Урок 110 (письмо)
Тема. Письмо рядкової букви б («бе»), складів, слів із нею. Розвиток
зв’язного мовлення. Складання усної розповіді за малюнком. Урок-гра
Мета: вчити учнів писати малу букву б («бе»), зіставляти схоже й відмінне
у її елементах з іншими буквами, з’єднувати її в склади та слова; вчити учнів
складати розповідь за малюнком, будувати зв’язні висловлювання, збагачувати
словниковий запас; закріплювати вміння розпізнавати наголошені та ненаголошені
склади; показати, що зі зміною наголосу у слова може змінитися значення;
удосконалювати вміння робити звуко-буквений аналіз слів; розвивати пізнавальний
інтерес до орфографії, каліграфії й орфоепії; спостережливість, волю, уміння
зіставляти; виховувати в учнів охайність, уважність, бережливе ставлення до
природи, прищеплювати любов до праці, бажання допомагати одне одному.
Обладнання: грамзапис звуків труби, грому, гудка автомобіля, бекання баранця, шелесту
листя; таблиця «Пиши правильно»; таблиці з планом роботи на урок; малюнки із
зображенням барвінку-квітки й хлопчика-барвінка, бобра, бегемота, броду,
бузька, білки, автомобіля Макквіна, боровика, горобчика, кульбабки, незабудки,
барашка, барбарису, берези, бабки, риби; фішки для побудови звукових моделей;
мікрофон (гілка бобра).
Хід уроку
I. Організаційний момент
Бубонить і дзвенить весело труба:
Тра-ра-ра, тра-ра-ра!
Урок наш починать пора.
Наш урок сьогодні — гра,
Тож зустрінути пора
Гостя нашого з казок, із легенд та із
пісень.
—
Сьогодні до нас на урок завітав незвичний гість. А хто він, ви здогадаєтесь,
відгадавши загадку.
Цвіте
синьо, лист зелений,
Квітник
прикрашає.
Хоч
мороз усе побив —
Його не займає... (барвінок).
Учитель дістає іграшку або малюнок Барвінка-хлопчика.
II. Мотивація навчальної діяльності учнів.
Повідомлення теми, мети і завдань уроку
Барвінок. Я прийшов до вас, бо знав, що сьогодні урок ви присвятите моїй
улюбленій рядковій букві «бе», яку ви будете вчитися гарно писати, складати не
тільки склади й слова з нею, а й цілі
речення. Але я прийшов не один. Зі мною — моя команда. А
хто вони, ви дізнаєтесь із загадок.
Я —
гризун, живу на річці,
Маю
великі я різці.
Ними
дерева підгризаю,
З
моїм густим хутром не замерзаю. (Бобер)
•
Летів птах через дах,
Сів
на воротях у червоних чоботях.
Які
ноги заввишки,
Такий
ніс завдовжки.
Хату
на хаті має,
Усім
жабам рахунок знає.
На
вершку палати хатина,
А там
пан високий. (Лелека, бузько, бусол)
• З
гілки на гілку стриба, як комашка,
Легка
й моторна, та проте не пташка. (Білка)
• Із
найперших своїх днів
Я —
найбіліший із грибів.
По
властивостях я цінний,
Лікар
від хвороб відмінний.(Білий гриб, дубрівник, боровик)
•
Крильця прозорі в цього вертоліта,
Над
нами літає він майже все літо.
Для
нього посадочна смужка — кульбабка,
А цей
вертоліт — звичайнісінька… (бабка).
• У
лусці мої боки —
Вони
холодні та слизькі.
Плавать
можу досхочу,
Та
усе життя мовчу. (Риба)
•
Маленький хлопчик у сірій свитці.
По
дворах стрибає, крихти збирає. (Горобець)
•
Квітень жовту фарбу взяв
І
мене розмалював,
Із-під пензлика розквітли,
Наче
сонце, диво-квіти. (Кульбаба)
• Росте
на наших луках
Квітонька
дрібна,
Дала
їй сині очі
Ненечка-весна.
От
пройде біля неї
З
усміхом хто-небудь,
Услід
тихенько квітка
Промовить: «Не забудь». (Незабудка)
Барвінок. Мешканці моєї країни принесли вам цікаві завдання. Порахуйте,
скільки їх? (9) Отже, нам треба виконати 9 завдань. За кожне виконане завдання
ви отримаєте кольорову фішку.
1. Подивимось, що нам підготував бобер.
У бобра — табличка.
— Тобто, ми ознайомимося з новими словами й згадаємо про букву «бе» і звук
[б].
2. Яке ж завдання в лелеки, бусола?
Учитель показує зразок звуко-буквеного аналізу слів; разом з учнями
міркують, які знання їм знадобляться.
3. Що приготувала білочка?
