Урок 45 (читання)
Тема. Закріплення вміння писати букву і. Звуко-буквений аналіз слів. Робота з
дитячою книжкою. Ю. Т. Ярмиш «Зайчаткова казочка»
Мета: закріплювати знання учнів про букву і та її звукове значення;
продовжити роботу над засвоєнням вивчених букв, їх звукових значень; дати
уявлення про і в значенні окремого слова; вправлятися в читанні слів та
речень із буквою і; удосконалювати навички складання речень за схемами,
звукового аналізу слів; збагачувати активний словник учнів; виховувати увагу,
пам’ять, інтерес до навчання, старанність, бажання активно працювати.
Обладнання: каса букв, предметні малюнки, малюнок ключів, звуко-буквені та
звуко-складові схеми, схеми речень; Ярмиш Ю. Зайчаткова казочка. — К.: ТОВ
«АВДІ», 2009.
Хід уроку
I. Організаційний момент
Швидко пролунав дзвінок:
Розпочати час урок.
Ми навчаємося старанно,
І попрацюєм залюбки.
Друзі скажуть: «Бездоганно!
Ви усі — розумники!»
II. Повідомлення теми і завдань уроку
— Сьогодні ми закріпимо знання про букву і та її звукове значення,
працюватимемо над текстом «Зайчаткова казочка».
III. Повторення вивченого матеріалу
— Давайте пригадаємо правила сидіння за партою. (Діти розказують правила,
користуючись плакатом на дошці.)
— Отже, починаємо подорож до країни Знань. Але потрапити туди нелегко,
потрібно гарно працювати, щоб цими ключами відкрити двері до країни Знань.
Перш ніж почати, давайте пригадаємо, які букви ви вже вивчили. Назвіть ці
букви, покажіть, де вони живуть у касі? Які з них позначають голосні звуки, а
які — приголосні?
— Викладіть склади: ма, мо, ми, мі, му, ім, ум, ам, ом, им.
1. 1-й ключик до країни Знань — звуко-буквений аналіз слів(за предметними
малюнками)
— До поданих малюнків підберіть відповідну звукову схему.
— З одним словом складіть речення, яке
складатиметься з трьох слів.
2. 2-й
ключик до країни Знань
— Придумайте слова, в яких буква і знаходиться на початку, в середині та у
кінці слова.
Фізкультхвилинка
Хто ж там, хто вже так втомився
І наліво похилився?
Треба дружно всім вставати,
Фізкультпаузу почати.
Буратіно потягнувся,
Раз нагнувся, два нагнувся.
Руки в сторони розвів —
Мабуть, ключик загубив.
|
А щоб ключик відшукати,
Треба нам навшпиньки стати.
Покрутитись, повертітись,
На хвилинку зупинитись.
Пострибали, пострибали,
Раз — присіли, другий встали.
Всі за парти посідали,
Вчитись знову ми почали.
|
3. 3-й
ключик до країни Знань
Гра «Ловіть слово»
— Я буду «кидати» вам звуки, а ви мені — «повертати» утворене слово.
[о], [с′], [і], [н′] [і], [г], [р], [а], [ш], [к], [а] [р′], [і], [ч], [к],
[а]
[з′], [і], [р], [к], [а] [п], [о], [м], [і], [д], [о], [р]
— Якою буквою позначається звук [і]? Який це звук? Доведіть.
4. 4-й ключик до країни Знань — складання речень за предметнимималюнками і
схемами
На дошці вчитель виставляє парами предметні малюнки (хлопчик і дівчинка,
ромашка і троянда, лимон і малина).
Під
малюнками — схеми. Учні складають речення за схемами.
(Троянда червона, а ромашка біла. Хлопчик і
дівчинка. Малина солодка, а лимон кислий.)
— Діти,
скільки слів у другому реченні? (Три) Отже, буква і може бути окремим словом у
реченні. Пригадайте казки, в назвах яких буква і вживається як окреме слово.
(«Лисиця і Журавель»,
«Котик і Півник», «Їжак і Заєць», «Вовк і Лисиця»)
VI.
Узагальнення вивченого матеріалу
1. 5-й
ключик до країни Знань — розгадування загадок
— Послухайте загадки. Слова-відгадки надрукуйте на аркуші.
Чи хто
заходить, чи виходить,
Той першим
руку нам дає.
Ми стоїмо
завжди при вході,
Нас в кожній
хаті кілька є. (Двері)
• Хто
сердитий спозаранку
На подвір’ї
біля ґанку?
— Ой, булди,
булди, булдик,—
З півнем свариться… (індик).
2. 6-й
ключик до країни Знань — конкурс на кращого скоромовця
Читання скоромовки з дошки «луною» за вчителем, поступово прискорюючи темп.
Летів
горобчик, сів на стовпчик,
Прибіг хлопчик, утік горобчик.
1. Відкинутись на бильце стільця, прикрити повіки, міцно заплющити очі,
відкрити повіки. Повторити 5–6 разів.
2. Підвести очі догори, виконати ними рухи по колу за годинниковою
стрілкою, потім зробити ними рухи по колу проти годинникової стрілки.
Повторити 5–6 разів.
Пальчикова гімнастика
ХТО ЯК ПЕРЕСУВАЄТЬСЯ
По болоті чапля йде,
Раз-два, раз-два.
Потім важко слон ступа,
Раз-два, раз-два.
Гусінь повзає маленька,
Просувається швиденько.
Перший і другий палець переступають, немов
ноги чаплі.
Вони ж повільно «йдуть» на другій фаланзі.
Спираючись на кінчики пальців та підтягуючи зап’ястя, долоня плавно
просувається вперед.
3. 7-й ключик до країни Знань — робота з
дитячою книжкоюЮ. Ярмиша «Зайчаткова казочка»
Читання казки вчителем
Бігло лісом
сіреньке зайчатко.
Стриб-скік!
Стриб-скік!
Гульк, а на стежці лежить... казочка.
Перегорнуло Зайчатко сторінку. Ой, як
сподобались йому малюнки! І червона морквинка, і білий кролик, і веселий
їжачок. І написана казочка була великими літерами. Тільки Зайчатко все одно
читати не вміло.
Взяло воно казочку під пахву, скаче лісом і думає: «Як би мені знайти
кого-небудь, хто читати вміє. Це, мабуть, дуже цікава казочка!»
— Про кого
йдеться у казці?
— Що знайшов
Зайчик?
— Що
сподобалося Зайчаткові?
Словникова робота (пояснення значень слів гульк, під пахву)
Читання тексту хором
— Знайдіть у
тексті і зачитайте слова, в яких є буква і. Підкресліть в тексті простим
олівцем букву і, яка вживається як окреме слово.
Читання «дощиком»
Дощик крапає (читаємо повільно, тихо);
дощик
сильніший (скоріше, голосніше);
злива (голосно і скоромовкою).
V. Підсумок
уроку
— Ви гарно
працювали! Ось вам подарунок — чарівний ключик, який ще не один раз допоможе
вам під час подорожей країною Знань.
Кожна дитина отримує картку з малюнком ключика.
Немає коментарів:
Дописати коментар