Урок 109 (читання)
Тема. Звук [б]. Позначення його буквами Б,
б («бе»). Урок-гра
Мета: ознайомити учнів зі звуком [б], буквами Б, б («бе»); вчити
правильно артикулювати звук, виділяти його у словах, розрізняти від схожих за
артикуляцією звуків [м] і [п]; удосконалювати вміння робити звуко-буквений
аналіз слів, навичку свідомого, правильного та виразного читання; розвивати
пам’ять, увагу, логічне мислення, зв’язне мовлення, периферичний зір;
збагачувати словниковий запас учнів; виховувати працелюбність, бажання
допомагати, любов і повагу до старших членів родини, потребу перейматися їхніми
клопотами.
Обладнання: грамзапис зі звуком барабану, вітру, моря; іграшки —
барабанчики, лялька-собака Бім (що одягається на руку), іграшка-білочка,
горішки; числова таблиця Шульте; чарівне відерце з малюнками риби, лебедя,
кульбаби, бурундучка, бабки, верби, барвінка, плакат з великою і малою літерами
Б, б, таблиці «будиночки-складаночки».
Хід уроку
I. Організаційний момент.
Мотивація навчальної діяльності учнів
Звучить звук барабана.
До нас завітав собака Бім,
Барабан тримає він.
Раз — удар — б’є лапкою,
Стали всі ми грядкою.
Один за одним повставали,
Й увагу з собою взяли.
Два — дівчатка тихо сіли.
Й три — хлопців запросили.
Всі готові до уроку?
Тож гаразд, часу не гаймо,
І урок розпочинаймо.
— Собачка Бім у нас сьогодні буде почесним гостем. Він буде спостерігати за
вашою роботою. Найактивнішим, найпрацьовитішим учням він даруватиме свої
подарунки (іграшки-барабанчики).
— Доброго ранку, любі діти! Я песик — Бім! Я загубився і тепер не можу
потрапити до себе додому. Я знаю, що мій хазяїн Борис також навчається у 1
класі. Він буде вам дуже вдячний, якщо ви допоможете нам знайти одне одного.
— Діти, допоможемо Біму знайти свого хазяїна? (Так) Ой, подивіться, до нас
на урок ще хтось завітав! Це білочка з лісовим горішком.
Голос білочки. Добрий день вам, діти! Мої горішки непрості. Вони
допоможуть вам знайти хазяїна Біма. Треба лише виконати кожне завдання, що
міститься в кожному з них.
II. Мовна розминка
1 Числова таблиця Шульте
— Перший горішок дарує гру на уважність! (Учитель
«відкриває» горішок і читає: «Стукаючи олівцем, знайдіть усі числа від 1 до
10».) Лише уважні дітки зможуть стати справжніми дослідниками й розвідниками на
нашому уроці.
2 Промовляння складів на одному диханні під рахунок 1-2-3-4-5
— З першим завданням усі вправно впорались. У завданні
другого горішка ховається тема нашого уроку. Промовимо такі склади на одному
диханні: мі-ме-ма-мо-му; пі-пе-па-по-пу; бі-бе-ба-бо-бу.
— Які
приголосні звуки ми щойно вимовили? ([м], [п], [б])
— Як
вони утворюються? (Зімкненням губ й раптовим видихом повітря)
— Чим
вони відрізняються? (Звуки [п] і [б] відрізняються між собою за дзвінкістю: [п]
— глухий, голосові зв’язки не змикаються, [б] — дзвінкий, голосові зв’язки
змикаються; від звуку [м] приголосні [п], [б] відрізняються тим, що при їх
вимові видих відбувається через ротову порожнину, в той час як при вимові
звуку [м] видих відбувається через ніс.)
III. Повідомлення теми і мети уроку
—
Отже, сьогодні на уроці ми вивчатимемо звук [б] та літеру, якою його позначають
на письмі. Навчимося правильно читати склади, слова, речення і навіть тексти з
цією літерою. І своїми знаннями допоможемо нашому другові Біму знайти свого
хазяїна.
IV. Підготовка
до ознайомлення з новою буквою.
Робота над звуком [б]
1 Повторення вивчених скоромовок
— Ми
повинні чітко розрізняти звук [б] від його друзів — звуків [м], [п]. А для
цього згадаймо скоромовки зі звуками [м] і [п].
