Урок 24 (письмо)
Тема. Підготовка до написання букв. Письмо петлеподібних елементів у напрямку
«вгору-вниз» (і-раз) та у напрямку «вниз-вгору» (раз-і)
Мета: вчити учнів писати нові елементи: верхню та нижню петлі; поєднувати
елементи між собою верхнім з’єднанням, виконувати звуковий аналіз слів,
відгадувати загадки; закріплювати навички орієнтування у сітці робочого зошита,
правильної посадки за партою під час письма, тримання ручки та розташування
зошита; узагальнити знання про народні та авторські казки; вчити дітей
сприймати казки як джерело знань, мудрого порадника в житті; розвивати вміння
учнів аналізувати елементи літер, пам’ять, кмітливість, увагу, уяву, мовлення,
логіку, спостережливість, дрібну моторику; розширювати світогляд; формувати
позитивне ставлення до навчання; виховувати бережливе ставлення до письмового
приладдя; любов до книги.
Обладнання: плакат «Сиди рівно під час письма»; магнітна дошка; ілюстрації до казок,
казкові персонажі (малюнки або м’які іграшки); роздавальні картки з рукописними
літерами, що містять у собі елементи, які учні вчитимуться писати на уроці;
ілюстрація для письмової підготовчої вправи.
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань учнів
1 Закріплення правил сидіння під час письма
(за плакатом «Сиди правильно під час письма»)
2 Повторення назв ліній сітки робочого
зошита
3 Повторення правил тримання ручки
III. Робота за матеріалом уроку читання
Робота в групах. Вікторина «Знавці казок»
— Прослухайте і відгадайте, про яку казку
йдеться.
1-ша група
Сидить півник на печі,
Їсть смачненькі калачі,
Тут лисичка прибігає,
Мерщій півника хапає,
Біжить котик рятувати,
В лиски півника забрати. («Котик і півник»)
Для аналізу взяти слово «півник».
2-га группа
Знайшов півник колосок,
Змолов борошна мішок.
Спік негайно у печі
Пиріжки та калачі.
Мишенят не пригощав,
Бо жоден з них не помагав. («Колосок»)
3-тя группа
Що втекло від баби з дідом,
Не сиділо на вікні,
А зустрілось з зайченятком,
Й ну співать йому пісні? («Колобок»)
— Назвіть
перший склад у слові-відгадці.
— Назвіть
звуки другого складу.
— Назвіть
наголошений склад у слові (матеріал уроку читання).
— Виконайте
усний звуковий аналіз слова казка.
IV. Повідомлення теми і завдань уроку
— Як ви
здогадалися, сьогодні на уроці ми подорожуватимемо сторінками відомих казок.
Кожна казочка приготувала для вас завдання з письма. Виконавши їх, ви
дізнаєтеся, виставу за якою казкою ми підготуємо для наших батьків.
V. Вивчення нового матеріалу
1 Вправи з
ручкою
— А ось і
перше завдання. А приготувала його для вас казочка, назву якої ви повинні зараз
відгадати за описом.
«Оце так
хвіст у цієї Мишки! Не зрівняти його ані з кулаком Дідуся, ні з кулаком
Бабусі. Й треба ж було цій Мишці вибігти у найнеслушніший момент. Зараз би усі
дивувалися з мене. Лежало б я на видноті…»
(Яйце з
казки «Курочка Ряба»)
— Молодці.
Тепер подивимося, яке ж завдання приготувала для нас ця казочка.
Учитель
дістає малюнок яйця, на зворотній стороні якого намальована рука з ручкою.
2 Робота у
прописах (с. 17)
1) Виконання
графічного завдання
Усі завдання
виконуються в такому порядку:
а) аналіз
елемента;
б)
прописування елемента в повітрі під рахунок;
в) робота на дошці (використовується прийом «Письмо по мокрому»).
— Ще одне
завдання заховалося у казці, в якій є така пісенька:
Ой ви мої
діточки, козеняточки!
