пʼятниця, 7 вересня 2012 р.

Урок № 100 Письмо великої букви З («зе»). Письмо слів із пропущеними літерами


Урок 100 (письмо)
Тема. Письмо великої букви З («зе»). Письмо слів із пропущеними літерами
Мета: навчити писати велику букву З («зе»), склади, слова з нею, збагачувати словниковий запас учнів; розвивати вміння аналізувати структуру букви, порівнювати її з іншими буквами, увагу, спостережливість, кмітливість, зв’язне мовлення; виховувати охайність при письмі та дотримання норм каліграфічного письма, бережливе ставлення та любов до природи.
Обладнання: картки з друкованими та рукописними буквами, предметні малюнки: лозина, кизил, зошит з навчання грамоти, плакат «Правильно сиди під час письма», картки з за­вданнями.
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів
1 Чистомовка
За-за-за — в лузі паслася …коза.
Зу-зу-зу — я їй сіна …привезу.
Зе-зе-зе — по стежині вуж … повзе.
Зи-зи-зи — до дітей своїх повзи.
2 Гра «Впіймай звук»
Зійди, зіронько-зірнице,
Золотава зорянице,
Завітай до нас в долину,
Засіяй хоч на хвилину,
Бо згубились зайченятка
І не можуть знайти татка.
Л. Вознюк
3 Словникова робота
• Зірниця — те саме, що зірка.
• Золотава — кольору золота.
• Завітати — зайти до кого-небудь, відвідати когось.
4 Гра «Добери слова»
— А хто скучив за Дідом-Буквоїдом?
5 Звуко-буквений аналіз слова Ліза
6 Повторення вивченого на уроці читання висловлювання
Буква «зе» на письмі може позначати два приголосних звуки: твердий [з] і м’який [з′].
ІІІ. Повідомлення теми та завдань уроку
— На цьому уроці письма ви навчитесь писати велику літеру З («зе»), а також склади і слова з нею.
IV. Вивчення нового матеріалу
1 Демонстрування та порівняння друкованої літери з відповідною їй писаною, з раніше вивченими літерами
2 Повторення правил сидіння за партою, вимог щодо того, як тримати ручку і розміщувати зошит під час письма
Правила сидіння за партою
— Сидіти треба зручно, ноги тримати на підлозі повною ступ­нею, спину тримати прямо, голову нахилити трошки вліво і вниз так, щоб бачити написане в зошиті, лікті покласти на парту. Між партою і грудьми повинна бути відстань на ширину долоні. (Розгля­дання плаката.)
Розміщення зошита на парті
— Розгорніть зошит, покладіть перед собою, лівою рукою притри­муйте його. (Учитель звертає особливу увагу на ліворуких дітей.)
Як тримати ручку під час письма
— Візьміть ручку в праву руку. Підніміть її, ставлячи лікоть на парту. Ручку тримайте тільки трьома пальцями — великим, вка­зівним, середнім, але писати допомагає вся рука. Ручка більше спирається на середній палець, підтримується великим, а зверху — вказівним. Усі три пальці знаходяться на відстані ширини вказів­ного пальця від кінця ручки. (Учитель звертає особливу увагу на ліворуких дітей.)
3 Показ і пояснення вчителем написання букви на дошці
Велика буква З («зе») складається з двох правих півовалів (верх­нього меншого і нижнього більшого).
Алгоритм написання великої букви З («зе») (див. с. 445)
Зошит свій я розгортаю
І похило покладу,
Ручку правильно тримаю,
Сяду рівно, не зігнусь.
Алгоритм написання великої букви З («зе»)
4 «Письмо» в повітрі
Пальчикова гімнастика
КОЗА
Вихідне положення: вказівний палець та мізи­нець випрямити. Середній та безіменний — притис­нути великим пальцем до долоні. Спочатку вправу виконувати кожною рукою по черзі.
На галявині в лісу.
Дід Трохим пасе козу.
Потім можна виконувати вправу обома руками, імітуючи козла та козу.
Йде коза у хлів мерщій,
А козел — назустріч їй.
V. Робота в зошиті (с. 61)
1 Письмо елементів букви по пунктирах зразка
2 Письмо по пунктирах самостійно
Фізкультхвилинка
Клас принишк,
Настала тиша.
Вже ніхто нічого не пише.
Треба паузу зробити,
Щоб здоров’ячко зміцнити.
Стали, сіли, сіли, стали,
Поробили різні вправи.
На сусіда подивились,
Усміхнулись, звеселились,
Й до роботи знову взялись.
3 Письмо рядка букви самостійно
4 Письмо слів (звертається увага на з’єднання букви з іншими буквами)
5 Письмо речень
VI. Узагальнення та систематизація вивченого
1 Робота над віршем у зошиті (с. 61)
— Послухайте вірш. У яких словах вживається буква з («зе»)?
Зоя і Зіна
Знайшли лозини.
Лозина до лозини
І зроблено корзини.
Зоя і Зіна
Взяли корзини,
Стали завзято
Кизил збирати.
Г. Бойко
2 Словникова робота
• Лозина — народна назва деяких кущових порід верби.
• Кизил — рослина або деревце з жовтими квітками та їстівними ягодами.
3 Бесіда за змістом вірша
— Про кого віршик?
— Що робили дівчатка?
— Чому слова Зоя і Зіна написані з великої літери?
4 Розфарбовування малюнка в зошиті
5 Спишіть і вставте пропущені букви (робота з картками)
..ила, ні.., ..іно, ..авук, м..ска, ..кула, ..кол, ..ак, ..оса, ..оза, віно..,..іти, ..ім, са.., ..орква, ласті..ка, ..рава, ..авка, ли..ка.
VII. Підсумок уроку
— Яку букву навчилися сьогодні писати?
— Чи важко було писати цю букву?
— Які слова з цією літерою ви писали?

Немає коментарів:

Дописати коментар