвивати уяву, літературно-творчі
здібності, навички інтонування окличних речень, увагу, мислення,
фонематичний слух, пізнавальний інтерес; виховувати естетичні смаки, любов та
дбайливе ставлення до природи, бажання працювати.
Обладнання: предметні малюнки, схеми та звукові моделі для читання слів, картки із
завданнями.
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань учнів
— На які дві групи поділяються звуки в українській мові?
— Чим відрізняються голосні звуки від приголосних?
— Наведіть приклади голосних звуків.
— Наведіть приклади приголосних звуків.
III. Повідомлення теми та мотивація діяльності
— Сьогодні на уроці ми будемо виконувати
різні вправи з літерою…, а з якою саме, ви здогадаєтесь із загадки.
Я — не літера нова.
Я пом’якшую слова.
А у слові «олівець»
Забігаю аж в кінець.
Г. Чубач
—
Так, правильно! Сьогодні ми закріпимо наші знання про літеру м’який знак.
IV. Робота над матеріалом уроку
1
Повторення вивченого правила
— А
що ви можете сказати про м’який знак?
Буква
ь (м’який знак) звука не позначає, але впливає на м’якість попереднього
приголосного.
—
Наведіть приклади слів з м’яким знаком на кінці, у середині слова.
2
Утворення слів
— Попрацюємо з м’яким знаком. У цьому нам
допоможе Дід-Буквоїд.
(Сіль, руль, даль, міль, біль, шаль, роль,
жаль, нуль)
(День, тінь, лінь, пень, кінь, синь, рань,
лань)
3 Загадка
У
чистім полі він росте:
На
високих ніжках,
В
зелених панчішках,
Квіточки
блакитні,
Оченьки привітні. (Льон)
4 Бесіда про льон
— Отже, про що була загадка? (Про льон)
— Що це? (Рослина)
— Де вона росте? (У полі)
— Опишіть її.
5 Звуко-буквений розбір слова-відгадки
Фізкультхвилинка
Раз! Два! Три! Чотири! П’ять!
Час прийшов нам спочивать.
Тож піднімем руки вгору,
Ніби глянемо на зорі.
А тепер всі руки в боки,
Як зайчата — скоки-скоки!
Десять! Дев’ять! Вісім! Сім!
Час за парти нам усім.
6 Добирання до поданих слів відповідних
звукових моделей
V. Робота в зошитах
—
Давайте надрукуємо в зошитах ці слова. Будемо друкувати в два стовпчики. В
перший — ті слова, у яких немає м’якого знака, а в другий — в яких є м’який
знак.
VI. Узагальнення та систематизація знань
1 Гра «Утвори нове слово» (робота на картках)
Даль — (ме)… даль
руль — (пат)…руль
роль
— (па)…роль
рись
— (бо)…рись
мідь
— (вед)…мідь
вісь
— (по)…вісь
2 Метаграми
Готуй із мене кашу, плов,
У суп насипте трішки.
Коли ж м’який припишеш знак,
Страшенна буде кішка! (Рис — рись)
• Знак м’який — мов чарівник:
Він з’явивсь, а син - то зник! (Син — синь)
Фізкультхвилинка
Руки
в сторони та вгору —
На носочки
піднялись.
Підніми
голівку вгору —
Й на
долоньки подивись.
Присідати
ми почнемо,
Добре
ноги розімнемо.
Раз —
присіли, руки прямо.
Встали — знову все так само.
VII.
Робота з підручником
1
Розгляд ілюстрації
— Що
та кого зображено на малюнку?
— Що
вони роблять?
—
Який день зображено на малюнку? (Ясний)
— Яка
пора року?
2
Робота над текстом «На ставку» (с. 75)
1)
Читання тексту вчителем
— Де
рибалили дідусь і Василько?
2)
Словникова робота
Вудка
— знаряддя для ловіння риби.
Красень
— гарний.
3)
Бесіда за текстом
— Про
кого розповідається у тексті?
— Що
вони робили?
— Де
знаходилось місце їх рибалки?
4)
Напівголосне читання тексту учнями
5)
Вибіркове читання
—
Довго чекали герої, щоб піймати рибу? (Ні)
— Знайдіть це місце в тексті і прочитайте.
6) Робота над виразністю
— Подивіться на останнє речення. Чим воно відрізняється від інших? (У кінці
цього речення стоїть знак оклику.)
— Як слід читати такі речення?
— Прочитайте.
VIII. Підсумок уроку
— З якою буквою ми ознайомилися?
— Які звуки вона позначає?
— Чого навчилися?
— Що найбільше сподобалось?
Немає коментарів:
Дописати коментар