Урок 115 (читання)
Тема. Звук [г]. Позначення його буквами Г,
г («ге»)
Мета: ознайомити учнів з літерами Г, г («ге»), їх назвою та
звуковим значенням; формувати навички читання слів із цією літерою,
удосконалювати вміння виконувати звуко-буквений, складовий аналіз слів, уміння
ставити наголос, сприяти збагаченню та активізації словникового запасу учнів;
розвивати спостережливість, фонематичний слух і зв’язне мовлення учнів, вміння
узагальнювати та удосконалювати сказане, добирати за поданою звуковою схемою
слова; виховувати любов до тварин і шанобливе ставлення до природи.
Обладнання: каса літер, предметні малюнки, малюнки птахів, звукозапис вірша «Ходить
гарбуз по городу», кошики зі словами, картки з текстом «На городі».
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Повторення вивченого матеріалу
1 Закріплення знань про букви та звуки
— Давайте пригадаємо: те, що ми чуємо і вимовляємо,— це…
(звуки).
— А те, що ми бачимо і пишемо,— це… (букви).
— Пригадайте назви букв, які вимовляються зі звуком [е] в кінці, та
з’єднайте їх:
Учні по черзі працюють біля дошки.
— Яку з цих літер ми вивчали на попередньому уроці?
(Літеру Б)
2
Вправи на розвиток кута зору
—
Зараз ми, дивлячись на крапку, прочитаємо слова з вивченою буквою:
— Яке
слово з прочитаних можна назвати «зайвим»? (Буква)
—
Чому? (решта
слів — це назви тварин.)
— Як одним словом назвати інші слова? (Тварини)
III. Підготовчі артикуляційно-слухові вправи,
в основі яких лежать виучувані звуки
1 Виділення звуку [г] зі скоромовки. Гра «Впіймай звук»
— У вірші зустрінеться звук, який часто повторюється.
«Впіймайте» його та назвіть, у яких словах він зустрічається.
У ставку з гусаком
Гусенята й гуска.
Гусенята плюскотять,
Гуска носом плюска.
Діти
дають відповідь на запитання. (Звук [г])
— Ви
знаєте птахів, у назві яких зустрічається звук [г]. (Голуб, грак, горобець,
глухар)
2
Добір слів з новим звуком
—
Спробуйте назвати слова, в яких також ми чуємо звук [г]. (Гриб, магазин,
гарбуз, гора, сніг)
3
Спостереження за артикуляцією звука [г]. Характеристика звука
— Чи
можна цей звук проспівати? (Ні)
—
Струмінь повітря потрапляє на перешкоду, створеною задньою частиною язика. Який
звук [г] — приголосний чи голосний? (Приголосний)
IV. Повідомлення теми та завдань уроку
—
Сьогодні на уроці ми ознайомимось з новими літерами Г, г («ге»): їх назвою,
написанням, будемо вчитися читати слова з цими буквами, записувати моделі слів
зі звуком [г], а також вчитися шанувати природу та оточуючий світ.
V. Вивчення нового матеріалу
1
Ознайомлення учнів з буквами Г, г («ге»)
— На письмі звук [г] позначається буквами Г, г («ге»).
Учитель показує букву Г.
— Спробуємо зіставити малу та велику літеру. Що помітили? (За розміром
різні, а за формою — однакові.)
— Погляньте, з яких елементів складаються друковані велика і мала літери Г,
г. (З великої та маленької вертикальної і малої горизонтальної паличок.)
— Вона займає у касі розрізної азбуки четверте місце.
— На який предмет схожа літера?
Діти називають предмети, які схожі на
літеру.
Глянь, Галинко! Гнате, глянь,
Подивись, Ганнусю,—
Буква «ге» гачком зігнулась,
Як на груші гусінь!
— На
кого схожа у вірші буква «ге»? (На гусінь)
2 Вправи з читання
— Утворимо та прочитаємо склади.
