пʼятниця, 7 вересня 2012 р.

Урок № 92 Письмо рядкової букви д («де»)


Урок 92 (письмо)
Тема. Письмо рядкової букви д («де»)
Мета: вчити учнів правильно аналізувати структуру малої букви д («де»), писати її в ряд­ках зошита, у складах та словах; розвивати в дітей логічне мислення, увагу, пам’ять, зв’язне мовлення; виховувати охайність при письмі.
Обладнання: зразки друкованих і рукописних букв, картка для утворення складів, картки для вправ «Чарівні квадрати», «Ланцюжки» і «Піжмурки», фішки для складання звукових моде­лей слів, розрізна азбука.
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Повідомлення теми і мети уроку
— Сьогодні на уроці ви навчитесь писати велику букву Е, дізна­єтесь з яких елементів вона складається, закріпите вміння писати букви.
III. Звукові аналітичні і синтетичні вправи зі звуками
1 Розпізнавання звуків у заданих учителем словах з визначенням локального місця звука (на початку, в середині, у кінці)
— Приготуйте долоні.
Я називатиму слова; якщо ви почуєте звук [д] або [д′] на початку слова, то плескає перший ряд, якщо в середині слова — другий ряд, а якщо в кінці — третій ряд.
(Дім, будинок, клен, велосипед, диван, сад, удав, кущ, дочка, мед, школа, помідор)
2 Вправа «Піжмурки»
— Прочитайте слово, яке заховалось серед букв д («де»).
Т Д Р Д А Д Д К Д Т Д О Д Р Д
3 Утворення складів типу злиття
— Утворіть склади і прочитайте їх.
4 Повторення вивченого на уроці читання напам’ять висловлювання
Буква «де» на письмі може позначати два приголосних звуки: твердий [д] і м’який [д′].
IV. Показ зразка рукописної літери в сітці зошита
— Подивіться на рукописну букву д («де»). Чи схожа вона на друковану?
— А на яку букву вона схожа? (На букву в («ве»))
— Що спільного? Чим відрізняються?
V. Аналіз графічної будови з переліком елементів
Рядкова буква д («де») складається з двох елементів: овалу і нижньої петлі.
VI. Засвоєння конфігурації літери
1 Показ написання літери на дошці з поясненням послідовності зображення елементів
Алгоритм написання рядкової букви д (див. с. 414)
2 «Письмо» учнями в повітрі під рахунок і-раз-і, два-і з орієнтацією на показ учителя (стоячи спиною до класу)
Алгоритм написання рядкової букви д
VII. Вправи з письма
1 Обведення елементів літери за поданим у зошиті контуром
Пальчикова гімнастика
Вихідне положення. Розташувати долоні перед собою, випрямити їх та розсунути пальці. Стискати та розтискати пальці на двох руках одночасно, супро­воджуючи рухи відповідними фразами. Вправу вико­нувати декілька разів.
Ліхтарики засвітилися!
(Випрямити пальці.)
Ліхтарики потухли!
(Стиснути пальці.)
2 Обведення літери за поданим у зошиті пунктирним зображенням
3 Вправа «Ланцюжки»
— Прочитайте слова. (Сади, диво, вода, дари, риба)
4 Письмо трьох літер (самостійно). Зіставлення написаних літер за зразком. Аналіз помилок
5 Дописування рядка літери
6 Звуко-буквений аналіз слів з побудовою схем фішками і викладанням з букв розрізної азбуки
Коли я з «де» — росту на гілці,
Коли ж із «те» — пливу по річці. (Плід і пліт)
— Що ви можете сказати про звукові моделі цих слів? (Вони од­накові.)
— А про значення слів?
Словникова робота
• Плід — соковита їстівна частина деяких рослин (фрукт, ягода).
• Пліт — скріплені в один або декілька рядів колоди для пере­прави на них по воді.
7 Письмо буквосполучення дл
8 Звуковий аналіз слів-відгадок з наступним записом за зразком
— Відгадайте загадки.
Сива людина стоїть над огорожею,
Дістає до самого неба.
Хто це? (Дим)
• Стоїть на дорозі
Всім заважає.
Хто йде, той штовхне,
А з дороги не прийме. (Двері)
Фізкультхвилинка
В рукомийнику помию
Руки я брудні.
Хай подасть мерщій сестричка
Рушничок мені.
9 Читання і запис речень
10 Вправа «Чарівні квадрати»
— Прочитайте слова у рядках і стовпчиках.
11 Добирання слів з виучуваним звуком, які відповідають на запитання який?(Добрий, дужий, дерев’яний, довгоочікуваний, довгий, дитячий)
Складання з одним зі слів (на вибір) речення. Запис моделі ре­чення.
VIII. Підсумок уроку
Коментар учителя про роботу учнів і її результати.
— Яку букву навчилися писати?
— Які звуки нею позначаються на письмі?

Немає коментарів:

Дописати коментар