Урок 122 (письмо)
Тема. Письмо великої букви Ґ («ґе»), складів та слів із нею
Мета: навчити писати велику букву Ґ («ґе»), склади та слова з нею;
розвивати спостережливість, кмітливість; виховувати акуратність, працелюбність.
Обладнання: підготовлена дошка, зображення великої рукописної букви Ґ («ґе»),
картки для індивідуального завдання за варіантами.
Хід уроку
I. Організаційний момент
— Що потрібно для уроку письма? (Зошит, ручка) Щоб писати гарно і
каліграфічно, треба правильно сидіти за партою, уважно слухати і мати хороший
настрій.
II. Звукові аналітичні і синтетичні вправи
— Послухайте вірш, і скажіть, у яких словах почули звук [ґ]:
Ґедзь із ґавою зустрівся,
наче дзиґа закрутився,
Не ловила ґава
ґав
і у дзьоб їй ґедзь
попав.
— Утворіть злиття зі звуків: [ґ] [e], [ґ] [а], [ґ] [р] [у], [ґ] [в] [а],
[ґ] [у] [л], [ґ] [е] [л], [ґ] [а] [з], [ґ] [р] [о].
— Які слова можна утворити з кожним злиттям? (Ґедзь,
ґава, ґанок, ґрунт, аґрус, ґвалт, ґуля, ґелґіт, ґазда, ґаздиня, ґаздівство,
ґроно)
—
Складіть кожен на парті звукову схему слів ґанок та ґуля. Охарактеризуйте звук
[ґ] у цих словах. (Приголосний твердий) Якою буквою він позначається на письмі?
(Буквою «ґе»)
— Хто
може нагадати правило про букву «ґе»? (Буква «ґе» на письмі позначає
приголосний твердий звук [ґ].)
III. Повідомлення теми уроку
—
Згадайте, будь ласка, коли слова пишуться з великої букви? (Коли вони
позначають імена та клички тварин або стоять на початку речення.)
—
Погляньте на дошку і спробуйте прочитати речення.
гава на ганку пекла запіканку. гелготали ґуси у садку.
— Чи
правильно написані слова? (Ні) Чому? (Треба написати букву «ґе» у словах ґава,
ґанку, ґелґотали, а у слові гуси — букву «ге».) Правильно, а як написані
речення, що вимагає виправлення? (Перше слово у реченні треба писати з великої
букви.)
Учитель робить виправлення на дошці.
— Скажіть, скільки слів у першому, другому
реченні? (5 та 4) Хто бажає вийти до дошки та накреслити схему до першого /
другого речення? (Учитель викликає охочих учнів. решта перевіряють, або роблять це самостійно
у своїх зошитах.)
— Щоб
правильно записати подані речення в зошити, що ми повинні уміти? (Писати
велику букву.)
— Сьогодні на уроці ми навчимося писати велику букву Ґ та
слова з нею.
IV. Ознайомлення з рукописною літерою
— Погляньте на зображення великої букви Ґ («ґе»), порівняйте її з маленькою
буквою і скажіть, чим вони схожі, а чим відрізняються? (Схожі будовою, але
різні за формою.)
— Правильно, велика буква Ґ («ґе»), як і маленька, складається з двох
елементів: короткої прямої, що починається з правого заокруглення, і
горизонтальної короткої лінії, вигнутої вниз.
— Починаємо писати трішки вище нижньої рядкової лінії. Заокруглюємо
вправо, торкаючись нижньої лінії робочого рядка. Продовжуємо довгу лінію до
верхньої міжрядкової, не відриваючи руки, ведемо коротку горизонтальну лінію,
вигнуту вниз на ширину великої букви Й: і-раз, два.
Учитель пише на дошці.
—
Спробуємо «написати» велику букву Ґ («ґе») в повітрі. (Учитель, стоячи спиною
до класу, разом з учнями пише букву в повітрі.)
— Ще
раз уважно подивіться на зразок великої букви Ґ («ґе») у своїх зошитах.
