Урок 10 (письмо)
Тема. Робочий рядок, його складові частини. Письмо похилих ліній
Мета: вчити першокласників писати різні види ліній, орієнтуватися на сторінці
зошита, виконувати вказівки під час письма; закріплювати знання учнів
правильно розміщувати на парті зошит під час письма та малювання, рівно сидіти
під час письма, правильно тримати ручку, олівець; вчити працювати самостійно, у
парах; розвивати увагу, уяву, мовлення, дрібну моторику; формувати позитивне
ставлення до навчання; виховувати бережливе ставлення до письмового приладдя,
любов до школи.
Обладнання: плакат «Сиди правильно під час письма», картинки, на яких зображено
предмети, що відповідають на питання хто?, що?
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань учнів
1 Вступне слово вчителя
— На минулому уроці письма ми вчилися бути ввічливими. Давайте ще раз
повторимо, що необхідно пам’ятати, щоб тебе вважали культурною людиною.
(Відповіді учнів.)
— Я вітаю
вас з тим, що розпочався урок письма.
2 Повторення
правил правильної посадки під час письма(за плакатом «Сиди правильно під час письма»)
3 Повторення
правил положення зошита на парті під час письма, малювання
4 Повторення
правила тримання ручки
Учитель
просить дітей на рахунок раз рівно сісти, на рахунок два правильно розмістити
зошит на парті, на рахунок три — правильно взяти ручку в руку. (Таку практику
можна використовувати на кожному уроці.)
5 Вправи з ручкою
III. Повідомлення теми і завдань уроку
— Сьогодні ми продовжуватимемо вчитися писати похилі, а також ламані
лінії.
IV. Вивчення нового матеріалу
1 Гра «Який
у мене настрій?»
За мімікою
вчителя учні намагаються вгадати, який настрій передає обличчя. Можна
запропонувати учням пограти в парах.
2 Робота з
цікавим завдання у «Прописах» (с.
10)
—
Роздивіться обличчя казкових героїв.
— Як ви
вважаєте, який настрій вони передають? Яке з них усміхнене, яке — зле, а яке —
сумне? Чому ви так вирішили?
— Домалюйте обличчя по пунктирній лінії.
3 Робота у «Прописах» (с. 10)
1)
Повторення назв ліній сітки зошита
Учитель показує
на дошці лінії сітки зошита, учні називають їх.
2) Аналіз
завдання першого рядка
— Що ви
бачите на першому рядку? (Прямі довгі лінії)
— Зверніть
увагу, що за довжиною ці лінії однакові, але починаються в різних місцях.
— Звідкіля
починається перша лінія? (З верхньої міжрядкової лінії)
— Де вона
закінчується? (На нижній лінії робочого рядка)
— Де
починається друга довга пряма лінія? (На верхній лінії робочого рядка)
— Де вона закінчується? (На нижній міжрядковій)
Алгоритм написання довгих прямих ліній (перший рядок, с. 10)
— Пишемо на рахунок раз.
3) Аналіз завдання другого рядка
— Зверніть увагу на другий рядок.
— Які лінії ви там бачите? (Короткі та
довгі похилі лінії)
Алгоритм написанняпрямих ліній різної
довжини (другий рядок, с. 10)
— Пишемо на рахунок раз.
Фізкультхвилинка
Учні ставлять лікті на парту. Виконують обертання кистей рук у різних
напрямах.
Над землею сонечко покотилось,
Наче дивне колесо закрутилось.
Але враз за хмароньку зачепилось.
От у другу сторону покотилось.
Так каталось сонечко, так котилось,
Поки натомилось і зупинилось.
4) Аналіз
завдання третього рядка
—
Роздивіться, будь ласка, що написано на третьому рядку вашого зошита? (Ламану
лінію)
— Зі
скількох елементів складається ця лінія? (З двох)
— Дайте
характеристику кожному елементу. (1 — пряма коротка лінія, 2 — пряма коротка
похила лінія)
Алгоритм написання ламаної лінії (Третій рядок, с. 10)
5) Аналіз завдання четвертого рядка
— Порівняйте
ламану лінію, що написана на третьому рядку, з тим, що ми бачимо на четвертому
рядку. (Перший елемент — довга пряма лінія, другий — однаковий)
Алгоритм написання ламаної лінії (Четвертий рядок, с. 10)
Працюємо під рахунок раз, два.
Пальчикова гімнастика
Вказівний на ручці правій
Вів всіх пальчиків в похід,
Середній братик ніс рюкзак,
Безіменний йшов просто так,
А мізинчик став всім грати,
Запросив всіх танцювати.
Раз-два-три-чотири-п’ять —
Гей, виходьте танцювать!
6) Самостійна робота учнів на останньому рядку
V. Робота за
матеріалами уроку читання
Вправи на закріплення вміння ставити питання до слів — назв предметів
1 Відгадування загадок
Ось вона яка —
Розбійниця морська!
Всіх би проковтнула
Зажерлива (хто?)… (акула).
• Жовтошкірий, запашний,
Тане в ротику він,
Для дітей улюблений,
Що це?.. (Апельсин).
• Не стулить і на мить очей,
Вночі полює на мишей,
Зате удень відпочива.
Ні, це не кішка, а… (хто?) (сова).
• По траві повзла змія,
Налякався добре я!
Від гадюки біг чимдуж,
А то виявився… (хто?) (вуж).
• Навесні гулять виходить і пшеничні зерна
Висіває він ретельно у колгоспну землю.
І хоч сильний, але має лагідний характер.
Кожен добре його знає, це, звичайно… (що?) (трактор).
2 Постановка запитання до слів — назв предметів
Учитель
показує картинки із зображеннями предметів, а учні ставлять запитання до слів —
назв.
3 Гра «Слово заблукало»
• Школа, дзвінок, парта, учень, книжковий, зошит, олівець.
• Осінь, листя, тихо, вітер, дощ, листопад, вересень, жовтень.
• Мама, тато, сестра, брат, бабуся, дідусь, люблю, родина.
VI. Підсумок уроку
— Який настрій у вас на кінець нашого уроку?
— А який настрій сьогодні на вулиці?
— Обведіть малюнок за пунктиром на с. 10. Розфарбуйте той, що відповідає
сьогоднішній погоді.
— Чого навчилися на уроці?
— Що викликало труднощі?
Немає коментарів:
Дописати коментар