Урок 103 (читання)
Тема. Буква ь (м’який знак). Позначення
ним м’якості приголосних
Мета: ознайомити учнів з буквою, її назвою; вчити читати склади, слова з буквою ь
(м’який знак); удосконалювати вміння учнів робити звуковий та
звуко-буквений аналіз слів, збагачувати словниковий запас дітей; розвивати їхню
увагу, мислення, фонематичний слух, зв’язне мовлення, спостережливість,
пізнавальний інтерес; виховувати охайність, естетичні смаки, любов та дбайливе
ставлення до природи, тварин.
Обладнання: зображення місяця, зірок, звукові моделі слів, предметні
малюнки, картки з друкованим зображенням букви, зошит для друкування.
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань учнів
1 Гра «Поверни зірку» («Зоряне небо»)
Вгадайте хитре це слівце
Підказую: є в морі це,
А буває ще на сцені,
В небі ж просто незліченні! (Зірки)
— Молодці! А коли вони з’являються на небі? (Вночі) Правильно. А що ще
з’являється вночі на небі? (Місяць)
— До нас по допомогу прийшов Місяць, адже вже декілька ночей він не бачив
зірочок, через це йому самотньо світити в небі одному. Отже, він просить
допомогти повернути зіроньки назад на небо. Допоможемо?
— Але для цього необхідно виконати таке
завдання: підібрати слова-зірки, які відповідали б звуковим моделям.
2
Робота зі словником
— Ми
знаємо, що слово зірка може мати кілька значень. А як ви вважаєте, що означає
слово місяць?
III. Повідомлення теми уроку та мотивація
навчальної діяльності учнів
— Буква, яку ми будемо сьогодні вивчати, звука не позначає, але на м’якість
попередніх приголосних звуків упливає. Назва цієї букви — м’який знак.
Послухайте, як про неї пише Ганна Чубач.
В
алфавіті я в кінці,
В
мене усміх на лиці.
Не
хизуюсь я, але…
Вам
без мене буде зле.
Бо як
тільки я у слові,
Слово м’якше для вимови.
IV. Вивчення нового матеріалу
1 Загадка
Літом
наїдається,
А зимою висипається. (Ведмідь)
—
Поділіть слово-відгадку на склади. Чи однаково вимовляються останні звуки у
першому і другому складах? Чому?
—
Давайте тепер надрукуємо наше слово-відгадку в зошитах.
2 Проблемна
ситуація
—
Прочитайте записане слово. Чи відповідає запис звучанню слова-відгадки? (Ні)
— Як
ви думаєте, чому? (Варіанти відповідей учнів.)
V.
Ознайомлення з буквою ь (м’який знак)
1 Вірш
Я —
не шість!
Я —
м’який знак.
Це
повинен знати всяк.
Я —
не літера нова.
Я пом’якшую слова.
2
Показ букви ь (м’якого знака). Аналіз будови, порівняння з вивченими буквами
3
Заучування фрази
Буква
ь звука не позначає, але впливає на м’якість попереднього приголосного.
Фізкультхвилинка
Руки в сторону та вгору —
На носочки піднялись.
Підніміть голівку вгору
Й на долоньки подивіться.
Руки в сторони розводим,
Опускаєм плавно вниз,
Присідати ми почнемо,
Добре ноги розімнемо.
|
Раз присіли — руки прямо.
Встали. Знову все так само.
Вправу дружно почали.
Нахил вліво — раз, два, три!
Повертаємося вправо.
Все виконуємо гарно.
Вліво, вправо повернулись.
Ось розминці вже кінець.
Хто ж старався — молодець!
|
4 Звуко-складовий аналіз слова-відгадки ведмідь:
5 Виділення місця в слові, де стоїть ь (м’який
знак)
Півень,
горобець, ведмідь —
Знак
м’який в кінці стоїть.
Журавель,
дельфін і рись —
Знак
м’який! Не помились.
О. Кононенко
6 Гра «Хто більше?»
Добирання слів з м’яким знаком.
VI. Робота в зошиті
1 Друкування букви у зошитах
2 Запис слів ведмідь, рись
VII. Робота
за Букварем
(с. 74)
1 Розгляд малюнків та аналіз звукових моделей слів
2 Читання складів та зіставлення звукових значень
(твердий/м’який)
3 Читання стопчиків слів
• Хором;
• ланцюжком.
Фізкультхвилинка
Щось
не хочеться сидіти.
Треба
трохи відпочити.
Руки
вгору, руки вниз.
На
сусіда подивись.
Руки
вгору, руки в боки.
Вище
руки підніміть.
А
тепер їх відпустіть.
Плигніть,
діти, кілька раз.
За роботу, все гаразд.
4 Робота над текстом «Льон»
1) Читання тексту вчителем
2) Словникова робота
Польова — та, що росте в полі.
3) Напівголосне читання тексту учнями
4) Вибіркове читання
— Про
що розповідається в тексті? (У тексті розповідається про рослину.)
— Як
називається ця рослина? (Ця рослина називається льон.)
— Де
вона росте? (Вона росте в полі.)
— Що
є на квітці? (На ній є квітки.)
—
Якого кольору квітки? (Квіти на ній сині-сині.)
VIII. Підсумок уроку
— З
якою буквою ми сьогодні ознайомилися? (Ми ознайомилися з буквою ь (м’який
знак).)
— Які звуки вона позначає на письмі? (Буква
ь (м’який знак) звука не позначає, але впливає на м’якість попереднього
приголосного.)
Немає коментарів:
Дописати коментар