Урок 54 (письмо)
Тема. Письмо великої букви В («ве») у поєднанні з іншими буквами. Розвиток
зв’язного мовлення. Складання розповіді за малюнком
Мета: вчити учнів писати велику букву В (ве), буквосполучення та склади з
нею; закріплювати вміння учнів писати малу букву в і поєднувати її у
словах з іншими буквами, списувати з друкованого шрифту, складати розповідь за
малюнком; повторити вживання великої букви; розвивати в дітей зв’язне мовлення,
фонематичний слух, спостережливість, дрібну моторику; виховувати охайність,
старанність, любов та бережливе ставлення до природи.
Обладнання: фішки для звукового аналізу, предметні малюнки (ворона, виноград, вареник,
вулик, вінок), загадки, малюнок для розвитку зв’язного мовлення «На лісовій
галявині», зошити із навчання грамоти, плакат «Правильно сиди під час письма»,
малюнки до загадок, картки з друкованими та рукописними буквами.
Хід уроку
I. Організаційний момент
Нумо, діти, підведіться!
Всі приємно посміхніться.
Продзвенів уже дзвінок.
Починаємо урок!
Учитель перевіряє наявність на партах у
дітей необхідного приладдя, готовність учнів до уроку.
II. Актуалізація опорних знань учнів
1 Гра «Знайди пару» (друковані та рукописні
букви)
— Яка буква залишилась без пари?
— Напишіть на дошці пару для цієї букви.
2 Робота з
предметними малюнками
Ворона,
виноград, вареник, вулик, вінок.
Учні
називають предмет, зображений на малюнку, слово ділять на склади, на дошці
записують склад з буквою в.
III.
Мотивація навчальної діяльності.
Повідомлення
теми і завдань уроку
1 Слухання вірша
Віра вишень
накупила,
Вареників
наварила.
Запросила в
гості
Вітю, Васю,
Костю.
2 Робота над
змістом вірша
— Про кого
цей вірш?
— Скільки
хлопчиків згадується у вірші?
— Назвіть
ім’я дівчинки.
— Який
перший звук ми чуємо в слові Віра?
— Якою
буквою він позначається на письмі? Великою чи малою?
— Чому це
слово ми повинні писати з великої літери?
— Яку букву
ми будемо вчитися писати на уроці?
3 Оголошення
теми і завдань уроку
— Сьогодні
ви будете вчитися писати велику букву В («ве»), буквосполучення та склади з
нею, списувати з друкованого шрифту; складати розповідь за малюнком. А для
цього вам доведеться здійснити уявну подорож в один із куточків природи.
IV. Вивчення нового матеріалу
1
Демонстрування зразка букви
2 Порівняння
друкованої й рукописної великої букви В
3 Повторення
правил сидіння за партою, вимог щодо того, як тримати ручку, розташовувати
зошит під час письма
Правила
сидіння за партою
— Сидіти
треба зручно, ноги тримати на підлозі повною ступнею, спинку тримати прямо,
голову нахилити трошки вліво і вниз так, щоб бачити написане в зошиті, лікті
покласти на парту. Між партою і грудьми повинна бути відстань на ширину
долоні. (Розгляд плаката.)
Розміщення
зошит а на парті
— Розгорніть зошит, покладіть перед собою, лівою рукою притримуйте його.
(Учитель звертає особливу увагу на ліворуких дітей.)
Вправи для розвитку м’язів руки
1) Коливайте ручкою, утримуючи її вказівним
і великим пальцями; вказівним і середнім та ін.
2) Обертайте ручку пальцями правої руки.
3) Поставте ручку кулькою на парту,
тримаючи за протилежний кінець, потім спустіться пальцями до кульки.
4) Підніміть й поверніть у повітрі ручку
так, щоб кулька опинилася вгорі (при цьому пальці будуть біля кульки).
5) Поставте ручку на парту протилежним від
кульки кінцем, потім спустіться пальцями від кульки вниз. (Повторіть вправу
декілька разів.)
