Урок 27 (читання)
Тема. Перевірка знань і вмінь учнів. Робота з дитячою книжкою. І. Малкович
«Отакий роззява!»
Мета: здійснити перевірку знань, умінь і навичок, набутих учнями за добукварний
період; учити вимовляти питальні речення; ознайомити з особливостями
прозивалок; розвивати фонематичний слух, виразність мовлення; виховувати
самостійність, тактовність, інтерес до книги.
Обладнання: зошити в клітинку для графічного зображення звукових схем слів і моделей
речень; предметні малюнки для перевірної роботи; комплект книжок «Веселі вірші»
на кожну парту (з навчального комплекту «Читаю сам» для 1 класу,
рекомендованого Міністерством освіти і науки України (лист № 1/11-467 від
10.02.2003)).
Хід уроку
I. Організаційний момент
— Сьогодні на уроці навчання грамоти у нас з’явилася ще одна нова книжка.
Ми обов’язково з нею попрацюємо. Перевіряємо порядок на партах: олівці є,
зошит для читання лежать на краю парти. Нова книжка — у кожного на столі
посередині.
II. Повідомлення теми і мети уроку
— Ми виконаємо самостійну роботу; попрацюємо з новою книжкою.
III. Підготовка до виконання самостійної роботи.
Робота за Букварем (с. 18–19)
1 Повідомлення вчителя про види дитячої художньої творчості
— Ви прийшли до школи не тільки, щоб одержувати знання, а й розвивати свої
вміння: співати, танцювати, читати вірші, виконувати ролі різних дійових осіб
у виставах, розвивати спортивні вміння.
2 Складання речень до ілюстрацій Букваря
— Подивіться, що нового ви бачите у кінці моделі речення (с. 19)? (Замість
крапки — новий знак кінця речення.) Він називається знаком питання і ставиться
тоді, коли в реченні про когось або про щось запитується, наприклад:
Що співає дівчинка?
Де гуляють діти?
Чим грають у футбол?
3 Робота в парах. Інтонування
питальних речень. Міні-діалоги
Учні повторюють за вчителем запитання і дають відповіді.
— Що росте на дереві?
— На дереві ростуть яблука.
— Чим
займаються діти?
— Діти танцюють.
— Що робить дівчинка з мікрофоном?
— Дівчинка співає.
4 Складання розповідних речень до моделей, поданих на с. 18–19
5 Зіставлення звукових моделей і малюнків Букваря (танець, нога,миша,
комаха, вінок, бант)
6 Фізкультхвилинка («Гопачок» під музику)
IV. Перевірна
робота
1 Запис моделей до речень, які промовляє
вчитель (за варіантами)
Варіант 1
|
Варіант 2
|
Діти танцюють
|
Дівчинка співає
|
Сонечко сяє у небі
|
Хлопчик грає у футбол
|
2 Запис звукових схем до предметних малюнків, які називають діти
Варіант 1
|
Варіант 2
|
Оса
|
Око
|
Рука
|
Коза
|
Кінь
|
Сіль
|
3
Фізкультхвилинка
Учні відпочивають під повільну музику.
V. Робота з
дитячою книжкою
1 Установка на слухання твору
— «Отакий роззява, ліві двері справа»,— це весела прозивалка. Звідки вона
з’явилась і хто її придумав, ви зараз дізнаєтесь. Уважно слухайте.
2 Читання вголос вірша вчителем
ОТАКИЙ РОЗЗЯВА
Жив собі роззява —
Ліві двері справа.
Зранку він хутенько встав,
Піджака вдягати став:
Шусть руками в рукави —
З’ясувалось, то штани.
Отакий роззява — ліві двері справа.
Вбрав сорочку він, однак
Всі кричать йому: не так!
Одягнув пальто — проте
Знов кричать йому: не те!
Отакий роззява — ліві двері справа.
Поспішаючи в дорогу,
Рукавичку взув на ногу.
Ну, а замість капелюха
Натягнув відро на вуха.
Отакий роззява — ліві двері справа.
Трамваєм тридцять третім
Він їхав на вокзал
І, двері відчинивши,
До водія сказав:
— Шановні?! трам-тарам-пам-пам,
Я щось хотів сказати вам!
Я сів не в той, мені... а-яй!
Трамзал негайно на вокзай!
Водій перелякався
І на вокзал подався.
