Урок 104 (письмо)
Тема. М’який знак. Написання ь (м’якого знака) у кінці слів
Мета: удосконалювати вміння робити звуко-буквений аналіз слів, зіставляти
кількість звуків та букв у словах, складати речення за схемою; розвивати
фонематичний слух, увагу, пам’ять дітей, уміння аналізувати структуру букви,
порівнювати її з іншими; виховувати охайність при письмі, вимагати дотримання
норм каліграфічного письма.
Обладнання: картки з друкованими та рукописними буквами, предметні малюнки, плакат «Правильно
сиди під час письма», малюнки до загадок, картки із завданнями.
Хід уроку
I. Організаційний момен
Дзвоник пролунав веселий,
Дружно всіх він кличе в клас
Цікаві дії на уроці
Пропоную я для вас.
Станьте струнко, не лініться,
Одне одному всміхніться,
Приготуйте без мороки
Все, що треба до уроку.
Приготовлено? — Хиток.
Починаєм наш урок.
II. Актуалізація опорних знань учнів
1 Бесіда за матеріалом уроку читання
— З якою буквою ми ознайомилися на уроці читання?
— Чи позначає вона звук?
— Назвіть приклади слів, в яких вживається м’який знак.
— Покажіть цю букву в касі.
2 Гра «Впіймай звук»
— Зараз я буду вам називати слова, а ви повинні «спіймати» (плеснути в
долоні) і запам’ятати лише ті з них, у яких є м’який знак.
Сіль, сир, тин, тінь, лось, ліс, рись, рис, карась, село, лосі, лось,
горобець.
3 Повторення вивченого про м’який знак
— Пригадайте, що особливого про цю букву ви дізналися на
попередньому уроці читання. (Буква ь (м’який знак) лише вказує на м’якість
попереднього приголосного і не позначає ніякого звука.)
4 Усний звуко-буквений аналіз слова карась
III.
Повідомлення теми та завдань уроку
— Сьогодні на уроці ми будемо вчитися писати м’який знак,
слова з м’яким знаком та будемо виконувати багато цікавих вправ.
IV. Вивчення
нового матеріалу
1 Демонстрування та порівняння друкованої літери з
відповідною їй рукописною, з раніше вивченими літерами
2. Повторення правил сидіння за партою, вимог щодо того,
як тримати ручку й розміщувати зошит під час письма
Правила сидіння за партою
— Сидіти треба зручно, ноги тримати на підлозі повною
ступнею, спину тримати прямо, голову нахилити трошки вліво і вниз так, щоб
бачити написане в зошиті, лікті покласти на парту. Між партою і грудьми повинна
бути відстань на ширину долоні.
Розглядання плаката.
Розміщення зошита на парті
— Розгорніть зошит, покладіть перед собою, лівою рукою
притримуйте його.
Учитель звертає особливу увагу на ліворуких дітей.
Як тримати ручку під час письма
— Візьміть ручку в праву руку. Підніміть її, ставлячи
лікоть на парту. Ручку тримайте тільки трьома пальцями — великим, вказівним,
середнім, але писати допомагає вся рука. Ручка більше спирається на середній
палець, підтримується великим, а зверху — вказівним. Усі три пальці знаходяться
на відстані ширини вказівного пальця від кінця ручки.
Учитель звертає особливу увагу на ліворуких дітей.
3 Показ і пояснення вчителем написання букви на дошці
М’який знак — це один елемент: коротка пряма лінія із
заокругленням у вигляді овалу.
Алгоритм написання м’якого знака
Зошит свій я розгортаю
І похило покладу,
Ручку правильно тримаю,
Сяду рівно, не зігнусь.
4
«Письмо» у повітрі
Пальчикова
гімнастика
ДРУЖНІ
ПАЛЬЧИКИ
Вихідне положення: пальці однієї руки випрямити,
притиснути один до одного та утримувати напружені пальці до рахунку 10.
Виконувати спочатку кожною рукою по черзі, а потім обома руками одночасно.
Після вправи — стряхнути кисті рук.
Пальчики живуть в сім’ї,
Це помічники мої.
V. Робота в зошиті
1
Письмо букви по пунктирах зразка, потім — самостійно до кінця рядка
2
Письмо складів і слів (звертається увага на з’єднання букви з іншими буквами)
Фізкультхвилинка
Клас принишк,
Настала
тиша.
Вже
ніхто нічого не пише.
Треба
паузу зробити,
Щоб
здоров’ячко зміцнити.
|
Стали,
сіли, сіли, стали,
Поробили
різні вправи.
На
сусіда подивились,
Усміхнулись,
звеселились,
Й
до роботи знову взялись.
|
3 Письмо речення з буквою
VI.
Узагальнення та систематизація вивченого
1
Робота за варіантами
Варіант
1
Переписати скоромовку. Підкреслити м’який знак.
Сів Сень на пень,
Просидів весь день.
Варіант 2
Переписати скоромовку. Підкреслити м’який знак.
Маленький горобчик
Сів на стовпчик.
2 Робота за картками
— Треба виправити помилки, яких припустився Незнайко, і
записати правильно слова в зошити.
Івась і Василько пишуть слова: осінь, міль, пальто,
слизько, низько. А Незнайко написав: зелень, л…он, пол…оти, сл…оза,пол…ові,
кол…ори.
Пальчикова гімнастика
ДРУЖНІ
ПАЛЬЧИКИ
Цю вправу можна попередити невеличким оповіданням про те,
яку назву має кожний палець: великий, вказівний, середній, безіменний та
мізинець.
Вихідне положення: усі п’ять пальців витягнуті та
розведені — пальчики «посварилися». Потім усі пальці притиснуті один до одного
— «помирилися». Чергувати ці дві позиції, супроводжуючи словами:
Посварились,—
та одразу
Помирилися і разом!
3 Списування з дошки
—
Спишіть. Підкресліть букви, які позначають м’які приголосні звуки.
Пень, кінь, окунь, півень, рись, лось, липень, серпень,
вересень, міль.
VII. Підсумок уроку
— Яку
букву навчилися сьогодні писати?
— Чи
важко було писати цю букву?
— Які слова з цією буквою ви писали?
Немає коментарів:
Дописати коментар