Урок 51 (читання)
Тема. Звук [в]. Позначення його буквами В,
в («ве»)
Мета: ознайомити учнів з артикуляцією звука [в] та буквою, що його позначає;
вчити виконувати звуко-буквений аналіз слів, читати склади і слова з вивченими
буквами; розвивати мовлення учнів, уміння слухати, відтворювати прослухане;
виховувати допитливість, бажання дотримуватися правил дорожнього руху.
Обладнання: макет дерева з вишнями, на яких написано склади; макет сонечка; предметні
малюнки; фішки для звукових моделей; малюнки до загадок; зошити; плакат
«Правильно сиди під час письма».
Хід уроку
I. Організаційний момент
Учитель перевіряє наявність на партах у дітей необхідного приладдя,
готовність учнів до уроку.
II. Повторення вивченого матеріалу
1 Читання складів
На дошці — малюнок дерева з вишеньками, на яких написані склади:
ні, на, но, ну, ни, ін, ан, он, ун, ин.
— Яка буква повторюється в усіх складах?
2 Повторення вивченої букви і звука
— Знайдіть і покажіть букву «ен» в касі.
— Які звуки вона позначає на письмі?
Біля дерева вчитель ставить малюнок дівчинки.
— Хто стоїть біля дерева?
— Зі складів, що є на вишеньках, складіть її ім’я.
— Яка перша літера в цьому слові? Чому вона велика?
3 Побудова речення та його графічної моделі
III. Мотивація навчальної діяльності
1 Виділення нового звука
— Погляньте на наше деревце, воно допоможе вам відгадати загадку.
Червоненька і смачненька,
Дуже з вигляду гарненька.
І боки у неї пишні.
Влітку смачно їсти... (вишні).
— Назвіть перший звук у слові-відгадці.
2 Гра «Впізнай звук»
Веселі вишні вкрили віти,
Виблискують з гущавини.
Василько воду ллє на квіти,
Щоб вищі виросли вони.
Прослухавши вірш, учні називають слова, у яких почули звук [в].
3 Заучування вірша з елементами ейдетики
— Як ви
вважаєте, який новий звук ви будете вивчати на уроці?
IV. Повідомлення
теми і завдань уроку
— Отже, сьогодні на уроці ви будете вивчати новий звук, познайомитеся із
буквою, що позначає його на письмі, спробуєте знайти предмети з навколишнього
середовища, на які вона схожа. А також пригадаємо разом, як потрібно
переходити вулицю, щоб не трапилось біди.
V. Ознайомлення з новим звуком
1 Артикуляція звука [в], віднесення його до приголосних
2 Аналітико-синтетичні вправи
Гра «Утвори склад»
Учитель називає звуки, учні утворюють з них склади.
Гра «Назви звуки»
Учитель називає склад, учні називають звуки, з яких він складається.
Гра «Злови своє слово»
Перший ряд плескає в долоні, якщо [в] чути на початку слова, другий ряд — в
середині, третій ряд — у кінці. Слова: вода, лев, ворона, деревце.
Гра
«Мікрофон по колу»
Учні
добирають свої слова з новим звуком.
Робота в
парах
— Серед
предметів, зображених на малюнках, виберіть тільки ті, в назвах яких ми чуємо
звук [в] і побудуйте звукову модель.
VI. Фізкультхвилинка
Що ж, мабуть, прийшла пора
Трохи відпочити,
Я вас хочу на зарядку.
Друзі, запросити.
Руки вгору піднімаєм,
Швидко вниз їх опускаєм.
Нахил вправо, нахил вліво —
Повторімо
знову вміло.
VII.
Ознайомлення з новою буквою
1 Розгляд
букви. Аналіз її
графічної будови. Добір
предметів з навколишнього середовища схожих на букву в
2 Місце
букви в касі
3 Друкування
літер В, в у зошитах
Повторення
правил сидіння за партою, користування ручкою та розміщення зошита під час
письма.
1) Правила
сидіння за партою
— Сидіти
треба зручно, ноги тримати на підлозі повною ступнею, спину тримати прямо,
голову нахилити трошки вліво і вниз так, щоб бачити написане в зошиті, лікті
покласти на парту. Між партою і грудьми повинна бути відстань на ширину долоні.
(Розглядування плаката.)
2)
Розміщення зошита на парті
— Розгорніть
зошит, покладіть перед собою, лівою рукою притримуйте його. (Учитель звертає
особливу увагу на ліворуких дітей.)
3) Як
тримати ручку під час письма
— Візьміть ручку в праву руку. Підніміть її, ставлячи лікоть на парту.
Ручку тримайте тільки трьома пальцями — великим, вказівним, середнім, але
писати допомагає вся рука. Ручка більше спирається на середній палець,
підтримується великим, а зверху — вказівним. Усі три пальці знаходяться на
відстані ширини вказівного пальця від кінця ручки. (Учитель звертає особливу
увагу на ліворуких дітей.)
4 Читання складів з вивченою буквою
На дошці — малюнок сонечка, в середині буква в, на промінцях — а, о, і, и,
у. Під керівництвом учителя діти читають прямі та обернені склади.
1 Розгляд малюнків (с. 34)
— Назвіть
предмети, зображені на малюнках, вкажіть місце звука [в] у цих словах.
2 Складання звуко-складових моделей слів: вишня, слива, сова
3 Робота зі
складовою таблицею
— Назвіть
звуки, які позначають букви у червоних кружечках.
— Назвіть
звуки, які позначають букви в синіх кружечках.
— Прочитайте
надруковані склади.
— Які склади
пропущені?
Читання складів по горизонталі, по вертикалі з нарощуванням темпу.
4 Читання колонок слів
1) Читання хором
2) Читання підкреслених складів
3) Читання односкладових слів
Фізкультхвилинка (гімнастика для очей)
Оченята роблять вправи:
Вліво, вправо, вліво, вправо.
Потім вгору, потім вниз
Оченятами дивись!
Рухи очима вліво-вправо, вгору-вниз протягом 2 хв.
4) Читання слів зі складом ва, зі
звуком [в ] у середині слова
5 Утворення
слів з розрізаних складів
6 Словникова
робота
Новина
7
Розглядування ілюстрації (с. 35)
— Кого ви
бачите на малюнку?
— Що роблять
діти?
— У якому
місці діти переходять вулицю?
8 Бесіда про
правила переходу вулиць
9 Складання
речень за поданими до малюнка графічними моделями
IX. Підсумок
уроку
— З якими
новими звуками ви ознайомилися на уроці?
— Дайте
характеристику цим звукам.
— Назвіть
букву, якою вони позначаються на письмі.
— Пригадайте
вірш, який вивчили на уроці.
Учитель
показує малюнки, а учні пригадують вірш.
— Який
предмет з навколишнього середовища нагадує вам нова буква?
— Чого має дотримуватись кожен, хто переходить вулицю?
Немає коментарів:
Дописати коментар