Урок 118 (письмо)
Тема. Письмо великої і рядкової літер Г, г («ге»)
Мета: вчити учнів писати велику і рядкову букви Г, г («ге») у
власних та загальних назвах; закріплювати їх уміння робити звукові моделі слів,
розпізнавати слова за їхніми моделями; розвивати зв’язне мовлення,
фонематичний слух; дрібні м’язи руки; формувати навички самоконтролю;
виховувати почуття охайності та поваги до однолітків, працелюбність.
Обладнання: аркуші з текстом «На городі».
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Повторення вивченого матеріалу
— Пригадайте, яку літеру ми вчили на попередньому уроці?
1 Гра «Знайди слово»
— Знайдіть серед літер слова.
А О Б Е Г О Р О Д О З І П Н У С Т
А Г Р І М Т
Р Е Л И (Город, грім)
— Правильно, город і грім.
— На яку літеру починаються? («Ге»)
— Яке з цих слів складається з одного складу? (Грім)
— Складіть речення, щоб були обидва слова. (Ми були на городі, коли
прогримів грім.)
— Наведіть приклади слів, які починаються на літеру г («ге») і мають один
склад. (Гак, гість, гімн, гном, гриб, грім…)
— Який звук позначає буква г («ге») на письмі? (Твердий
приголосний)
III. Повідомлення теми та мети уроку
— На сьогоднішньому уроці ми закріпимо вміння робити звукові моделі слів,
складати з ними речення, розпізнавати слова за моделями, навчимося писати
велику літеру Г («ге»), з’єднувати її з іншими буквами, з’ясовувати значення
нових слів.
1 Словникова робота
1) Робота над з’ясуванням значення слова
— Поясніть значення слова город. (Місце, де вирощують овочі та городину)
— Скільки складів у цьому слові? (Два: го-род)
— На який склад падає наголос? (На другий)
— Як називається такий склад? (Наголошений)
— Зробіть характеристику складів у слові город. (Го — перший склад,
відкритий ненаголошений; род — другий склад; закритий наголошений.)
2) Порівняння вимови та значень слів
— Спробуйте перекласти російською мовою, з’єднавши слова
у стовпчиках.
Город
Місто
|
Город
Огород
|
— На що потрібно звернути увагу, читаючи
слова, які однаково пишуться в українській та російській мовах? (На наголос)
2
Робота над текстом «На городі»
Текст
— на аркушах у кожної дитини.
— Нам
потрібно вставити пропущену літеру і утворити текст «На городі».
—
Прочитайте самостійно.
Нагороді
У
моєї тітки ..анни і дядька ..ната ..арний ..ород. Вони чудово на ньому
..осподарюють. На ..ороді зібрали прекрасний урожай, а я їм допоміг. Це були
..арбузи, зелені о..ірки, ..арні помідори, солодка морква та молоденький
..орох.
Мені
сподобалось доглядати та збирати городину.
— Яку
літеру пропущено? («ге»)
—
Прочитайте слова з пропущеними буквами. (Ганни, Гната, гарний, город,
господарюють, городі, допоміг, гарбузи, огірочки, гарні, горох)
— Чи схожі друковані літери — велика Г і маленька г?
— Які
з цих слів можна назвати «зайвими»? (Ганна, Гнат — бо пишуться з великої
літери; огірочки, допоміг — бо г («ге») знаходиться в середині та кінці
слова.)
— Які
з цих слів є назвами предметів? (Ганна, Гнат, город, городі, гарбузи,
огірочки, горох)
— Які
— ознаками предметів? (Гарний, гарні)
— А
дією предметів? (Господарюють, допоміг)
— Чи
зустрічалися на попередніх уроках ми на городі з іншими господарями?
— Хто
це були? (Баба Галина та дід Богдан)
3 Гра «Склади
речення» (зошит, с. 9)
—
Спробуємо скласти речення за допомогою стрілочок і з’ясувати, що спільного між
змістом цього речення попередньо прочитаного тексту? (Розповідається про
город.)
— Що
відрізняється? (На городі бабусі та дідуся не росла капуста. Головний герой —
зайчик.)
— Що
вам це підказало? (Малюнок)
4 Загадка
Металевий в неї носик.
Нитяний у неї хвостик.
Із шиття не буде толку,
Якщо не візьмемо… (голку).
5
Розпізнавання слова за моделлю
— Впізнайте, де модель цього слова.
— Поставте наголос у цьому слові.
—
Продемонструйте, як шиють голкою.
Діти демонструють, що вони шиють.
