Урок 12 (письмо)
Тема. Урок-фантазія «У гості до Осені». Письмо прямих паличок із заокругленням
знизу
Мета: продовжувати ознайомлювати учнів з елементами рукописних літер; навчати
писати елементи «коротка пряма, заокруглена внизу праворуч та довга пряма,
заокруглена внизу праворуч»; закріплювати вміння та навички орієнтуватися на
сторінці зошита, правила правильної посадки під час письма, положення зошита та
тримання ручки; розвивати вміння учнів розташовувати елементи в рядку на
однаковій відстані, навички складового аналізу слів, уважність; почуття
прекрасного; виховувати інтерес до уроків письма, охайність під час роботи,
старанність, працьовитість.
Обладнання: плакат «Сиди правильно під час письма»; роздавальні картки з написаними
рукописними літерами, з’єднаннями різних літер; фото осіннього пейзажу,
лірична музика, магнітофон; кошики, малюнки овочів та фруктів для роботи в
групах; осінній букет для прикрашання класу; малюнки із нижнім з’єднанням
літер; план-мапа; музичний супровід: аудіозапис п’єси «Жовтень» з циклу П. І.
Чайковського «Пори року», музика для подорожі; костюм Осені; яблука, груші у
великому кошику; кольорові олівці.
Хід уроку
I. Організаційний момент. Вступне слово вчителя
Огляда суворо скоса
Степ, ліс, села і міста.
Розпустила жовті коси,
А їх буря запліта.
— Діти, яка пора року описана в загадці?
Демонстрація осіннього пейзажу.
— А ви хотіли б помандрувати в гості до красуні Осені?
ОСІНЬ
Вересень зеленим осінь залишила,
Бо в траві високій пензлика згубила.
Аж у жовтні осінь пензлика знайшла
Й малювати фарбами скрізь розпочала.
Золотим й червоним змалювала гай,
Річку — темно-синім й синім небокрай.
Ще милує око листячко зелене,
Та пожовкли липи, в позолоті клени.
Вже птахів гуртує в небі чиста просінь,
І врожай в комори вносить щедра осінь.
В. Успенська
II. Актуалізація опорних знань учнів
— Перед тим, як вирушити в путь, треба
добре приготуватися.
1 Повторення правил правильної посадки під час письма(за плакатом «Сиди правильно під час письма»)
2 Повторення правил розташування зошита на парті під час письма, малювання
3 Повторення правила тримання ручки
Учитель просить дітей на рахунок раз рівно сісти, на рахунок два —
правильно розмістити зошит на парті, на рахунок три — правильно взяти ручку в
руку. (Таку практику можна використовувати на кожному уроці.)
III. Повідомлення теми та завдань уроку
— Молодці! Тепер ми готові вирушати в
дорогу. Під час подорожі ми зустрінемося з різними випробуваннями, повинні
будемо їх подолати, навчитимося писати нові елементи, повторимо складову будову
слів. Наш друг Лісовичок-боровичок залишив нам план-мапу, за якою ми знайдемо
правильний шлях.
Готові? В путь!
Звучить музика.
IV. Підготовка до вивчення нового матеріалу
— Ось і перша наша зупинка.
Осінь — вправна майстриня, вона вміє
підбирати потрібний колір для кожного дерева, збирати гарний врожай фруктів та
овочів.
А для нас Осінь приготувала цікаві
завдання.
1 Робота в
групах. Гра «Збери врожай»
Ходить сонях
долом, долом,
Зелен-полем
ходить сонях
З парасолем.
А за соняхом
рядочком:
Морква,
дині, огірочки,
Буряки,
горох, квасоля.
Все квітує
серед поля.
1-ша група знаходить слова, що складаються
з двох складів; 2-га група — з трьох.
(Малюнки: морква, диня, кавун, горох,
квасоля, огірок, буряк, цибуля, помідор, сонях, слива, вишня, яблуко, груша, персик,
виноград тощо.)
— Молодці, впоралися із першим завданням.
Рухаємося далі!
Звучить музика.
Дощик
сиплеться з кленочка.
Дощик
жовтий, золотий,
А зелені ще
дубочки
Хочуть осінь
обійти.
Дощик
сиплеться і пада,
По стежині
дріботить.
Із веселим
листопадом
Вітер грається й біжить.
— Дмухнув легенький вітерець і зірвав перші
листочки. Полетіли вони й опинилися на с. 11 нашого зошита. Подивіться уважно
і скажіть, з яких дерев злетіли ці листочки. (Дуб, липа, вишня) Давайте
допоможемо їм стати по-справжньому осінніми.
1) Обведення
по пунктиру
2)
Розфарбовування листочків (с. 11)
— Опадає листя, відлітають птахи у вирій,
стає холодніше. І в Осені, звичайно, псується настрій.
V. Вивчення нового матеріалу
— Як ви вважаєте, чому осінь називають вередливою плаксою?