Отакий роззява — ліві двері справа.
Ось біжить він до кав’ярні
Щоб квитки купити гарні.
Далі — гляньте на роззяву —
Мчить купляти в касі каву.
Отакий роззява — ліві двері справа.
Вибіг він аж на перон,
Там — відчеплений вагон.
Пан роззява в нього вліз,
Сім валіз туди заніс,
Примостився під вікном
Та й заснув солодким сном.
Зранку гульк:
— Егей! — гукає,
Що за станція? — питає.
Чемний голос відповів:
— То є славне місто Львів!
Ще поспав. Аж сходить сонце.
Знов поглянув у віконце.
Бачить — знов стоїть вокзал,
Здивувався і сказав:
Що за місто? Це Болехів,
Коломия чи Радехів?
Чемний голос відповів:
— То є славне місто Львів!
Ще собі поспав з годинку,
Знов поглянув на зупинку.
Бачить — знов якийсь вокзал,
Здивувався і сказав:
— Що за станція цікава
— Київ, Зміїв чи Полтава?
Чемний голос відповів:
— То є славне місто Львів!
Тут він крикнув —
— Що за жарти?
Жартувати так не варто!
Вчора я у Львові сів,
А приїхав знов у Львів?
Отакий роззява — ліві двері справа!
І. Малкович
— Чи сподобався вам веселий вірш Івана Малковича «Отакий роззява!»?
Учитель відкриває запис на дошці.
— Запам’ятаймо: придумав вірш про роззяву поет І. Малкович. Хто запам’ятав?
Хто повторить прізвище автора?
— А яка назва цього вірша?
Учитель
звертає увагу на те, щоб діти правильно вимовляли прізвище письменника і
заголовок твору.
3 Колективне відтворення прослуханого, розмірковування про прослухане
— Сьогодні ми будемо вчитися колективно читати і декламувати вірш. У ньому
повторюються рядки «Отакий роззява, ліві двері справа». Зараз ми кілька разів
повторимо ці слова і навчимося їх виразно хором декламувати.
— Приготуйтесь: я читаю вірш, і коли потрібно буде проговорювати рядки
вірша, які ми завчили, я зупинятимусь, і ми разом будемо їх декламувати.
4 Повторне читання вірша з елементами декламації
5 Розглядування книжки
Учні розглядають книжку, знаходять написи на обкладинці, ілюстрації до
вірша всередині книжки, уважно розглядають їх, переконуються в тому, що це саме
той твір, який щойно прочитав учитель. Педагог спонукає учнів відтворювати
окремі рядки вірша до деяких ілюстрацій.
6 Виховний
момент
— Діти, як
ви вважаєте, для чого складають прозивалки?
— Вони
існують для того, щоб аналізувати свою поведінку і поведінку інших. Якщо
людина ще не вміє дотримуватись загальноприйнятих правил поведінки, можна дати
їй змогу виправитися, не роблячи зауважень. Ми знаємо, що дехто дуже
ображається на зауваження і робить навпаки. А ось прочитає такий вірш, і все
зрозуміє, і буде поводитись гідно. Ображати, обзивати ж один одного не слід.
Це не ввічливо!
7
Рекомендації до діяльності з книжкою протягом тижня
Добирати і
виставляти у «Куточку читача» книжки з веселими віршами. Організувати виставку
малюнків до твору І. Малковича «Отакий роззява!»
VI. Підсумок
уроку
— Які види
робіт ви виконували на уроці?
— Який знак
може стояти в кінці речення?
— Наведіть
приклади питальних речень.
— Що було
важко виконати під час самостійної роботи?
— Що було
виконати найлегше?
— Чи
сподобався вам вірш І. Малковича «Отакий роззява!»? Чим?
— Чи можна про героя вірша сказати: «Поспішиш — людей насмішиш»?
Наочності для проведення уроку. Для перегляду наочності натисніть на посилання.
Малюнок бджілка , коник
Малюнок дерево, дівчатка граються
Малюнок дівчатка граються
Малюнок дівчинка, хлопчики, м'яч
Малюнок зайчики, хлопчики
Малюнок комарик, вінок, мишка, дівчинка
Малюнок око, коза, сіль
Малюнок перевірка знань і вмінь учнів
Малюнок фізкультхвилинка з котиком
Немає коментарів:
Дописати коментар