Фізкультхвилинка
Білі
гуси налетіли
На
бабусине подвір’я.
Поклювали,
походили,
Піднялись
і полетіли.
Гуси
летять-відлітають,
А діти тихенько за парти сідають.
3 Вправи на впізнавання звука
— Відгадайте загадки і дізнайтеся, що зображено на
малюнку. (Предметні малюнки гарбуза, гороху.)
•
Жовтопузий карапуз
Йшов
городом та й загруз,
Бо
насіння стільки має,
Що аж боки розпирає. (Гарбуз)
Без рук, без ніг, а по тичині в’ється. (Горох)
— У якій позиції стоїть звук [г]? (На
початку слова)
— Як одним словом можна назвати ці предмети? (Овочі)
4 Складання звукових моделей слів голуб,
ріг, огірок
Троє дітей виконують на дошці звуко-буквений аналіз цих слів.
— Який звук позначає буква Г? (Приголосний [г])
— З яким словом ми сьогодні вже зустрічались? (Огірочки)
5 Робота зі складовою таблицею
6 Читання за картками та обговорення тексту
«На городі»
— Ми
зараз уявно побуваємо в гостях. А де, ви зрозумієте, коли прочитаємо текст.
Учитель
читає два речення, а діти слідкують. Наступні читає сильний учень.
Нагороді
У
баби Галини і діда Богдана великий город. Вони гарні господарі. На городі
гарно уродила городина. Довкола — круглі гарбузи, зелені огірочки. Там —
помідори, капуста, морква та горох.
—
Отже, де ми побували подумки? (На городі)
— У
кого на городі ми побували? (У баби Галини та діда Богдана)
— Що
росло в господарів?
— Які
плоди з перелічених мають зелений колір? (Огірки, капуста)
— А
які червоний? (Помідори)
—
Можливо, ви теж щось у своєму житті вже вирощували?
— Як
ви доглядали за рослинами?
— А
як потрібно ставитися до навколишнього середовища?
7
Робота з Букварем (с. 80)
1)
Гра «Зберемо врожай»
— А тепер ми зберемо свої овочі. Звукові моделі яких слів
подані під малюнками? (Гарбуз, огірки, горох)
— Отже, букви Г, г («ге») позначають
приголосний звук [г].
Діти разом з учителем заучують правило
вголос.
Фізкультхвилинка
Ручки вгору, ручки вниз,
На сусіда подивись.
Потягнися, посміхнись,
Пострибай і зупинись.
2) Словникова робота
Пояснення значень слів, демонстрування малюнків: глухар,
грак, граб.
• Глухар — велика промислова пташка з родини тетеревих.
• Грак — перелітний птах родини воронових із блискучим
чорним пір’ям.
• Граб — листяне дерево або кущ родини березових із
гладенькою сірою корою.
—
Складіть, діти, речення з цими словами про те, як слід охороняти дерева,
природу.
3) Читання вчителем стовпчиків слів із Букваря (с. 80)
—
Прочитайте односкладові слова.
—
Знайдіть і прочитайте слова з буквою «ге» на початку слова, а потім —
усередині.
—
Прочитайте слова — назви птахів; рослин.
—
Знайдіть і прочитайте слова, які відрізняються однією буквою.
4) Робота з моделями (схемами) речень
— З поданими на с. 80 у Букварі складіть речення за
схемами.
VI. Підсумок уроку
Гра «Звідки я приніс?»
На дошці — «кошики» зі словами: «З лісу»,
«З городу», «Із саду».
Діти по черзі витягають картки з назвами предметів і
прикріпляють під «кошиком»: гарбуз, гриб, груша, горобина, огірок, горох,
горіх, граб, яблуко.
— Яку літеру ви сьогодні вивчили на уроці?
— Що вам запам’яталось?
— Молодці, ви сьогодні гарно попрацювали і на уроці, і
«на городі».
Немає коментарів:
Дописати коментар