Учні розповідають скоромовки.
Ти, малий, скажи малому
Хай малий малому скаже,
Хай малий теля прив’яже.
• Кричав Архип,
Архип охрип,
Не треба Архипу
Кричати до хрипу.
• Лежить п’ять п’ятаків.
На кожному п’ятаку
Ще по п’ятаку.
• Пильно поле пильнували,
На перепелів полювали
2 Орфоепічні вправи
— Завдання другого горішка ми виконали. Поглянемо, що нам
приготував третій горішок. (Учитель «відкриває» горішок і читає.)
— А в цьому горішкові ховається справжня народна
творчість — чистомовки і скоромовки з буквою, царицею нашого уроку.
1) Чистомовка
— Вчимося чітко й виразно вимовляти звук [б].
Учитель:
|
Учні:
|
У лісі гриби —
Грали на трубі —
Виросла верба —
Дятел дуб довбе
—
|
би-би-би.
бі-бі-бі.
ба-ба-ба.
бе-бе-бе.
|
2) Конкурс на кращого скоромовця
— А зараз будемо промовляти скоромовки повільно, а потім
усе швидше; тихо, потім голосніше. (Учні називають слова зі звуком [б], який
добре чути у скоромовках.) Ось послухайте, які веселі скоромовки нам дарує
білочка.
Бабин біб розцвів у дощ — буде бабі
біб у борщ.
Бобер на березі з бобренятами бублики
пік.
Бив баран у барабан,
А бобер — у бубон.
Натомилися обидва
Більше
бить не будуть.
— У
яких словах звук [б] зустрічався двічі? (Баба, біб, бобер, бобренята, бублики,
бубон)
3
Звуковий аналіз слів зі звуком [б]
—
Зробимо звуковий аналіз слів біб, бублики, бобренята.
До дошки виходять троє учнів, які роблять
звуковий аналіз запропонованих слів. Решта учнів в цей час відгадують загадки.
4
Відгадування загадок
— Подивимось, що заховано у четвертому горішкові. Чарівне
відерце із загадками! Відгадуємо загадку й витягуємо відгадку.
У лусці мої боки —
Вони холодні та слизькі.
Плавать можу досхочу,
Та усе життя мовчу. (Риба)
• Ця птаха тендітна та сильна,
Пливе вона в річці повільно.
Шия довга, наче спиця,
А постава, як в цариці. (Лебідь)
• Лист зелений не пропав,
А під снігом задрімав,
Щоб у синю сукню
Одягнуть весняну днину. (Барвінок)
Проливала дрібні сльози
Молода дівиця.
Полоскала довгі коси
У чистій водиці. (Верба)
• Він живе у норах, друже,
хоч на білку схожий дуже:
в смужку спинка і бочок.
Звуть його... (бурундучок).
• Вертоліт такий маленький
сів на квітку золотеньку.
Усміхнулася кульбабка:
— Завітала в гості... (бабка).
Квітень жовту фарбу взяв,
І мене розмалював,
Із-під пензлика розквітли,
наче сонце, диво-квіти. (Кульбаба)
V. Ознайомлення з буквами Б, б («бе»)
1 Аналіз будови, порівняння великої і малої літер Б,
б («бе»), запам’ятовування назви літери та її місця в касі букв
М’який знак собі з дощок
Змайстрував зручний дашок.
Можу йти тепер далеко
Не страшні дощі і спека! —
Подивився знак в люстерко —
І в очах йому померкло:
Він впізнать не міг себе,
Схожий був на букву «бе».
• Подивись, прошу тебе:
Ключ в траві, як буква «бе»!
Тут веселик проходив,
Ключ від азбуки згубив.
— Заплющте очі й уявіть, на що ще схожа
буква «бе»? (Буква Б («бе») схожа на букву Г («ге») з животиком, на літеру Е,
яку треба ще домалювати, на цифру 5, на перевернуту цифру 9, на праску, на
половинку яблучка і т. ін.)
— Крім того, ця літера є
ключиком-підказкою, який допоможе нам знайти хазяїна Біма. І для цього нам
потрібно вміти ним користуватись.
