Урок 32 (письмо)
Тема. Письмо рядкової букви у
Мета: продовжувати формувати поняття про букву як знак для позначення
відповідного звука; ознайомити дітей з написанням рядкової букви у,
вчити писати її окремо та у поєднанні з іншими елементами та вивченими буквами;
розвивати фонетичний слух, аналітико-синтетичні вміння, збагачувати словниковий
запас, розвивати мовлення учнів, графічні навички, дрібну моторику; виховувати
працьовитість, інтерес до рідної мови.
Обладнання: звукові схеми, фішки для звукового аналізу, набори малюнків, «Прописи».
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань учнів
1 Актуалізація вивченого на уроці читання
Звучить кування зозулі.
— Де ми побували на уроці читання? (У лісі)
— Що трапилося з однією дівчинкою? (Вона
заблукала.)
— Як вона гукала? (Ау-у-у!)
Складання речень за схемами та малюнком «Прописа» (с. 20).
Наприклад: Марійка кричить. Дівчинка
заблукала у лісі.
— Який другий звук у вигуку «ау»? Дайте
йому характеристику.
Гра «Спіймай звук»
У класі букву «у» вивчали —
— У-а, у-а, — у візку маля пищало.
— А-у-у! — гучно діти так кричали,
Бо в темнім лісі заблукали.
— Якою буквою позначається звук [у]?
2
Повідомлення теми і мети уроку
— Щоб
скоріше дівчинка знайшла дорогу додому, нам необхідно навчитися писати рядкову
букву у. Для цього вам слід бути уважними, наполегливими та старанними.
3 Робота над
загадкою
• У двох
матерів по п’ятеро синів. (Руки і пальці)
Звуковий аналіз слова рука. Визначення місця вивчених букв у слові.
4 Бесіда «Для чого людині руки»
— Для чого, на вашу думку, людині руки?
— Що можна ними робити?
РУКИ
Тепла і ніжна — в матусі рука.
Дужа й солона вона в моряка.
У сталевара — міцна, мозолиста.
Легка, мов крило,— в піаніста-артиста.
В лікаря — чуйна.
Шорстка — в хлібороба...
Тільки ніяка рука — у нероби.
Л. Савчук
— Коли
кажуть «золоті руки»?
— Давайте і
ми будемо прагнути того, щоб наші ручки були вмілими і працьовитими.
5 Пальчикова гімнастика
ХЛОПЧИК-ПАЛЬЧИК
— Хлопчик-пальчик,
Що робив?
— З першим братом
В ліс ходив.
З другим братом
Борщ варив,
З третім братом
Пас корів,
А з четвертим —
Кашу їв.
НА РОБОТУ
Старший встав — не лінувався.
Вказівний за ним піднявся —
Розбудив сусід його.
Той — свого, а той свого.
Встали вчасно всі брати —
На роботу треба йти.
III.
Вивчення нового матеріалу
1 Ознайомлення з рядковою буквою у
• Розгляд букви.
• Виділення складових елементів.
Рядкова буква у складається з короткої палички з заокругленням внизу та
подовженої петлі.
Порівняння рукописної букви у з друкованою.
2 Підготовчі
вправи. Пояснення та
письмо елементів букви («пропис», с. 18, 1–3 рядки)
Перший елемент починаємо писати від верхньої рядкової, ведемо вниз рухом
на себе, трохи не доводячи до нижньої рядкової, робимо заокруглення праворуч,
торкаючись лінії і пишемо вгору-вправо до верхньої рядкової.
Подовжена похила лінія з петлею внизу починається з верхньої рядкової,
пишемо похилу лінію до нижньої міжрядкової, заокруглюємо ліворуч і ведемо
лінію, що утворює петлю, вгору-вправо так, щоб вона перетнула подовжену на
місці збігу її з нижньою лінією робочого рядка.
3 Коментований показ учителем написання рядкової букви у
— Рядкова буква у складається з двох елементів: короткої прямої похилої
лінії, заокругленої внизу праворуч, і нижньої петлі.
Алгоритм написання рядкової букви у
— Пишемо під
рахунок раз-і, два-і.
4 Підготовчі
вправи
• Робота з
калькою.
• Обведення
пальчиком «наждачних» букв.
• Письмо «у
повітрі».
5 Обведення
букви під рахунок учителя раз-і, два-і («Пропис», с. 18, 4-й рядок)
6 Порівняння
написаного зі зразком
7 Самостійне письмо букви. Аналіз своєї роботи: визначення букви,яку
вдалося написати найкраще
— Намалюйте
«найкращій» букві корону.
Фізкультхвилинка
1) У — В.
п.: стійка на лівій нозі, праву — в сторону на п’яту. Ліва рука внизу, праву
зігнуто в ліктьовому суглобі і відведено в сторону, передпліччя догори.
— Те саме в
інший бік.
— В. п.
2) А — В.
п.: широка стійка, ноги нарізно, руки перед грудьми. 1 — руки в сторони. 2 — В.
п. 3 — руки вперед. 4 — В. п.
IV.
Закріплення вивченого матеріалу
1 Робота за
таблицею з’єднань
—
Роздивіться елементи, що записані на рядку. Це рядкова буква у в поєднанні з
іншими буквами.
— Спробуйте за таблицею визначити вид з’єднання. (Верхнє, нижнє чи середнє)
2 Коментар
до написання даного з’єднання
3 Обведення дітьми цього з’єднання через кальку
4 Письмо опрацьованого з’єднання
Таким чином проводиться робота і з наступними поєднаннями рядкової букви у
в поєднанні з іншими буквами.
5 Розфарбовування з граматичним завданням
— Покажіть
на малюнках рибку, огірок, равлика, кенгуру, яблуко.
— На які дві групи можна поділити ці предмети?
— Назвіть слова, в яких є звук [у] та буква у. Розфарбуйте ці малюнки.
6 Гра «Пошуковець»
Знайдіть серед букв заховані слова ау, уа та підкресліть їх.
• праоваоаоаудвлаопоруажідвлпоршнллбаулпопррауоїл
• орлолоуадплроршноуалдрплороауждєдлалорпшнуадлр
• лпортбйїкщуалілоарааудрлрьєгкаудплрруадвідпалрш
V. Підсумок
уроку
— Яку букву ви навчилися писати на уроці?
— Який звук
вона позначає на письмі?
— З яких елементів складається?
— Що на уроці було цікавим, складним?
— І на завершення отримайте подарунок від букви У.
Улюблені слова на У
Звичайно, вам я подарую.
Я і сама їх всі люблю
І дуже у житті реальному ціную.
Урівноважений і уважний,
Уславлений і улюблений...
Завжди будь таким!
Немає коментарів:
Дописати коментар