Урок 37 (читання)
Тема. Звук [и]. Позначення його буквою и
Мета: ознайомити з артикуляцією звука [и], позначенням його буквою и;
вдосконалювати навички читання складів, слів з буквою и; закріпити
вивчені букви; розвивати уміння робити звуковий-буквений та звуко-складовий
аналіз слів; розвивати уміння слухати, пам’ять; ознайомити дітей з
багатозначними словами; виховувати старанність, любов до природи, бажання
активно працювати.
Обладнання: набір карток з буквам і словами, предметні малюнки, малюнок букви и,
чистомовки, скоромовки, малюнки для гри «Що зайве?».
Хід уроку
I.Організаційний момент
Швидко пролунав дзвінок:
Розпочати час урок.
Ми навчаємося старанно,
І попрацюєм залюбки.
Друзі скажуть: «Бездоганно,
Ви усі — розумники!»
II. Актуалізація опорних знань учнів
На дошці прикріплені малюнки огірка, осла, одягу.
— Розгляньте малюнки на дошці. Що на них
зображено?
— Підберіть
до цих предметів слова-ознаки, які їм підходять: зелений, дитячий, впертий.
(Зелений огірок, дитячий одяг, впертий осел)
— Яким
звуком починаються ці слова? Якою буквою позначається звук [о]?
III.
Повідомлення теми і завдань уроку
— Сьогодні на уроці ми будемо вивчати новий звук. Але який саме, ви
дізнаєтесь, коли послухаєте віршик.
И — ця літера цікава!
Зліва дивиться направо.
— Ич! — дивується сама,—
Я у дружбі з усіма,—
Гарно мовлюсь, голос маю,
Але слів не починаю!
IV. Вивчення нового матеріалу
— Діти, до
нас завітала гостя — лисичка Лиска. Вона прийшла із проханням — допомогти їй.
Лисичка зовсім не знає букву и. Давайте допоможемо їй, навчимо Лиску.
1
Ознайомлення з буквою и
— Звук [и] позначається на письмі буквою и. Розгляньте друковану букву.
Подивіться, де «живе» ця буква в касі.
Ніякі риби, ні тварини, ні птахи
Не починаються у нашій мові з и.
Але в кінці та в середині слова
Потрібна дуже и у нашій мові.
Чистомовка
Із-із-із — барсучок в нору заліз.
Ди-ди-ди — наступили холоди.
Ить-ить-ить — барсучок тут смачно спить.
Ни-ни-ни — аж до самої весни.
Ск оромовка
Три лисички, три сестрички
Миють лапки, миють личка.
Не виводить тато лис
Їх немитими у ліс.
— Про кого ця скоромовка?
— Зробіть звуко-складовий аналіз слова лисички.
Назвіть звук, який повторюється? Що це за
звук?
Фізкультхвилинка
Стрибу-стрибу! Скоки-скоки!
Прилетіли дві сороки.
Прискакали жабенята,
Стали у танку кружляти.
Прибігла лисонька —
Заграла на скрипочці.
Скре-ке-ке, ква-ква-ква!
2 Робота за Букварем (с. 26)
— Розгляньте
малюнки у Букварику. Знайдіть предмети, у назвах яких є звук [и]. (Гори,
нарциси, кипариси, чайки)
— Підберіть до звукових схем відповідні малюнки. (Кипариси, чайки) Складіть
речення за схемами, поданими на с. 26. (Дитина грається мушлею. Гори. Кипариси
стрункі.)
3 Розвиток мовлення. Ознайомлення з багатозначними словами
— Діти, подивіться на малюнки у Букварику на с. 27. Що зображено на цих
малюнках? (Лисички, гриби) А чи знаєте ви, як називаються ці гриби? (Лисички)
— Наша Лиска цікавиться, чому ці гриби так називаються? (Вони за кольором
подібні до кольору шерсті лисички.)
— Складіть за схемами одне речення зі словом лисички у значенні тварини,
інше речення — у значенні гриби.
4 Робота за Букварем (с. 27)
Гра «Вгадай слово»
— Підставте замість крапок букви і прочитайте слово, яке утворилося.
(Туристи)
V. Узагальнення
вивченого матеріалу
— Допитлива Лиска приготувала для вас, діти, завдання. Вона хоче
перевірити, чи добре ви вже знаєте букву и.
Гра «Що зайве?»
Учні називають предмет, у назві якого немає звука [и].
1)
(Лисички,
заєць, листок. Зайвий малюнок — заєць.)
2)
(Єнот,
шишка, нитки. Зайвий малюнок — єнот.)
3)
(Кавун,
вишні, лимони. Зайвий малюнок — кавун.)
Фі зкультхвилинка
Хмарка сонечко закрила,
Слізки срібнії зронила.
Ми тії слізки пошукаєм,
У травичці позбираєм.
Пострибаєм, як зайчата,
Політаєм, як пташата,
Потанцюємо ще трішки,
Щоб спочили ручки, ніжки.
Всі веселі? От чудово!
А тепер до праці знову.
Гра «Упіймай букву и»
— А ось і останнє завдання від нашої гості. Лисичка хоче перевірити, чи
такі ви кмітливі, як вона. Я зачитаю вам віршик, а ви, коли почуєте слово, в
якому є буква и, плескайте в долоні. Приготувалися? Почнемо!
У вишнях кричить синиця:
— И нікуди не годиться!
В словнику нам не знайти
Слова жодного на И!
|
И образилося дуже,
Із синицею не дружить!
Аж прокинулась синиця:
— Ич, могло ж таке насниться!
|
VI. Підсумок
уроку
— З якою
буквою ви сьогодні познайомились?
— Який звук
вона позначає?
— Що
цікавого дізналися на уроці?
— Лисичка дуже дякує вам, що навчили її читати цю літеру. І в знак подяки
запрошує вас до себе в гості.
Наочності для проведення уроку. Для перегляду наочності натисніть на посилання.
Малюнок буква И.
Малюнок буква И, лисичка.
Малюнок гриби, зайчик, лисичка.
Малюнок гриби, лисичка.
Малюнок зайчик.
Малюнок зайчик, лисички.
Малюнок звук и. Позначення його буквами И, и.
Малюнок кавун, лимон, вишеньки.
Малюнок квіти, ластівки, цукерки.
Малюнок ослик, огірок, олівець.
Малюнок рибки, пташки.
Малюнок фізкультхвилинка з котиком.
Малюнок шарф, кофтина, спідниця, шкарпетки.
Малюнок єнот шишка, нитки.
Немає коментарів:
Дописати коментар