пʼятниця, 7 вересня 2012 р.

Урок № 46 Ознайомлення з поняттям і терміном задача. Складання та розв’язання задач на знаходження суми та остачі


Урок 46
Тема. Ознайомлення з поняттям і терміном задача. Складання та розв’язання задач на знаходження суми та остачі
Мета:  ознайомити учнів з термінами задача, умова задачі, питання задачі, розв’язання задачі, відповідь; вчити відрізняти задачу від розповіді, загадки; ознайомити учнів із задачами на знаходження суми й остачі, розрізняти їх; формувати навички розв’язувати такі задачі; розвивати логічне мислення учнів.
Обладнання:  таблички з назвами частин задачі, схеми задач, предметні малюнки до теми.
Хід уроку
I. Актуалізація знань учнів
1. Усна лічба
7 – 4
3 – 2
5 + 2
1 + 9
10 – 5
2. Порівняти числа
2 ___ 0
4 ___ 0
0 ___ 6
9 ___ 0
1 ___ 0
0 ___ 10
II. Вивчення нового матеріалу
1. Розповідь вчителя. Знайомство із задачею
— Білочка готувалась до зими. Вона засушила 3 грибочки. А потім вона ще знайшла 7 грибочків. Скільки всього грибочків приготувала білочка до зими?
— Що нам відомо про білочку? Що означають числа 3 і 7?
— Яке питання поставлено в розповіді?
— Чим відрізняється текст від розповіді? (У тексті з’явилося питання.)
— Чи вказано, як і за допомогою якої дії потрібно дізнатись, скільки всього грибочків у білочки?
— Отже, ми познайомились з текстом, який містить у собі питання. Це є задача. Задача — вид математичної вправи, коли потрібно самому виконати дію з даними числами й відповісти на питання цієї вправи. Розповідь з даними — це умова. Речення, яке містить у собі питання, є питанням задачі. Тепер складемо приклад, щоб дізнатись, скільки
всього грибів у білочки.
3 + 7 = 10
Цей приклад є розв’язком задачі.
Задача містила у собі питання: «Скільки всього приготувала білочка грибів?» Коли ми розв’язали приклад, то можемо відповісти на питання: у білочки всього 10 грибів.
Висновок
Задача містить такі частини:
1) Умова.
2) Питання.
3) Розв’язання.
4) Відповідь.
У задачі обов’язково є не менше двох чисел і запитання.
2. Знайомство з задачею на знаходження суми. Розв’язання задачі
Аналіз задачі
— Скільки вишень на гілці?
— Скільки вишень праворуч?
— Скільки вишень усього?
Учитель закриває малюнок. На дошці залишаються тільки числа: 6 3 ?
— Скільки всього, нам невідомо. Як дізнатись, скільки всього вишень? Чому потрібно виконати дію додавання?
— Давайте повторимо умову задачі. (На гілці було 6 вишень. А праворуч — ще 3.)
— Назвемо запитання. (Скільки всього вишень?)
— Назвемо розв’язання задачі. (3 + 6 = 9)
— Дамо відповідь. (Усього 9 вишень.)
3. Складання й розв’язання задачі на знаходження остачі (робота за підручником, № 3)
4. Фізкультхвилинка
5. Розв’язання задачі на знаходження суми за малюнком (№ 2)
6. Гра «Допоможи Незнайкові»
— Незнайко складав задачу. Він вирішив, що зробив все правильно. Доведіть, що Незнайко не дописав задачу.
«Вухань знайшов 4 морквини, а Куцохвостик — 5 морквин».
— Чого не вистачає? Яке запитання слід поставити? Як розв’язати задачу?
7. Повторення знань про частини задачі
Задача:
• Умова.
• Питання.
• Р озв’язування.
• Відповідь.
III. Підсумки уроку

Немає коментарів:

Дописати коментар