—
Який перший звук у слові? (Твердий приголосний [г])
IV. Фізкультхвилинка
Я блискуча, маленька,
Маю носик гостренький.
За собою несу
Довгу-довгу косу.
Усіх обшиваю,
Сама одягу не маю.
— Сьогодні ми вивчимо, як звук [г] на письмі позначається
великою літерою. Але перед цим згадаємо, як треба покласти зошит, тримати
ручку та правильно сидіти під час письма.
V. Підготовка до письма
1 Повторення гігієнічних правил письма
— Як потрібно сидіти, щоб ми були стрункими? (Ніжки на підлозі, спинка
струнка рівна, лікті на парті.)
— Як повинен лежати зошит? (Навкосець, щоб коса лінія була рівно по
відношенню до тіла.)
— Згадайте, як тримати ручку в руці. (Трьома пальцями)
2 Повторення назв ліній сітки зошита
— У наших зошитах існують лінійки. Як вони називаються? Я показую, а ви
хором їх називаєте. (Верхня лінія робочого рядка, нижня лінія робочого рядка,
верхня міжрядкова, нижня міжрядкова)
VI. Ознайомлення з літерою Г («ге»)
1 Демонстрування прописної великої літери Г («ге»)
— Погляньте, на що схожа велика літера Г («ге»)? (Припущення дітей.)
2 Аналіз елементів, з яких складається літера
— Літера Г («ге») складається з двох елементів: довгої прямої із
заокругленням унизу вліво та прямої горизонтальної лінії, що починається із
заокруглення.
Алгоритм написання великої літери Г («ге»)
Учитель прописує на дошці, промовляючи:
«Раз-і, і-два».
3
Письмо у повітрі елементів та літери
Промовляючи хором, учитель з дітьми «пише» в повітрі.
— А
тепер спробуємо ці елементи прописати в першому рядочку, промовляючи про себе:
«Раз-і, -і два».
—
Якщо ці елементи з’єднати, то отримаємо велику літеру Г («ге»).
Учитель пише на дошці та промовляє алгоритм написання.
Після чого прописує в повітрі з дітьми літеру Г.
— А
зараз пропишемо другий рядок.
— У
третьому рядочку спробуємо самостійно без пунктиру прописати Г («ге»).
—
Старанно написали, а тепер час відпочити.
Фізкультхвилинка
І великі, і малі
Одяглися у брилі,
І дощу ці одноніжки
Не бояться анітрішки.
Діти під слова присідають, встають, стрибають на одній
нозі.
VII. Робота в зошиті
1 Письмо слів із великої літери Г («ге»)
— А в
яких словах можуть зустрічатися великі літери? (У власних назвах)
— А
сьогодні нам зустрічалися імена, прізвища, клички чи назви міст; країн, річок?
(Так. Імена — Ганна та Гнат.)
—
Зараз ми будемо вчитися писати ці імена.
—
Спробуємо пригадати з’єднання, які зустрічаються в цих іменах.
Учитель
пише на дошці, а діти спостерігають і називають з’єднання. (Ганна — середнє,
верхнє, верхнє, середнє)
—
Пропишемо в повітрі, а потім — у зошиті. (Аналогічно проводиться робота з
іменем Гнат — верхнє, середнє, верхнє з’єднання.)
2 Письмо речень
— А
тепер ці імена зустрічаються у реченні. Прочитайте за пунктиром.
—
Скільки слів у реченні? (4)
— Які
зустрічаються з великою літерою Г («ге»)?
— Які
— з рядковою г («ге»)? (Гукав)
— А
чи є слова, які не починаються ні на велику, ні на рядкову «ге»? (до)
— Зверніть увагу: це слово пишемо окремо. Пропишіть
речення за пунктиром.
—
Прочитайте речення, яке записане друкованими літерами. (Грім гримить.)
— Я
пропишу на дошці для тих, хто невпевнений, що сам напише правильно. А той, хто
відчуває, що пропише сам,— може починати.
— Яке
слово з цього речення ми сьогодні зустрічали на уроці? (Грім)
VIII.
Підсумок уроку
— Яку
сьогодні навчилися писати букву? (Велику літеру Г («ге»))
—
Який звук вона позначає на письмі? (Твердий приголосний)
—
Перегляньте свою роботу в зошиті. Оберіть слово, яке, на вашу думку, важко
прописувати, і в останньому рядочку пропишіть його.
— Які
слова з літерою «ге» ми зустрічали на уроці?
—
Розфарбуйте малюнок у зошиті.
— Молодці, ви попрацювали старанно!
Немає коментарів:
Дописати коментар