Учні з’ясовують, що потрібно ознайомитися з новою рукописною рядковою
буквою б («бе»). Для цього треба розглянути нову букву, проаналізувати її
елементи, порівняти з відповідною друкованою літерою, зіставити з відомими
рукописними буквами.
— Виконаємо добре це завдання — на нас
чекає сюрприз.
4. А гриб-боровик приготував нам розповідь про те, як потрібно писати рядкову
букву б («бе»). А потренуймося писати ми разом з бабкою і рибкою.
5. Учні дивляться на малюнок горобчика і кажуть: «З
горобчиком зробимо пальчикову гімнастику».
6. Разом з кульбабкою підготуємо руку до написання
букви «бе».
7. З блакитними незабудками навчимося писати
літеру «бе» самостійно.
8. Що потрібно ще зробити, щоб навчитися
писати? (Навчитися писати букву окремо, поєднувати її в складах, словах,
реченнях.)
9. А останнє завдання — від самого Барвінка. Треба
розповісти про птаха бузька. Після розповіді на нас чекає справжній сюрприз
від самого бузька. Він розповість вам цікаву історію про те, як йому довелося
лізти в пащу вовка.
Бачите, як багато завдань нам треба виконати. А для цього
потрібні ваша активність, увага, старанність.
III. Актуалізація опорних знань учнів
1 Бесіда за матеріалами уроку читання. Словникова робота
—
Прослухайте розповідь про друга бобра. Запам’ятайте і полічіть слова зі
звуками [б].
Бродом
брів бобер до хати,
Букву
«бе» ніс бобренятам.
Ось
вона, як бегемотик,
Отакий товстий животик.
Усього 7 слів зі звуком [б]: бродом, бобер,
букву, «бе», бобренятам, бегемотик, брів.
— Охарактеризуйте звук [б]. Якою буквою
його позначають на письмі?
— Що означає слово брід? (Брід — неглибоке
місце у водоймі, яким можна йти пішки.)
— А хто такий бегемот? (Бегемот, гіпопотам
— велика тварина, що живе в Африці і проводить більшість часу в воді, де
ховається від сонця вдень.
На сьогодні бегемот — найнебезпечніша
тварина для людини в Африці. Хоча бегемоти й не хижі тварини, вони можуть вбити
або важко покалічити будь-кого своїми зубами, й роблять це (з переляку)
частіше за левів чи інших хижаків.)
— Пригадайте ще птахів, тварин, у назві
яких зустрічається звук [б]. (За допомогою «мікрофону — гілки бобра» учні
називають по одній живій істоті: борсук, білка, собака, зубр, бик, баклан та
ін.)
2
Звуко-буквений аналіз слів бузок, бузько
— А
хто це до нас завітав? Він бузок на стіл поклав!
На дошці зашифроване слово:
(Бузько)
— Це священний птах нашої України, символ щастя, благополуччя і миру.
(Учитель демонструє малюнок із зображенням бузька.) Це ж лелека. У народі його
називають бусол, чорногуз, боцюн, бузько.
Бузько. Коли я був зовсім маленьким, моя мати поклала мені квітку бузка. І
сказала, щоб я її беріг, бо її ім’я схоже на моє. Але я птах, а бузок —
квітка-кущ. Я вже дорослий і ніяк не можу збагнути, що спільного і відмінного
у наших іменах?
— Допоможемо бузькові? А для цього нам
потрібно зробити звуко-буквений аналіз слів «бузок» і «бузько».
IV. Вивчення нового матеріалу
1
Графічний аналіз рядкової букви «бе»
Білка. Подивіться на букву «бе» і знайдіть
у ній мене. (Учитель демонструє рукописну літеру «бе», а поряд — додає малюнок
цієї літери в образі білки.)
— З
яких елементів складається буква «бе»? Який із них ми ще ніколи не писали?
—
Зіставте друковану і рукописну букви («бе»). (Учні порівнюють літери.)
— Знайдіть у рядку «зайву» букву.
— Чим подібні букви б («бе») і в («ве»)? Які ще букви мають такі ж
елементи, як і літера б («бе»)?
— Що вам нагадує буква «бе»? На що вона
схожа? (На саксофон, обернену шістірку, вишеньку, роги буйвола, білочку,
свисток, люльку, самокат, ополоник і т. ін.)
Раптом звучить гудок автомобіля.
— Діти, до нас заїхав автомобіль з мультфільму «Тачки». Це сам блискавка
Макквін!
Макквін
Бі-бі-бі
— ви мене не забудьте!
Чуєте,
як сигналю я до вас!
З
букви «бе» мене ви намалюйте,
І почуєте мій бас!
Учні виконують роботу на альбомних аркушах.
— Зараз з букви «бе» намалюймо блискавку
Макквіна. Це дуже просто. Тільки треба взяти в руку відразу два олівці.
