Урок 91 (читання)
Тема. Звуки [д], [д′]. Позначення їх буквами Д,
д («де»). Робота з дитячою книжкою. В. А. Симоненко «Подорож у країну Навпаки»
Мета: Ознайомити учнів з буквами Д, д («де»), з їх алфавітною
назвою та звуковим значенням; розвивати навички читання; виховувати у дітей
самостійність та бажання допомагати іншим.
Обладнання: картки для гри «Зникла літера», фішки для звукової моделі
слів, книжка В. А. Симоненка «Подорож у країну Навпаки».
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань
1 Гра «Зникла літера»
— Діти, дмухнув вітерець, і літера зникла зі слів.
Спробуйте прочитати ці слова.
III.
Повідомлення теми і мети уроку
— Сьогодні на уроці ми вивчимо букву, яку необхідно
писати у цих словах. Називається ця буква «де» і може позначати два звуки:
твердий [д] і м’який [д′].
IV. Вивчення
нового матеріалу
1 Звуковий аналіз слів-відгадок
— Давайте перевіримо, чи справді це так. Складемо звукові
моделі слів-відгадок.
Влітку одягається,
а на зиму одежі цурається. (Дерево)
• Тут всі ростуть, як кажуть,
Душа в душу:
Малина, абрикоси, виноград,
Горіхи, сливи, яблуні і груші...
А все це разом зветься просто... (сад).
• Відгадайте, діти, хто
Має носик-долото?
Ним комах з кори виймає,
Про здоров’я лісу дбає. (Дятел)
— Отже, буква д може позначати два звуки:
твердий [д] і м’який [д′].
2 Гра «Впіймай звук» (Слід знайти слова, у яких зустрічається звук
[д] або [д′].)
Добрий дятел жив на дубі,
Долотом дерева длубав —
Де жука, де короїда
Роздобуде до обіду
А деревам лиш вигода:
Короїдів їм не шкода.
3
Робота над чистомовкою
Ди-ди-ди
— в осінні й зимні холоди
Ду-ду-ду
— я зі школи йду,
Де-де-де — вдома тато жде.
Фізкультхвилинка
Кукурудза
на городі
Дивувалась
своїй вроді:
Милувалась
дуже-дуже
Наче
в дзеркало в калюжу.
Білі
зуби, коса довгенька,
Та сукня гарна, зелененька.
V. Робота за Букварем
1
Добирання слів до звукових моделей. Їх аналіз (скільки у слові голосних,
скільки приголосних, чи є у слові м’який приголосний)
2
Порівняння слів дим і дім
3
Читання стовпчиків слів
4
Вибіркове читання
— Прочитайте імена, що починаються буквою Д
(«де»).
—
Знайдіть слово, усередині якого є буква д («де»).
—
Прочитайте назви дерев.
—
Знайдіть два слова, які відрізняються лише однією голосною буквою. (Дим і дім)
Фізкультхвилинка
Гном в гаю гуляв годину,
Назбирав грибів корзину.
Йшла Ганнуся в гастроном,
Їй шагав назустріч гном.
Ніс с грибами він корзину,
Дав Ганнусі половину.
VI.
Робота з дитячою книжкою
1
Словникова робота
•
Замурзані — забруднені чим-небудь.
•
Галасують — голосно кричать
•
Землемір — спеціаліст з межування землі.
•
Чагарники — зарості кущових рослин.
•
Сновигати — ходити без певної мети, без визначеного напрямку.
• Мацапура — неохайна або незграбна людина.
2 Читання тексту вчителем
—
Діти, послухайте казку і скажіть, що це за країна Навпаки і чи сподобалось
дітям у цій країні.
3 Робота над змістом тексту
— Хто
допоміг дітям потрапити у країну Навпаки?
—
Знайдіть у книжці малюнки, на яких:
• хлопчики радіють від перебування у країні Навпаки;
• діти потрапили у полон до царя Невмиваки.
— Як
дітям вдалось втекти з полону?
— Хто
допоміг дітям повернутись додому?
—
Чого навчила дітей подорож у країну Навпаки?
VII. Підсумок уроку
— Що
ми робили сьогодні на уроці?
— Яку
букву вивчили?
— Які звуки вона позначає на письмі?
Немає коментарів:
Дописати коментар