субота, 8 вересня 2012 р.

Урок № 117 Закріплення знань про звук [г], букви Г, г («ге»)


Урок 117 (читання)
Тема. Закріплення знань про звук [г], букви Г, г («ге»)
Мета: закріплювати літературну вимову звука [г]; формувати навички читання з буквою «ге»; удосконалювати вміння робити звуковий та звуко-буквений аналіз слів, складати речення за поданою схемою, вміння складати казку за серією малюнків, вчити зна­ходити слова за ознаками; розширювати словниковий запас учнів; розвивати увагу, мовлення, фонематичний слух дітей, уміння давати правильні відповіді на поставлені питання; виховувати почуття взаємодопомоги, бережливе ставлення до природи та до жителів лісу.
Обладнання: каса букв, набірне полотно, звукові фішки, малюнки птахів, городини, грибів; серія малюнків до казки, картки з текстом казки «Братики — зайчики».
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Повторення вивченого
1 Закріплення знань про букви та звуки
— Яку букву ми вивчали на попередньому уроці? («ге»)
— Прочитаємо слова.
На дошці записана схема.
— У яких словах зустрічається звук [г]? (Гусеня, гусениця)
— Що спільного у цих словах? (У них однакові перші та другі склади.)
— Чи можна їх назвати «родичами»? (Ні. Означають назви різ­них істот.)
III. Підготовчі артикуляційно-слухові вправи,
у основі яких лежать виучувані звуки
1 Виділення звука [г] зі скоромовки. Гра «Впіймай звук»
Грім гуркоче за горою,
Грім гуркоче за рікою.
Гуси з лугу йдуть додому.
Не бояться того грому.
Діти плескають в долоні, коли чують звук [г].
— Що ми знаємо про звук, який ми «впіймали»? (Він приголо­сний твердий.)
2 Вправи на розвиток окозору. Розпізнавання літер (гра «Сховалися слова»)
IV. Повідомлення теми та завдань уроку
На сьогоднішньому уроці ми будемо удосконалювати правиль­ну вимову звука [г], вправлятися у звуковому і звуко-буквеному аналізі слів, а також обачливо поводитись у лісі, щоб не завдавати шкоди природі.
V. Закріплення вивченого про звук [г]
1 Звуко-буквений аналіз слів
— Зробіть звуко-буквений аналіз слів гриб, гість. (Двоє учнів працюють біля дошки.)
— Який звук позначає буква «ге»? ([г])
— А коли з’являються гриби? (Восени)
— Чи можна зривати гриби у лісі? (Ні)
— Чому? (Їх потрібно зрізати, щоб грибниці залишилися у ґрунті.)
— А отруйні гриби можна збивати ногами чи палицями? (Ні)
— Хто знає чому? (Ними харчуються та лікуються тварини, які проживають у лісі.)
2 Робота за картками над казкою «Братики-зайчики»
1) Читання казки вчителем
Братики-зайчики
Жила в лісі сім’я зайців. Відправила Зайчиха синів-зайченят до лісу по гриби.
Братики побігли на галявину та побачили багато опеньок, пече­риць, підберезників, лисичок. Але вони вибрали найяскравіші: з червоними шапочками та білими цяточками. Ці привабливі гри­би їм дуже сподобались. Братики-зайчики швидко пострибали до Зайчихи.
Матуся глянула на гриби та мило посміхнулася.
2) Обговорення змісту казки
— Про кого ведеться розповідь у тексті?
— Чи сподобались вам герої твору?
3) Словникова робота
а) Робота над з’ясуванням значення слів, що супроводжується де­монструванням грибів.
• Лисички — їстівний пластинчастий гриб жовтого кольору.
• Опеньок — їстівний гриб з жовтуватою шапкою на тонкій висо­кій ніжці, що звичайно росте купками на пеньках або біля де­рев.
• Печериця (шампіньйон) — їстівний пластинчастий гриб. Шапка м’ясиста, гладенька, білуватого, жовтуватого чи світло-коричневого кольору.
• Підберезник — їстівний трубчастий гриб з темно-бурою шапкою.
б) Підведення часткових понять під загальні.
— Доповніть речення:
Лисички, опеньки, печериці, мухомори — … (гриби).
в) Розчленування загального поняття на часткові.
— Доповніть речення, використовуючи інші назви їстівних грибів.
Їстівні гриби — це… (маслюки, білі гриби (боровики), моховики).
г) Вправи на вибір одного з поданих синонімів.
Цяточки
Привабливі
Побачили
Помітили
Плями, крапочки
Красиві, гарні
4) Читання тексту учнями
Сильні учні читають текст.
5) Бесіда за текстом
— Куди побігли зайченята збирати гриби? (На галявину)
— Які гриби вони помітили? (Лисички, опеньки, печериці, під­березники)
