Урок 120 (письмо)
Тема. Письмо рядкової букви ґ («ґе»), складів та слів із нею
Мета: навчити писати малу букву «ґе», склади та слова з нею; розвивати вміння
складати речення зі слів; виховувати акуратність, терплячість.
Обладнання: підготовлена дошка, зображення рукописної букви «ґе», зображення гнізда та
ґави зі зворотного боку, малюнки ґрунту, аґрусу, ґулі.
Хід уроку
I. Організаційний момент
— Увага! Увага! Який ряд найкраще
підготовлений до уроку: в кого все необхідне на парті, хто рівно сидить та уважно
слухає? Що ж, бачу: готовий увесь клас.
II. Звукові аналітичні і синтетичні вправи
— Прослухайте вірш і плесніть у долоні, коли почуєте звук
[ґ].
Що за ґвалт зчинився
На подвір’ї зранку?
Загубила ґудзик
Ґава біля ґанку.
З гаража за нею
Ґедзь спостерігав
І порадив Ґаві
Не ловити ґав.
— Які слова зі звуком [ґ] ви запам’ятали? (Відповіді
учнів.) А що означає вислів «Не ловити ґав»? (Бути уважним.)
—
Назвіть місце звука [ґ] у словах: ґрунт, ґелґіт, гуска, аґрус, кава, ґроно,
ґуля, ґанок.
— А
що це на дошці? (Учитель показує на малюнок.) (Гніздо)
—
Назвіть перший звук у слові. ([г])
— То
поки була перерва, якась пташка звила гніздо на дошці. Як ви гадаєте, хто міг
таке зробити? (Учні називають відомих їм птахів.)
—
Назвіть птахів, назви яких починаються на букву «ге». (Горобець, голуб, гусак,
гуска, грач, глухар)
—
Загадковий птах сховався у гнізді, але обіцяв вилізти, якщо ви будете писати
акуратно та каліграфічно правильно. Хочете побачити птаха? (Так)
— Прочитайте слова.
роно
уля
ава
аздиня
рунт
|
— Покажіть значок, яким ви позначите перший
звук у звуковій схемі цих слів. (–) Дайте йому характеристику. (Приголосний,
твердий)
—
Згадайте правило, яке ми вчили на уроці читання. («Буква ґ на письмі позначає
приголосний твердий звук [ґ]».)
III.
Повідомлення теми уроку
—
Погляньте, Дід Буквоїд повиїдав букви у словах.
На
дошці каліграфічно записано вірш:
Гуска
_удзик відшукала,
І на _анку заховала.
— Хто
здогадався, яких букв не вистачає? (Букв «ґе») Прочитаймо разом. (Усі
читають.)
—
Необхідно дописати букву «ґе», а чи знаємо ми, як це зробити? (Ні)
—
Сьогодні на уроці ми навчимося писати малу букву «ґе», склади та слова з нею.
Тому всі сядьте рівненько та подивіться на дошку.
IV. Вивчення нової букви
Учитель показує зображення рукописної букви та звертає увагу
на складові елементи: буква ґ («ґе») складається з двох елементів: короткої прямої,
що починається з правого заокруглення, і горизонтальної короткої лінії,
вигнутої вниз.
—
Починаємо писати трішечки вище нижньої рядкової лінії; заокруглюємо вправо, торкаючись
нижньої рядкової лінії; продовжуємо коротку пряму лінію вгору до верхньої лінії
робочого рядка; не відриваючи руки пишемо горизонтальну коротку лінію, вигнуту
вниз, на ширину рядкової букви и: і-раз, два.
—
Спробуємо разом «прописати» букву в повітрі. (Учитель, стоячи спиною до учнів,
разом з ними пише букву в повітрі.)
V. Вправи
з письма
—
Розгорніть свої зошити, уважно розгляньте зразок рукописної букви ґ («ґе»),
акуратно обведіть контури букви. Пропишіть далі три букви самостійно.
Порівняйте написані букви зі зразком. Що вдалося зробити правильно, а що
потребує вдосконалення?
— Ще
раз повторюю, як правильно писати букву, увага на дошку! (Учитель прописує
букву, коментуючи написання.) Допишіть рядок у зошиті до кінця.
—
Складіть на парті слова: ґанок, ґудзик, ґвалт, аґрус. Перший варіант складає
звукову схему слова ґанок, другий — ґудзик, третій — ґвалт, четвертий — аґрус.
— Перевірте одне одного.
—
Пишемо на другому рядку букву ґ під рахунок. (Учитель до середини рядка рахує
і-раз, два, потім учні пишуть самостійно.)
—
Добре, ми написали букву «ґе», а тепер спробуємо написати її у поєднанні з
іншими буквами.
Учитель
пише на дошці, коментуючи поєднання букв:
ґу, ґі, ґи — верхнє з’єднання;
ґа, ґо, ґе — середнє з’єднання.
Пальчикова гімнастика
КВІТКА
Вихідне
положення: долоні підняті угору, пальці створюють «пуп’янок», основи кистей притиснуті
одна до другої.
Квітка
«розпускається»: розводимо одночасно пальці рук у боки, а потім зводимо пальці
разом.
Вранці
сонечко зійшло, розпустилась квітка.
А увечері закриє пелюсточки швидко.
—
Напишемо дві букви «ґе» разом. Спочатку пишемо одну букву, а потім іншу через
нижнє з’єднання.
—
Тепер ми зможемо дописати букви до слів у вірші. Я писатиму на дошці, а ви
випишіть ці слова в зошиті. Нагадайте, які слова писатимемо. (Ґудзик, ґанок)
—
Перепишіть вірш у зошити, а я подивлюсь, чи варто нашому птахові вилізти із
гнізда.
Учитель
ходить між рядами, непомітно повертає малюнок гнізда, де зі зворотного боку
зображено ґаву.
— То
хто ж ховався у гнізді? (Ґава) Їй сподобалось на уроці, і вона теж підготувала
вам завдання — малюнковий диктант. Що зображено на малюнках?
Учитель
показує зображення ґрунту, аґрусу, ґулі, діти називають слова. Потім учитель
показує малюнок, а учні записують слова в зошит.
Фізкультхвилинка
Гуска грає на гітарі,
Ґелґотить гусак ґаґарі,
Горобець гука грака,
Ґава гатить гопака.
Ю. Кругляк
1. В.
п.: сидячи. 1–4 — руки імітують гру на гітарі.
2. В.
п.: сидячи, руки на колінах. 1–4 — повороти тулуба вправо, вліво.
3. В.
п.: руки на поясі. 1 — нахили тулуба вправо, вліво, руки в сторони. 2 — В. п.,
3–4 — те саме.
4. В.
п.: руки на поясі. 1–4 — піднімання й опускання плечей.
—
Побудуйте речення з кожним словом.
Учитель
показує зображення, учні пропонують свій варіант речення, обирається один, його
записують на дошці та у зошитах. Якщо дітям важко побудувати речення, учитель
пропонує їм допоміжні слова, наприклад: ґрунт — підмерзає, аґрус — дозріє, ґуля
— з’явилася.
Можна
запропонувати допоміжні схеми:
(Який?)…
ґрунт (що робить?)… (коли?)…;
(Який?)…
аґрус (що зробить?)… (коли?)…;
(Яка?)…
ґуля (що зробила?)… (де?)… .
VI.
Підсумок уроку
— Хто
був у нас сьогодні в гостях?
— Яку букву навчилися писати?
—
«Напишіть» букву «ґе» в повітрі.
—
Який звук вона позначає на письмі?
— Що сподобалось на уроці?
Немає коментарів:
Дописати коментар