Урок
54
Тема. Складання
таблиць додавання та віднімання числа 3. Задачі на збільшення та зменшення
числа на кілька одиниць
Мета: розкрити
принцип укладання таблиць додавання й віднімання числа 3; вдосконалювати
навички усної лічби; розвивати вміння розв’язувати задачі на збільшення та
зменшення числа на кілька одиниць; розвивати мислення учнів.
Обладнання: предметні малюнки, таблиці: «Додати 3»,
«Відняти 3», геометричні фігури.
Хід уроку
I. Актуалізація знань учнів
1. Усна
лічба. Складання й розв’язання прикладів
Знайти однакові фігури, обчислити суму або різницю
чисел на фігурах, прочитати утворений приклад, назвати відповідь.
2. Робота
з картками. Порівняння чисел
Учитель показує на картках два числа, учні показують
картку з тим числом, яке, на їхню думку, найбільше. Потім учні показують в
інших випадках найменше число.
Показати найбільше: 5 і 2, 3 і 8, 4 і 10, 2 і 6, 3 і
9, 4 і 7.
Показати найменше: 4 і 1, 5 і 8, 3 і 9, 5 і 10, 6 і
4, 8 і 7.
3. Складання
задачі на знаходження суми за малюнком.
II. Вивчення нового матеріалу
1. Складання
таблиць додавання й віднімання 3
• Повторення складу числа 3.
3 = 1 + 1 + 1
3 = 2 + 1 3 = 1 + 2
• Складання таблиці додавання й віднімання числа 3.
На столі лежать 3 кружечки. Їх потрібно покласти у
коробку. Як перенести ці кружечки?
— Можна перенести по одному.
1 + 1 + 1 = 3
— Можна перенести 1, а потім ще 2.
1 + 2 = 3
— Можна перенести 2, а потім ще 1.
2 + 1 = 3
• За малюнками (С. 56, № 1) учні пояснюють, як
складалась таблиця додавання
й віднімання числа 3. Додавати
можна так: додати 1, ще 1, ще 1. Або додати 2 і ще 1. Або додати 1 і ще 2. (Аналогічно
пояснюється віднімання.)
III. Закріплення вивченого
1. Каліграфічна
хвилинка
Вгадати цифру. Написати рядок цієї цифри.
Цифра ця, як кочерга.
В
неї, бач, одна нога.
(7)
2. Розв’язання
прикладів з коментуванням
6 + 1 + 3
0
+ 3 + 3
7
– 2 – 3
9
+ 1 – 3
8
– 2 + 3
6
– 1 – 3
1
+ 3 + 3
5
+ 1 – 3
3. Фізкультхвилинка
4. Розв’язання
задач. Робота з підручником (№ 3, 4)
• Складання задачі на віднімання.
На полиці — 5 книг
У портфелі — ?, на 3 менше
— Що означає вислів «на 3 менше»? Результат буде
більшим за 5 чи меншим?
Чому? Якою дією будемо знаходити книги у портфелі?
• Складання задачі на додавання.
На столі — 6 зошитів
У портфелі
— ?, на 3 більше
— Що означає вислів «на 3 більше»? Результат буде
більшим за 7 чи меншим?
Чому? Якою дією будемо знаходити зошити в портфелі?
5. Завдання
з логічним навантаженням
Заповнити пусті віконця магічного квадрата.
Магічний квадрат — це квадрат, заповнений числами
так, що суми чисел,
які стоять у будь-якому горизонтальному або вертикальному ряді, а також на будь-якій діагоналі
квадрата, дорівнюють одному й тому самому числу.
У нас квадрат — напівмагічний. У ньому однакова сума
повинна утворитись по вертикалях та по горизонталях (у рядках і стовпчиках). У
цьому квадраті
ряд або діагональ дорівнюють 8.
IV. Підсумки уроку
Немає коментарів:
Дописати коментар