V. Вправи з письма
— На
початку уроку ми визначили, що потрібно для каліграфічного письма. Покажіть,
як ви це зрозуміли! (Учні рівненько сідають.) Обведіть літери за поданим у зошиті
контуром. Не поспішайте, правильно покладіть зошит та правильно тримайте
ручку.
—
Далі напишіть три літери самостійно. Порівняйте їх зі зразком, подивіться,
який елемент гарно написаний, а який — не дуже. Ще раз подивіться і послухайте,
як пишеться велика буква Ґ («ґе»). (Учитель коментує письмо на дошці.) Допишіть
рядок до кінця.
Фізкультхвилинка
Гуска
грає на гітарі,
Ґелґотить
гусак ґаґарі,
Горобець
гука грака,
Ґава
гатить гопака.
Ю. Кругляк
1. В. п.: сидячи. 1–4 — руки імітують гру на гітарі.
2. В. п.: сидячи, руки на колінах. 1–4 — повороти тулуба вправо, вліво.
3. В. п.: руки на поясі. 1 — нахили тулуба вправо, вліво, руки в сторони. 2
— В. п. 3–4 — те саме.
4. В. п.: руки на поясі. 1–4 — піднімання й опускання плечей.
— Пропишіть велику букву Ґ («ґе») до кінця другого рядка. (Спочатку діти
пишуть під рахунок учителя.)
— На дошці записані злиття великої букви Ґ («ґе»): Ґав
Ґул Ґро Ґе Ґо Ґми Ґлу Ґну Ґґр. Наше завдання — записати злиття, починаючи з
верхнього з’єднання, далі — середнього і закінчуючи нижнім. Назвіть злиття, які
мають верхнє з’єднання з великою буквою Ґ («ґе»)? (Ґул Ґро Ґну) Записуємо їх у
зошит разом зі мною. (Учні пишуть за зразком учителя.) Знайдіть злиття з
середнім з’єднанням великої букви Ґ («ґе»). (Ґав Ґе Ґо) Запишемо, продовжуючи
рядок у зошитах. Які залишилися злиття з нижнім з’єднанням? (Ґми Ґлу Ґґр)
Продовжуємо писати за зразком.
—
Зверніть увагу на речення на дошці, промовте по звуках слова ґава та
ґелґотали. Запишіть їх у зошити, за моїм зразком. (Учитель записує на дошці,
коментуючи з’єднання великої букви Ґ («ґе») з наступною.)
Фізкультхвилинка
Гуси
гучно ґелґотали —
Горобці
зерно клювали.
Гуси
гонять горобців,
Голубок
на ґанок сів.
О. Кононенко
1. В. п.: основна стійка, ноги нарізно, руки в сторони.
1–4 — хвилеподібні рухи руками.
2. В. п.: основна стійка. 1–4 — нахили тулуба вперед:
прогнувшись, руки назад.
3. В. п.: стійка руки в сторони. 1–4 — нахили тулуба
вліво, вправо.
4. В. п.: основна стійка. 1–4 — присідання, руки вперед і
повернення у В. п.
—
Складіть речення зі слів за схемою та запишіть їх у зошитах.
Кожен варіант виконує завдання за картками:
1) Ґавеня ____ ____ ____ ____.
аґрус, допомагало, садити, мамі
2) Ґедзь ____ __ ____ __ ____ ____.
із, сидів, ранку, ґанку, на, самого.
3) Ґаздиня ____ ____ __ ____.
у, гусей, дворі, годувала.
—
Прочитайте речення, які ви записали. (Учні читають свої речення.) Скажіть, у
реченнях хто працював, а хто — ні . (Працювали Ґавеня і ґаздиня, ґедзь нічого
не робив.) На кого ви хотіли б бути схожими та чому? (Відповіді учнів.) Чи
допомагаєте ви батькам і як саме? (Відповіді учнів.)
VI. Підсумок уроку
— Яку
букву навчилися писати сьогодні?
—
Підведіть руку, хто сьогодні був уважний!
— А
хто навчився гарно писати велику букву Ґ («ґе»)?
Учитель аналізує роботу учнів.
Немає коментарів:
Дописати коментар