2 Утворення та читання складів з буквами Б,
б («бе»)
— А ви знаєте, що замки можуть говорити? Ні? А давайте
спробуймо за допомогою магічного ключика «бе» почути слова замків!
(Ба, Бо, Бу, Би, Бі, Бе, аб, об, уб, иб, іб, еб; Бро, Бру, Бре, Бри, Бра,
Брі, орб, урб, ерб, ирб, арб, ірб; Вбі, Вбе, Вба, Вби, Вбо, Вбу, ібв, ебв, абв,
ибв, обв, убв.)
Раптом звучить грамзапис сильного вітру, вчитель прибирає
«будиночки-складаночки».
— Діти, до нашого класу завітав вітер. Він сповіщає про те, що нам час
зробити невеличку розминку. Встаньмо, привітаймо його.
VI. Фізкульхвилинка
Сильний вітер до землі
Гне дерева молоді,
А вони ростуть, міцніють,
Вгору тягнуться, радіють.
|
(Присідають.)
(Піднімаються.)
(Стають навшпиньки,)
(Руки тягнуть вгору.)
|
VII. Робота з Букварем (с. 76–77)
1 Читання складової таблиці. Зіставлення
звуків [п] — [б]
—
Відкрийте Букварик на с. 7 і 6. Подивіться, хто тут нас зустрічає? Так, це
наші друзі — собака Бім й білочка Пімка. Вони сперечаються, який звук
сильніший — [б] чи [п]. Давайте їм у цьому допоможемо. Прочитаймо склади, що
виділені кольором сонечка.
Учні
читають склади спершу голосно, повільно, потім все тихіше і тихіше й швидше.
Доходять висновку, що у царстві Шуму перемагає звук [б], тому що він яскравіше
й гучніше звучить, а в царстві Тиші перемагає звук [п], а звук [б] зникає й
перетворюється на глухий [п].
2
Читання пар слів з буквами «бе», «пе». (Гра «Би-ки-пики-бік-і-пік»)
—
Білочка з Бімом дякують вам за допомогу й пропонують пограти в гру, яку вони
дуже полюбляють: «Би-ки-пики-бік-і-пік». У цю гру полюбляють грати й слова з
царств Тиші й Шуму. А чому вони її так любляють, ви й самі здогадаєтесь,
побачивши й прочитавши пари слів з буквами «бе», «пе».
Учні
читають пари слів, характеризуючи їх за значенням і за звучанням. Виконують
звуко-буквений аналіз слів рибка — ріпка.
3 Гра
«Слова
ховаються» (звуко-складовий і змістовий аналіз пар слів)
— Які
ви молодці! За те, що ви були уважними, кмітливими й розумними, Бім і Пімка
дарують свою найпотаємнішу гру: «Слова ховаються».
Учні працюють у парах. Кожна пара вставляє пропущені
букви у слова, знаходять пари слів, що відрізняються лише однією буквою; а
потім одне одному розповідають, чим відрізняються пари слів: білка — балка,
бинт — бант, зебри — зубри. З однією парою слів
учні складають фантастичне речення, яке репрезентують всьому класові. На дошці
записують схему найцікавішого речення.
VIII. Фізкультхвилинка
Звучить грамзапис пісні вітру, моря.
— Хто-хто знову завітав до нашого класу? Так, це знову
вітер, він хоче перенести вас до моря й погратися з вами у хвилі.
НА МОРІ
Хвилі бавляться та б’ються,
Наче неслухи-хлоп’ята.
|
(Роблять хвильові рухи руками перед собою, зліва
направо і навпаки.)
|
I стрибають, і сміються:
Вітер їм лоскоче п’яти.
|
(Стрибають.)
|
Вгору, вниз і знову вгору
Підганяє дужий вітер.
|
(Руки вниз — вгору, очима слідкують за рухами.)
|
Розгойдав він ціле море,
Як же хвилям не радіти!
|
(Розводять руки в сторони,усміхаються.)
|
IX. Опрацювання тексту «Великі друзі» (с. 77)
1 Хвилинка фантазії
— І
знову ми у класі. А що на нас чекає? Розгорніть Букварик на с. 77. Розгляньте
малюнки і прочитайте заголовок до тексту. Як ви гадаєте, про що він? (Відповіді
учнів.) Цей текст допоможе нам знайти хазяїна Біма. Поволі ми наближаємося до
відгадки.