— Чому про осіннє небо кажуть, що воно
насупилось?
— Який настрій в осіннього дощу?
— Чи відрізняється осінній дощ від
весняного?
Йдуть, і
йдуть, і йдуть дощі,
Стали чорними
кущі.
І дерева
чорні стали,
Бо листочки
всі опали.
1 Зупинка третя — «Дощова»
— Коли йде дощик, нам потрібні парасольки. Погляньте на ці парасольки, а
потім відкрийте конверти із завданнями. Порівняйте рукописні букви з малюнком
парасольки.
Що ви помітили?
(Ручка парасольки схожа на елементи літер а, й, л, м, п, т, ц, ч, ш, щ, я.)
— А також —
на елементи рядкових літер а, и, і, ї, й, л, м, н, ц, ч, ш, щ, я.
— Щоб
завітати до осені в гості, ми повинні навчитися писати елементи літер, які
схожі на парасольку. А називаються вони «коротка пряма, заокруглена внизу
праворуч, та довга пряма, заокруглена внизу праворуч».
2 Вправи з
ручкою
3 Робота у
прописах (с. 11)
1)
Повторення назв ліній сітки зошита
2) Аналіз
завдання першого рядка
— Хто запам’ятав назву елемента, який ми
бачимо на першому рядку? («Коротка пряма, заокруглена внизу праворуч, та довга
пряма, заокруглена внизу праворуч»)
Алгоритм написання елемента «коротка
пряма,заокруглена внизу праворуч» (Перший
рядок, с. 11)
— Пишемо на рахунок раз-і.
3)
Самостійна робота на другому рядку
Фізкультхвилинка.
Зупинка четверта «Відпочинь-но»
Звучить
аудіозапис п’єси «Жовтень» П. І. Чайковського з циклу «Пори року».
В ясний
жовтневий день
Злітають
листки з старенької верби.
З собою
частку забирають
Її осінньої
журби.
А ряска в
заводі тихенько
Плете зелені
килимки.
На них
гойдаються легенько
Вербові човники-листки.
4)
Демонстрування малюнків, на яких зображено нижнє з’єднання букв(ам, ял, мм,
лл, тя, шл).
— Продовжуємо нашу подорож. Під сосною в
лісі я знайшла ці малюнки. Спробуйте порівняти їх з тим, що ми бачимо на
третьому рядочку в «Прописах».
5) Аналіз
завдання третього рядка
— Такий елемент зустрічається, коли букви
стають поруч. Вони нібито тримаються за ручки. Давайте зробимо їх друзями.
— Перший елемент з’єднання ми вже вміємо писати. Другий елемент — це
коротка пряма лінія, що починається із заокруглення.
Алгоритм написання нижнього з’єднання (Третій рядок, с. 11)
— Пишемо на рахунок раз-і, і-два.
Пальчикова гімнастика
Із силою по черзі учні стискають пальці обох рук в кулак.
П’ять
гарненьких діточок
Заховались в
кулачок.
Потім інші
діточки
Поховались в кулачки.
Так вони по
черзі грались,
Поки в жменьки поховались.
6) Аналіз завдання четвертого рядка
— Як багато випробувань зустрічається в нас
на шляху! Ось і наступне. Зверніть увагу на четвертий рядок. Цей елемент називається
«довга пряма, заокруглена внизу праворуч».
Зараз ми будемо вчитися її писати.
Алгоритм написання елемента «довга
пряма,заокруглена внизу праворуч» (Четвертий
рядок, с. 11)
— Пишемо на
рахунок раз-і.
7) Аналіз
завдання останнього рядка
Алгоритм написання (п’ятий рядок,
с. 11)
— Працюємо під рахунок раз-і, два-і.
VI. Заключна
частина
Звучить музика, з’являється Осінь.
Добрий день, в добрий час!
Рада, діти, бачить вас!
— Я рада вітати вас у себе в гостях. Ви
впоралися з усіма випробуваннями, подолали всі труднощі, виконали всі
завдання. На пам’ять про нашу зустріч я хочу вам подарувати чудові серветки.
Але, на жаль, вони чорно-білі. Давайте разом зробимо їх чарівними. Для цього
їх треба розфарбувати.
Розфарбовування квадратиків на с. 11.
— Хай цей подарунок нагадує вам про нашу
зустріч. Я бачу, що ви допомогли мені зібрати врожай, розфарбувати дерева,
змайструвати ніжки для парасольок.
А зараз я хочу пригостити вас своїми ласощами. (Осінь роздає дітям яблука,
груші.)
Тепер
спокійна я! Свої турботи
Лишу на
потім, на наступний рік.
Уже
скінчилася моя робота
І дням моїм
також скінчився вік.
І я прощаюсь
з вами усіма.
Скоро у гості прийде зима.
Учитель. Діти, давайте побажаємо Осені гарного відпочинку і попрощаємося з
нею.
Дуже хороший урок. Дякую.
ВідповістиВидалити