6) Підніміть вказівний палець, тримаючи
ручку великим та середнім.
7) Зробіть колові оберти кистю.
Як тримати ручку під час письма
— Візьміть ручку в праву руку. Підніміть
її, ставлячи лікоть на парту. Ручку тримайте тільки трьома пальцями — великим,
вказівним, середнім, але писати допомагає вся рука. Ручка більше спирається
на середній палець, підтримується великим, а зверху — вказівним. Усі три пальці
знаходяться на відстані ширини вказівного пальця від кінця ручки. (Учитель
звертає особливу увагу на ліворуких дітей.)
4 Письмо великої букви В («ве»)
— Велика буква В («ве») складається з двох
елементів: довгої прямої лінії із заокругленням внизу вліво і двох правих
півовалів.
Алгоритм написання великої букви В («ве»)
— Пишемо під
рахунок раз-і, і-два, і-три-і.
5 Письмо
елементів букви в повітрі, в зошиті
6 Письмо
букви в повітрі, в зошиті
Фізкультхвилинка (пальчикова гімнастика)
Руки на
парти, пальці в кулак,
Зробимо
вправу ми, дітоньки, так:
Пальці
стискаємо і розтискаємо,
Мов
пластилін розминаємо.
Будемо
вправу з вами кінчати.
Буде тепер нам легше писати.
7 Написання
складів, буквосполучень
V. Узагальнення вивченого матеріалу
1 Робота з
анаграмами (зошит с. 35)
2 Списування з друкованого шрифту
3 Робота в
парі (побудова звукових моделей записаних слів)
VI. Фізкультхвилинка
Раз, два —
дерева!
Три, чотири
— вийшли звірі!
П’ять, шість
— пада лист!
Сім, вісім —
птахи в лісі!
Дев’ять,
десять — он сунички
Підвели червоні личка.
VII.
Розвиток зв’язного мовлення
1 Вступне
слово вчителя
— Куди під
час фізкультхвилинки ми потрапили?
— А чи таким
ви собі уявляли ліс, як на цьому малюнку?
2
Розглядування малюнка «На лісовій галявині»
— Що ви
бачите на малюнку?
— Чи всі
дерева зеленого кольору? Чому?
— Які дерева
не змінили свого вбрання?
— Кого ви
бачите на малюнку?
— Що вони
роблять?
— Як
потрібно поводитись у лісі, щоб не порушити спокій лісових мешканців?
— Давайте
разом за цим малюнком складемо розповідь.
3 Складання
розповіді за допомогою питань
— Яка пора
року настала?
— У яке вбрання одяглися дерева?
— Якими
стоять ялинки та сосни?
— До чого
готуються звірі?
Настала осінь. Дерева одягнулися в жовте вбрання. Зеленими стоять лише
ялинки та сосни. Звірі готуються до зими.
VIII. Підсумок уроку
1 Бесіда
— Яку букву
ви вчилися сьогодні писати?
— Назвіть
слова, в яких завжди вживається велика літера В («ве»).
— Давайте
пригадаємо лісових мешканців, з якими сьогодні зустрічалися.
2 Відгадування загадок
Гостроносий і
малий,
Сірий, тихий і незлий.
Вдень
ховається.
Вночі йде
шукать собі харчі.
Весь із
тонких голочок.
Як він
зветься?.. (Їжачок).
• Влітку
ходить, бродить лісом.
Все трощить
важка нога.
Взимку він, накрившись
хмизом,
У барлозі
спать ляга. (Ведмідь)
• Сама мала,
шубка пухка,
З гілки на
гілку стрибає,
Шишки,
горішки збирає. (Білка)
Всі ви, діти
— молодці,
Гарно
працювали!
Але дзвоник
пролунав,
Він мені і
вам сказав,
Що урок вже
час кінчати.
Треба йти відпочивати.
Автор видалив цей коментар.
ВідповістиВидалити