Відімкнетеся,
відчинитеся!
Ваша мати
прийшла,
Молока
принесла.
— Як називається ця казка? («Вовк та семеро козенят»)
Учитель вивішує ілюстрацію до цієї казки.
— Наступне завдання: відгадайте, хто з тварин відвернувся? Це друзі наших
семи козенят.
— Щоб не помилитися, обведіть по пунктирах силуети тваринок.
— Назвіть їх.
2) Письмова підготовча вправа
— Цікаве завдання приготувала для вас головна героїня казки, про яку
співається у пісеньці:
Несе мене лисиця за темнії ліси,
Та за бистрі ріки, за високі гори!
Котику-братику, порятуй мене!
(«Кіт і Півник», головна героїня — Лисичка)
Учитель вивішує малюнок лисички.
— А ось і завдання.
Рухи кисті та пальців — виписування петель.
Раз — петелька, два — петля,—
Руда лиска промовля.
Не дивуйтеся з лисиці:
Виплітає рукавиці
Мама-лисичка для малят,
Для руденьких лисенят.
3) Аналіз завдання першого рядка
— Відгадайте, про який предмет йдеться.
«Мені приємно знаходитися на голівці цієї Дівчинки. Вона дбає про мене. Я
завжди охайна. Мені подобається разом з нею подорожувати лісом, навідуватися
до бабусі. Але є одна вада: моя хазяйка занадто довірлива. Тому з нею
трапляються різні негаразди…»
(Червоний
капелюшок з однойменної казки)
— Так, це Червоний капелюшок.
Учитель вивішує картинку із зображенням червоного капелюшка.
— А
завдання, яке приготував для нас Червоний капелюшок розміщене у «Прописах» на
першому рядочку.
Нам
необхідно навчитися писати елемент літери, який називається довга пряма лінія
з петлею угорі.
— Звідкіля
починається ця лінія? (З верхньої рядкової лінії)
— До якої
лінії ведеться вгору? (До верхньої міжрядкової)
— У якому
напрямку продовжується? (Донизу)
— Де вона
закінчується? (На нижній лінії робочого рядка)
Алгоритм написання довгої прямої лініїз
петлею угорі (перший рядок, с. 17)
— Пишемо на рахунок і-раз.
4) Аналіз
завдання другого рядка
—
Відгадавши, про який предмет йдеться, ви одразу здогадаєтеся, хто приготував
для нас наступне завдання.
«Відверто
кажучи, неприємно, коли тебе взуває Кіт. Бо в нього кігті. Він подряпав і
розірвав усі мої устілки. Я, звичайно, розумію, що уся ця біганина заради
хазяїна, але дуже вже боляче…»
(Чоботи з
казки «Кіт у чоботях»)
— Молодці!
Послухайте завдання від Кота у чоботях.
— Зверніть
увагу на другий рядок.
— Чим він
відрізняється від першого? (Закінчується заокруглення унизу праворуч)
Алгоритм написання довгої прямої лінії з
петлею угоріта заокруглення унизу праворуч (Другий рядок, с. 17)
— Працюємо
під рахунок і-раз-і.
Танцювальна хв илинка
То який танець ми станцюємо?
Козачок!
Два притопи, три прихлопи,
На носок, на каблучок,
Руку вліво, руку вправо,
Ми танцюєм козачок.
Ще крок вліво, другий вправо,
Змах руками, крок ногами,
Руки вниз на поясок,
Ми танцюєм козачок.
5) Аналіз завдання третього рядка
— Ще одне завдання нам приніс герой усім відомої казки.
«Я вирішив просто подорожувати світом і не знав, що все так станеться. Я
гадав, що всі так само добрі, як мої Бабуся і Дідусь. Але виявилося, що у цьому
світі мешкають і злі, і жорстокі, і хитрі…» (Колобок з однойменної казки)
— Упізнали? Так, це — Колобок.
Учитель вивішує ілюстрацію до казки «Колобок».
— Завдання знаходиться у «Прописах» на третьому рядочку.