— Чи назбирали вони ці гриби? (Ні)
— Чому? (Їм сподобались яскраві)
— Що це були за гриби? (Мухомори)
— Чому ви так вирішили? (У них червона шапочка з білими ця­точками)
Демонстрування малюнка мухомора.
— А що ви знаєте про ці гриби? (Це отруйний гриб, смертельно небезпечний)
— Як відреагувала мама на їхню знахідку? (Мило посміхну­лася.)
— Чому матуся мило посміхнулася? (Зайчики не знали, що гри­би отруйні.)
6) Читання казки напівголосно
— Що повчального ви помітили? (Не завжди красиві речі — ко­рисні.)
— Розгадайте прислів’я, що підходить до нашої казки.
7) Робота з моделями слів
— Відшукайте у тексті слова за поданими схемами.
— А тепер спробуйте скласти продовження цієї казочки за по­даними малюнками.
3 Творча робота над казкою
1) Складання казки за серією малюнків
Склади казку.
— Що зображено на кожному малюнку?
— Які герої зустрічаються?
— Вони добрі чи злі? Що про це свідчить?
Діти складають продовження казки.
— Після якого явища в природі з’являються гриби? (Після дощу)
— Правильно.
VI. Фізкультхвилинка
Я — мухомор, я — мухомор,
Червоний, наче помідор,
Під дощиком зростаю,
Втоми я не знаю.
Грім гримить, гуде, гуркоче,
Галасує дітвора!
Галя також глянуть хоче,
Як гуля кругом гроза!
— Яке ім’я зустрічається у віршику? (Галя)
4 Складання звукової моделі слова Галя
— У якій позиції стоїть звук [г]? (На початку слова)
— Познайомимось з іншими іменами.
5 Робота за Букварем (с. 81)
1) Читання слів у стовпчиках
— Прочитайте імена людей напівголосно.
— Що записано в другому стовпчику? (Клички тварин)
— Які це можуть бути тварини? (Песики, кішечки, хом’ячки)
— А як пишуться імена людей і клички тварин? (З великої лі­тери)
— Відшукайте трискладове слово та поділіть його на склади. (Га-лин-ка)
2) Робота з моделями (схемами) речень
— Складіть з цими іменами людей та кличками тварин речення за схемами.
3) Читання скоромовки (с. 81).
Діти читають «луною» за вчителем.
Гуска з гусаком пливуть,
Діток до берега ведуть.
— Які слова «схожі» та можна їх назвати «родичами»? (Гуска, гусаком)
— Потренуємося читати швидше.
— А тепер спробуємо — хто швидше?
Декілька учнів розповідають скоромовку самостійно.
Фізкультхвилинка
Ми маленькі гусенята.
Маєм крильця жовтуваті.
Зернятка позбираємо,
Потрішки підростаємо.
По подвір’ю гуляємо,
Втоми ми не знаємо.
4) Робота над словами у стовпчиках
— Перегляньте слова у стовпчиках. Які з них ми вже зустріча­ли на попередньому уроці? (Слова в першому стовпчику.)
— Прочитаємо їх хором.
5) Звуко-буквений аналіз цих слів (город, городина, огірок)
Троє дітей виконують звуко-буквений аналіз біля дошки, а всі решта — у зошиті.
6) Читання слів другого стовпчика
— Мовчки прочитайте слова.
— Давайте визначимо наголос у цих словах: голова, гора, голка.
— Якщо спостерігати за наголосом у словах, то яке слово можна назвати «зайвим»? (Голка, бо наголос падає на перший склад.)
— А яке слово можна назвати «зайвим» з обох стовпчиків? (Огі­рок, тому, що перший склад — О.)
— Чому ще? (Бо є склад, який складається з одного голосного.)
— Які слова зустрічаються з двома літерами о? (Город, городи­на, голова)
7) Гра « Ознаки слова»
— Який з цих предметів може бути колючим, гострим? (Голка)
— Який може бути найвищим? (Гора)
— Який предмет зеленого кольору? (Огірок)
— Який — «найрозумніший»? (Голова)
— Сьогодні ви всі — розумнички!
8) Гра «Допиши склад»
ГО…
…ПО
ГА…
…СТЕ
1. Бджілкам — взяток, діткам — каша.
Корівкам — поживна паша. (Гречка)
2. Біг кінь білобокий
Через Дунай глибокий.
Як упав — заіржав,
Увесь світ задрижав. (Грім)
3. На хвилиночку у гості
Я б до друзів покотився,
Та прив’язаний за хвостик
З того дня як народився. (Гарбуз)
4. То товщає, то худне,
На весь дім голосить. (Гармошка)
5. Що дістає зубами потилиці? (Гребінець)
6. Крила в птаха не з пір’їн,
А з паперу і з новин.
Він щодня на диво-крилах
Їх розносить по квартирах. (Газета)
— Ми сьогодні гарно попрацювали, закріплюючи знання про звук [г].
— Який звук позначає буква Г («ге»)? (Приголосний)
— А що найбільше сподобалось виконувати сьогодні?

презентація до уроку 117 by aleksandrovka1986

Немає коментарів:

Дописати коментар