субота, 8 вересня 2012 р.

Урок № 116 Письмо рядкової букви г («ге»)


Урок 116 (письмо)
Тема. Письмо рядкової букви г («ге»)
Мета: навчити писати рядкову букву г («ге»), правильно з’єднувати її з іншими літерами; збагачувати словниковий запас учнів, удосконалювати вміння робити звуко-буквений аналіз, відгадувати загадки, складати речення із запропонованими словами; розви­вати творче мислення, увагу, мовлення учнів; виховувати повагу до праці, бажання охороняти і любити природу.
Обладнання: малюнки овочів, грибів; таблиця «Пиши правильно», асоціативні малюнки рукописної літери; зразок рукописної букви г («ге»).
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Повторення вивченого
1 Звукові аналітичні й синтетичні вправи зі звуками
1) Загадка
І великі, і малі
Повдягалися в брилі.
І дощу ці одноніжки
Не бояться анітрішки.
Ліс — улюблений їх край.
А як звуться — відгадай. (Гриби)
2) Звуко-буквений аналіз слова гриби
— Яку літеру нещодавно ми вивчили? («ге»)
— Яку позицію вона займає у слові-відгадці? (На початку, пер­ша літера)
— Зробіть звукову модель слова в зошиті на с. 8.
— Утворіть речення про захист рослин, в якому буде слово гриби.
— Погляньте, які гриби до нас завітали. Які серед них ви знаєте?
— Які з них можна назвати отруйними? (Мухомор, бліда поганка)
— А який ви бажаєте створити у зошиті гриб: їстівний чи отруй­ний? Розфарбуйте його за бажанням, вам допоможуть малюнки.
2 Робота над віршем Г. Чубач
1) Виразне читання вірша вчителем
2) Словникова робота
— Спробуйте з’ясувати значення слів, з’єднавши слова лівою і правого стовпчика, однакові за значенням.
3) Вибіркове читання
— Відшукайте ці слова у вірші та прочитайте рядочки з ними.
— Які слова з літерою г (ге) на початку зустрічаються у вірші?
4) Читання «луною» слів за сильним учнем
III. Повідомлення теми та мети уроку
— Сьогодні на уроці ми навчимося писати рядкову букву г («ге»), зрозуміємо, як її правильно з’єднувати з іншими літерами, зустрінемо нові слова та з’ясуємо їх значення.
IV. Підготовча робота до письма
1 Повторення гігієнічних норм письма
— Давайте пригадаємо, як потрібно покласти зошит під час письма.
— Для того, щоб була гарна та правильна постава, як ми повинні тримати спини, як знак питання чи оклику?
— А щоб літери виходили рівненькі, продемонструйте, як треба тримати ручку в руках. (Ніби птичка п’є водичку.)
2 Повторення назв ліній сітки зошита
— Назвіть «хором» назви ліній у зошиті, які я показую. (Верх­ня лінія робочого рядочка, нижня лінія робочого рядочка, верхня міжрядкова лінія, нижня міжрядкова лінія)
3. Вправи для розвитку дрібної моторики
1) Вправи для пальчиків
— Розімнімо пальчики нашої руки.
Великий пальчик — це дідусь,
А вказівний — бабуся.
Середній пальчик — це татусь,
І безіменний — це матуся.
А мізинчик — це ж я.
Разом дружна вся сім’я.
Діти з вчителем масажують пальчики, про які розповідають.
2) Штрихування «гриба» у зошиті на с. 8
— Зверніть увагу на те, що штрихувати потрібно, починаючи ліворуч, рухатись праворуч.
V. Ознайомлення з рядковою літерою г («ге»)
1 Демонстрування літери та асоціативне сприйняття
— Діти, погляньте на рукописну рядкову літеру. Що чи кого вона вам нагадує? (Гачок, хвиля, черв’як)
2 Аналіз елементів рукописної літери г («ге»)
— Рядкова літера г («ге») складається з одного елемента: корот­кої прямої, заокругленої вгорі і внизу.
Алгоритм написання рядкової літери г («ге»)
3 Тренувальні вправи в повітрі під диктовку та в зошиті
— Усі хором промовляють, пишучи в повітрі: і-раз-і.
— А тепер спробуємо в зошиті разом: і-раз-і; і-раз-і…
— Другий рядок пропишіть самостійно, промовляючи про себе.
4 Написання г з іншими літерами, у словах
— Які є з’єднання?
— Складіть з літер слова:
— За допомогою яких з’єднань поєднуються літери?
Коментоване письмо слів: глина, гак, гусак.
— Складіть речення з цими словами за схемою:
VI. Фізкультхвилинка («ге»)
Білі гуси налетіли
Все подвір’я стало білим.
Не спинити білих мух,
Що летять, неначе пух.
VII. Написання слів, речень з літерою г
1 Загадки
Хвостиком прив’язаний,
Довгий і зелений,
Гарбузові він синок,
Дуже добрий … (огірок).
— Погляньте, які на малюнку гарні огірочки.
На хвилиночку у гості
Я б до друзів покотився,
Та прив’язаний за хвостик
З того дня, як народився. (Гарбуз)
— А ось і гарбуз до нас завітав. (Демонстрування малюнка із зображенням гарбуза.)
— Давайте ці слова потренуємося «писати» в повітрі.
— А тепер можна прописати за пунктирним зразком.
— Утворіть слова, щоб вони лунали лагідно, ніжно. (Огірочок, огірочки, гарбузик, гарбузочок)
— Чи відрізняються звуки в прописаних словах, які познача­ються на письмі за допомогою букви г («ге»)? (Відрізняються)
— Чим? (У слові огірок приголосний [г’] вимовляємо пом’якшено, а в слові гарбуз — [г] вимовляємо твердо.)
2 Складання речень
— Складіть речення, щоб у ньому були обидва слова. (Огірок зе­лений, а гарбуз жовтий. Огірочки маленькі, а гарбуз великий.)
3 Списування речення
— Прочитайте з’єднані слова. Яке речення утворилося?
— Скільки слів у реченні? (4 слова)
— Назвіть слова, які починаються на літеру г. (Городі, гарні, гарбузи)
— Яке слово не розпочинається на г. (На)
— Яке найдовше слово? (Гарбуз)
— Яке — найкоротше? (На)
— Спишіть речення, роз’єднавши слова.
VIII. Підсумок уроку
— Яку літеру ви сьогодні навчилися писати?
— Які слова зустріли на уроці, що розпочинаються на літеру г («ге»)?
— Який звук позначає буква г («ге») на письмі?
— Зберіть слово — і ви отримаєте винагороду за хорошу роботу на уроці.

Немає коментарів:

Дописати коментар