— Зі скількох елементів складається це завдання? (З двох)
— Як вони називаються? (Перший — верхня петля, другий — довга пряма лінія,
що ведеться до нижньої міжрядкової)
— Зверніть увагу на з’єднання цих елементів. Яке воно? (Верхнє)
Алгоритм написання (Третій рядок, с. 17)
— Працюємо
під рахунок і-раз-і, два.
6) Аналіз завдання четвертого рядка
— Щоб дізнатися, хто приготував для вас наступне завдання, необхідно
відгадати назву казки.
«Я,
звичайно, ладна була виконати всі її побажання, бо її чоловік врятував мені
життя. Але, врешті-решт, я зрозуміла: чим більше людині давати, тим більше
вона хоче. Ось і доводиться таким людям залишатися у розбитого корита…» (Золота
рибка з однойменної казки)
Учитель
вивішує ілюстрацію до казки «Золота рибка».
— Давайте
подивимося на завдання, що приготувала для нас Золота рибка.
Учитель
просить дітей розкрити конверти й дістати картки з рукописними літерами.
— Це новий
елемент. Він називається нижня петля.
— Спробуйте знайти цей елемент у рукописних літерах. (Зустрічається при
написанні рядкових букв д, у.)
Алгоритм написання нижньої петлі (Четвертий
рядок, с. 17)
— Пишемо під рахунок раз-і.
Пальчикова гімнастика
Ми писали, ми трудились,
Наші пальчики стомились.
Втому з пальчиків струсили,
Стиснули в кулак щосили.
У замочок їх замкнули
І до сонця потягнули.
Привітались пальці в танці,
(Їх ніяк не зупинити!)
Вправо-вліво, вліво-вправо
Будуть весело ходити.
Візьмем швидко ручки в руки
І без ліні до науки.
Будем знову працювати,
Будем грамоту вивчати.
7) Аналіз завдання п’ятого рядка
— Останнє завдання на робочому рядочку для нас підготував головний герой,
який був володарем предмета, про який піде мова у такій загадці.
«Для мене дуже шкідливо стільки часу знаходитися у воді… Дякую цьому
допитливому й неслухняному хлопчакові. Як би не він й не черепаха, скільки б ще
довелося мені лежати на дні?..» (Золотий ключик з казки «Пригоди Буратіно»)
— Молодці, це — Буратіно.
Учитель вивішує на дошку ілюстрацію до казки «Золотий ключик».
— А ось і його завдання.
— Зі скількох елементів складається завдання? (З двох)
— Які це
елементи? (Нижня петля, коротка пряма, продовжена до верхньої лінії робочого
рядочка)
Алгоритм написання (П’ятий рядок, с. 17)
— Працюємо,
рахуючи: раз-і, два-і.
VI. Підсумок уроку
Творча робота
— Молодці, ви впоралися зі всіма завданнями, що приготували для нас казки.
Я вам обіцяла, що наприкінці уроку ми дізнаємося, яку з казок інсценуватимемо
для батьків.
«До мене залізла ціла
купа тварин: і Мишка, і Жабка, і Зайчик, і Лиска, і Вовк, і Кабан, і навіть
Ведмідь. Але дісталася я песику».
(«Рукавичка»)
— Візьміть
альбомний аркуш. Обведіть на ньому свою долоньку так, щоб вийшла рукавичка.
— Ми знаємо, що рукавички плетуть. Давайте
і ми сплетемо наші рукавички. Використайте для цього елементи, які ми на уроці
навчилися писати,— верхні та нижні петлі.
Можна
використовувати кольорові олівці; кожний рядочок петель — іншого кольору.
— Чи
сподобався вам урок?
— Загадка
якого героя була для вас найскладнішою?
— Які
елементи навчилися писати?
— Знайдіть у зошиті робочий рядочок, на якому елементи літер вдалися вам
найкраще. Намалюйте маленьку рукавичку на полі навпроти цього рядочка.
Немає коментарів:
Дописати коментар