Урок 46 (письмо)
Тема. Письмо великої букви І
Мета: навчити дітей писати велику букву І, з’єднувати її з іншими буквами;
закріплювати вміння проводити звуковий аналіз слів; розвивати мовлення учнів,
збагачувати словниковий запас дітей; вчити працювати разом; виховувати
бережливе ставлення до іграшок, шкільних речей, спостережливість, уважність.
Обладнання: демонстраційні картки з друкованими й рукописними літерами, каса букв,
предметні малюнки, фішки для звукових моделей, плакат «Правильно сиди під час
письма»; посібник (Македонова Л. А., Мачнева О. М. Навчання каліграфічного
письма. 73 алгоритми написання українських літер та графічних знаків: Посібник
для учителів. — Херсон, 2005).
Хід уроку
I. Організаційний момент
Всі почули ви дзвінок —
Він покликав на урок.
Кожен з вас приготувався —
На перерві постарався.
Зараз сядуть лиш дівчата,
А за ними і хлоп’ята.
II. Актуалізація опорних знань учнів
1 Повторення вивчених букв
Гра «Назви слова на задану букву»
Учитель показує картку з літерою, а діти називають слова, які нею починаються.
Наприкінці гри визначають переможця.
— Назвіть голосні звуки. Доведіть, що вони голосні.
— Назвіть приголосний, що ми вже вивчили.
— Коли будемо писати велику букву в слові?
Гра «Збери слово»
— З «розсипаних» букв слід зібрати слово.
— Послухайте уривок. З якої він казки?
…Ото Івасик як підріс трошки, став просити батька:
— Зробіть мені, татку, човник та весельце, то я буду рибку ловити, та Вас
при старощах годуватиму.
— Молодці! Здогадалися! Вимовте ім’я хлопчика. Назвіть перший звук. Який
це звук? Якою буквою він позначається на письмі? Чи можемо ми написати слово
Івасик?
III. Повідомлення теми і завдань уроку
— Сьогодні ми вчитимемося писати велику літеру І, складати слова та речення
з нею.
Фізкультхвилинка
Добре те, що сонце світить!
|
(Руки вгору.)
|
Добре те, що вітер віє!
|
(Коливаються.)
|
Добре те, що цей ось ліс
|
(Присідають.)
|
Разом з нами ріс і ріс!
|
(Підтягуються.)
|
Добре те, що в нашій річці синя, не брудна водиця.
|
(«Купаються».)
|
І мене матуся рідна після школи зустріча.
|
(Стрибають.)
|
Добре гратися на дворі.
|
(Плескають у долоні.)
|
Добре вчитися у школі!
|
(Сідають за парти.)
|
IV. Вивчення нового матеріалу
— Розгляньте велику рукописну літеру І. Чим вона подібна до друкованої?
Чим відрізняється? Зі скількох елементів складається ця літера?
— Велика буква І складається з двох елементів: короткої прямої та довгої
прямої лінії з заокругленням унизу вліво.
1 Робота в зошиті (с. 27)
Повторення вимог до правильного розташування зошита на парті, тримання
ручки, поставу. Розглядання плакату.
Зошит швидко
розгортаю,
Руку
правильно тримаю,
За поставою
слідкую.
З чистотою я
дружу,
На «відмінно» напишу.
2 Письмо букви І
— Велика буква І складається з двох елементів: короткої прямої та довгої
прямої лінії з заокругленням унизу вліво.
Алгоритм написання великої букви І
— Пишемо під рахунок раз, два-і.
Спочатку
«напишіть» у повітрі. Потім обведіть букву в зошиті до половини рядка.
Роздивіться, чи правильно ви це зробили. Допишіть рядок до кінця. Наступний
рядок запишіть самостійно.
3 Письмо під
диктовку
Аа Оо Уу и
Мм Мі Ам Ім Мі
Фізкультхвилинка
(гімнастика для очей, пальчикова гімнастика)
1. Глибоко
вдихніть, замруживши очі якомога сильніше. Напружуйте м’язи шиї, обличчя,
голови. Затримайте подих на 2–3 секунди. А потім швидко видихніть, широко
розплющивши на видиху очі. Повторіть 5 разів.
2. Заплющте
очі, помасажуйте надбрівні дуги й нижні частини очиць круговими рухами — від
носа до скронь.
3. Заплющте очі, розслабте брови. Поводіть очними яблуками зліва направо й
справа наліво. Повторіть 10 разів.
ДЗЕРКАЛО
Тут у дзеркальце дивись,
Рухи всі повторюй.
Пальці вгору — пальці вниз,
Раз — угору, знову — вниз,
В кулачки збирайтесь,
Потім випрямляйтесь.
Долоні рук на ребрі стоять одна проти другої. Далі рухи за текстом.
БАРАБАН
Барабаню, барабаню,
Барабаню цілий день.
Барабанщик я завзятий,
Знаю безліч я пісень.
Напруженими пальцями обох рук барабанити по столу.
V. Узагальнення
вивченого матеріалу
1 Робота в зошиті (с. 29)
1) Поєднання великої букви І з іншими буквами
— Поєднувальна лінія — коротка пряма, виведена з основної букви, яку ведемо
до верхньої рядкової, звідки починаємо писати наступну букву.
2) Письмо буквосполучень Іі, Іо, Іа, Іи, Іу
2 Гра «Розумники та розумниці»
— Для цієї гри нам потрібні дві команди. Перша команда — дівчата, друга —
хлопчики. Чия команда назве більше імен з буквою І?
3 Розгадування ребусів
VI. Підсумок
уроку
— Яку букву вчилися писати?
— Назвіть імена, які починаються буквою І.
— З якої букви будемо їх писати?
— Коли ще будемо писати велику букву І?
Немає коментарів:
Дописати коментар