Спочатку робимо колеса, потім капот зробили. Не забудьмо про колеса задні. А
тепер зробимо так, щоб звук «бі» всі почули! Намалюємо ми вітер, що розносить
звук автомобіля: «Бі-бі-бі-бі-бі».
Звучить
звук автомобіля.
— «Бі-бі-бі» — радісно співає Макквін, бо ви чудово
впоралися з його завданням.
2 Пояснення принципів написання рядкової букви «бе»
1)
Розповідь боровика про написання рядкової букви «бе»
Боровик. Будьте уважні! Мала буква б («бе»)
складається з двох елементів: овалу і прямої лінії з плавним поворотом праворуч
угорі.
— Починаємо писати нижче верхньої рядкової
лінії. Ведемо вгору до верхньої лінії робочого рядка. Заокруглюємо ліворуч.
Ведемо вниз на себе, теж заокруглюючи. Біля нижньої рядкової лінії заокруглюємо
праворуч. Ведемо пряму лінію вгору за верхню рядкову до верхньої міжрядкової
лінії з плавним поворотом праворуч по верхній міжрядковій лінії на ширину
букви и.
Літеру пишемо під рахунок і-раз-і, два-і.
2) Письмо букви «бе» у повітрі разом з
бабкою
— До нас бабка прилетіла й до мене на руку
сіла. Вона хоче нам сказати: «Навчіть і мене букву «бе» писати». Давайте їй у
цьому допоможемо. (Учні з вчителем імітують політ бабки й у повітрі «пишуть»
літеру «бе» з коментуванням дій під рахунок: «І-раз-і, два-і».)
3)
Письмо букви «бе» мокрим пензликом з рибкою
Три
учня працюють біля дошки, решта — на маленьких дощечках, що швидко висихають.
Вони пишуть пальцем, який змочують у воді. Після цього аналізують написане на
дошці й у себе.
3
Пальчикова гімнастика з горобчиком
ГОРОБЧИК
ЛЕТИТЬ
Вихідне положення: руки розташувати перед
собою (долонями до себе). Великі пальці сплести — це «голова» горобчика. Решта
пальців — «крила». Помахати ними.
У небі горобчик летів,
На
галявину присів.
(Помахати
«крилами».)
Посидів, відпочив,
Й до
гніздечка полетів.
(Притиснути долоні до себе.)
4 Письмо рядкової літери «бе»
1) Підготовка руки до написання букви «бе»
— А зараз — завдання від кульбабки. Розгорніть прописи на с. 6, складіть
барабан, з’єднавши усі пунктирні лінії, й потренуйтеся у письмі елементів
букви «бе» на першому робочому рядку.
2) Письмо літери б («бе»)
— За
добру роботу кульбабка вам дарить ось цей букет квітів.
Учитель
розкладає кожному на парту малюнок з буквами «бе».
—
Подивіться на нього і скажіть, що цікавого ви помітили? Так, у ньому ховається буква «бе». Знайдіть її та
обведіть.
— Ви
чудово впоралися з цим завданням! Тепер ви зможете впоратися із завданням
блакитних незабудок.
У
прописах знайдіть другий робочий рядок. Уважно обведіть літеру «бе» за
пунктирними лініями, запам’ятайте кожен рух і продовжте писати літеру «бе»
самостійно.
Учитель
задає ритм: «І-раз-і, два-і».
—
Знайдіть королеву букву «бе» і вдягніть їй корону.
— Які розумнички! Тепер ви не забудете, як
гарно і правильно писати букву «бе».
5 Письмо складів із літерою б («бе»)
Звучить грамзапис грому і «бекання» баранця.
— Грім і блискавка теж хочуть, щоб ви їх не забули.
Подивіться на четвертий рядок. Яке буквосполучення вони хочуть, щоб ми написали?
Яке поєднання? (бл — нижнє поєднання) А баранець що нам каже? (бе — нижнє
поєднання)
— А про кого треба згадати на п’ятому і шостому рядочках?
(Відповіді учнів. Аналіз написання поданих буквосполучень.)
6 Письмо слів з літерою б («бе»)
— А чудовий барбарис хоче нас плодами пригостить. Треба
сісти рівно, струнко й маленькі слова з літерою «бе» написати гарно. Прочитайте
слово «барбариска».
Слово — на дошці.
Які слова-плоди з літерою «бе» ховаються у ньому? (Риба,
раб, краб, бик, бак, бар) Запишемо слова риба, бик, кран на третій рядочок.
Учні аналізують написання слів.
7 Письмо речень з літерою «бе»
Хвилинка-розминка
Звучить шелест листя.
— Що ми чуємо? Хто шумить?
Це ж березонька струнка.