2 Слухання тексту «Великі друзі»
— Послухайте
текст і скажіть, про яких друзів йдеться у тексті?
Після первинного прослуховування тексту учні відповідають
на запитання:
—
Щойно ви почули історію нашого друга Бімки. Давайте згадаємо з вами, як він
потрапив до хлопчика?
Учні за допомогою вчителя переказують текст.
— Як
звати бабусю? Як звати онука? Що попросив у бабусі Бориско? Чи виконала бабуся
прохання онука? А чому? Як ви вважаєте? Ви любите своїх бабусь? За що? Бабуся
— невтомна бджілка, заради своїх онуків поділиться останньою краплиною води.
Скільки вона пережила, а залишається ніжною, щирою!
—
Скажіть, хлопчик зрадів, коли одержав свій подарунок? Як хлопчик назвав собаку?
Хто ж великі друзі? А зараз уявіть себе на місці хлопчика. Як би ви віддячили
бабусі за такий безцінний подарунок?
— Як ви гадаєте, чому оповідання має назву «Великі
друзі»? Які інші заголовки можна до нього дібрати?
3
Словникова робота
Учитель
з дітьми читає слова спершу тихо, по складах, а потім голосніше, цілими
словами.
Бабусенько,
попросив, подарувала, будь ласка, бабуся.
4
Читання першого й другого абзаців методом додавання (вчитель зачитуєпочаток
речення, а діти завершують його)
5
Читання «ланцюжком»
6
Вибіркове читання
—
Зачитайте, що попросив онук у бабусі?
— Про
що розповідає третє речення? (Учні зачитують.)
— Чи зрадів Бориско подарункові?
— Які
друзі Борис і Бім?
7 Гра
«Павутинка-плутанинка»
Учитель
змінює одне слово в реченні, діти знаходять помилку. Наприклад:
— У
бабусі Марини був онук Богдан. «Візьми собі, бабусенько, собачку»,— сказав
онук. Бабуся зраділа. Вона назвала собаку Бобом. Тепер бабуся із Бобом —
великі друзі.
8
Анаграми
аббуся
нябуба
— А
як ви називаєте своїх бабусь?
9
Побудова асоціативного куща
— Про що ви згадуєте, коли я промовляю слово бабуся?
X. Підсумок уроку
—
Знов ми чуєм «бам-бам» —
Це
наш Бім б’є в барабан.
Він
нам вдячний за роботу!
І за
щирую турботу!
Бо
тепер він точно знає,
Де шукать свого хазяїна!
У
бабусі, на печі,
Бо
той любить їсти бабусини калачі!
«Гав!
Гав! Дякую вам дуже!
Ви
тепер мені справжні друзі!»
Щоб
урок пройшов не марно, ми спитаєм в Біма гарно:
Що
сподобалось найбільше,
Що
було найцікавіше?
Яку
букву вивчили сьогодні?
З
яким звуком її сплутать можна?
Що ми
встигли за урок?
Чим допомогли ми й що зробили?
По черзі учні «вдягають» Біма на палець,
уявляючи себе собачкою, і розповідають свої враження від уроку.
— На згадку кожному з вас Бім дарує
маленький барабанчик. Він вам ще знадобиться на уроці музики, коли будемо
відбивати ритм. А білочка Пімка дарує ось ці гарні кольорові квадратики
папірців. А знаєте для чого? Ми зробимо з них маленькі квіточки. А як ви думаєте,
кого ж ми уквітчаємо ними? (Бабусь, матусь, своїх рідних)
Додаток
1 Скоромовка «Барабан»
Барабанчик
Бухав,
бухав.
Барабанив
я
І
слухав.
А
бабуся каже:
—
Досить!
|
Бач,
Богдан
Побухать
просить! —
Дав
я брату барабан —
Барабанить
хай
Богдан.
|
2
Прочитайте скоромовку, спираючись на приголосні звуки
БоБР ДоБР До БоБРяТ
3 Розфарбуйте ті предмети, у назві яких
зустрічається звук [б].
Немає коментарів:
Дописати коментар