Привітаємо її вмить!
|
|
Станьмо, мов берізки,
|
(Учні встають і тягнуться до стелі.)
|
Пошелестімо листям.
|
(Руки вверх підняли і помахали.)
|
Будемо ми її вітати
|
(Нахили: вправо — вліво.)
|
Й веселим вітром зустрічати.
|
(Покружляли і на місця своїпосідали.)
|
— На березі хтось сидить. І вона не знає:
«Чи бобер то, чи то білка?» Допоможемо берізці розібратися у цьому? Прочитаймо
останні два рядки у прописах. (Учні читають, аналізують написане. Порівнюють
речення між собою; з малюнком, поданим у прописі; записують речення.)
V. Фізкультхвилинка
Час
прийшов відпочивати:
Треба
всім нам встати.
Будемо
з бузьком ми грати
І його демонструвати.
Ходить бузьок по воді —
Чап! Чап!
|
(Імітують ходіння по воді бузька: високо й граційно
піднімають ноги, нахиляються й руками їх обнімають.)
|
Ловить жабок по одній —
Хап! Хап!
|
(Імітують ловлю жаб.)
|
Перелякані жабки —
|
(Присідають й високо підстрибують.)
|
Ква! Ква!
|
(Широко відкривають рот.)
|
Поховались під листки —
|
(Присідають, ховаючи голову під руками.)
|
Раз! Раз!
|
(Випрямляються й тягнуться до неба.)
|
VI. Розвиток зв’язного мовлення учнів
1
Бесіда про бузька
— Щойно кожен із вас був великим птахом —
бузьком. Відчули, скільки мужності, чарівності, поважності ховається в цьому
створінні! Подивімось на малюнок бузька й складемо розповідь про цього білого
птаха.
— Хто
це? Як ще називають його у народі?
— Яка
в нього голівка? Очі? Дзьоб? Шия? Крила? Хвіст? Ноги?
— Де
він живе? Чим живиться?
—
Який він?
2
Складання розповіді про бузька
Це
лелека. У народі його ще називають бузько, бусол, боцюн, чорногуз. Цей великий
птах має довгу шию, великий червоний дзьоб і довгі червоні ноги. У нього біле
пір’я. Лише кінчики крил і хвіст чорні. Живе у лісі, біля річки. Живиться
бабками, жабами, зміями. Він добрий і приносить людям щастя.
3
Бесіда за казкою «Вовк і бузько»
—
Бузькові дуже сподобалася ваша розповідь про нього. І він вирішив розповісти
цікаву історію про те, як йому довелося в пащу вовка лізти. Ця подія сталась з
ним зовсім недавно. Ось, послухайте. Але будьте уважні, не пропустіть слова зі
звуком [б]! Потім їх назвете.
Вовкібузько
Було
то давно. Обгризав вовк кістки, і одна застрягла у нього в горлі. Вовк страшенно
мучився, страждав і, напевно, вмер би, якби йому на поміч не прийшов бузько.
— У тебе така довга шия і такий довгий
ніс,— прохрипів вовк, побачивши бузька.— Лиш ти один можеш дістати кістку з
мого горла і врятувати мене від погибелі. А потім я віддячу тобі, дам велику
нагороду.
Стало бузькові жаль вовка, засунув він свій
довгий дзьобик йому в горло і витягнув кістку.
— Яку ж ти тепер винагороду даси мені за
мою послугу? — запитав бузько.
А вовк відповів.
— Я дозволив тобі влізти в мою пащу — це
перше. А друге — я дозволив тобі вибратися звідти. Яка ж може бути краща
нагорода?
Учні називають слова зі звуком [б]: було,
би, якби, бузько, побачивши, бузька, погибелі, тобі, бузькові, дзьобик,
вибратися. Учні міркують, чи правильно зробив бузько, і як би вони вчинили на
його місці.
— Отже, справжнє щастя — щастя від того, що
ти зміг допомогти комусь, зробив добру справу. За це тобі віддячить саме
життя. Мужність, хоробрість, готовність завжди прийти на допомогу — величезний
скарб, який ми не повинні ховати десь за пазухою, а навпаки — примножувати
своїми добрими вчинками.
VII. Підбиття підсумку уроку та результатів
гри
1 Гра «Мікрофон»
Час
прийшов урок кінчати.
Треба
гостям нагадати:
З
якою буквою працювали?
Що
нового дізнались?
Що
виходило найкраще?
З чим
ще треба працювати,
Щоб гарно наступний наш урок почати?
2 Оцінювання учнями власної діяльності на уроці за
кількістю отриманих фішок
Учень, який набрав до 4 фішок отримує «Старайся», 5–6 фішок
— подяку «Добре!», 6–8 фішок — «Молодець!», 9 і більше (за додаткові завдання)
— «Розумничок! Розумничка!»
Фішки можуть бути у вигляді зашифрованих слів з буквою б,
або малюнків, де «сховалася» ця літера, щоб учні самі захотіли зробити подібні
малюнки.
Немає коментарів:
Дописати коментар