Урок 55 (читання)
Тема. Звуки [л], [л′]. Позначення їх буквами Л,
л («ел»)
Мета: вчити учнів правильно вимовляти звуки [л], [л′], позначати їх літерами Л,
л («ел»); закріплювати вміння розрізняти функціональне значення звука і
букви, виробляти навички звуко-буквеного аналізу слів; розвивати фонематичний
слух, естетичні смаки; виховувати бережливе ставлення до тварин.
Обладнання: піраміди слів, предметні малюнки та звуко-складові моделі до них, фішки,
макет сонечка, малюнки до загадок, зошити, плакат «Правильно сиди під час
письма».
Хід уроку
I. Організаційний момент
Встаньте, діти, всі рівненько.
Посміхніться всі гарненько.
Посміхніться ви до мене,
Посміхніться і до себе.
Дзвоник дав сигнал — пора.
Починаєм, дітвора.
Учитель перевіряє наявність на партах у дітей необхідного приладдя,
готовність учнів до уроку.
II. Повторення вивченого матеріалу
1 Повторення вивчених букв і звуків
2 Читання пірамід
3 Відгадування загадок, поєднання відгадок зі звуко-складовими моделями
Де кінчається алейка,
Стала хатка під дашком,
І живе у ній сімейка
Що годує нас медком. (Вулик)
• Сірий, зубастий
По лісу блукає,
Їжу шукає. (Вовк)
• Не гіркий, і не солоний,
А солодкий і червоний
Як же зветься цей товстун?
Здогадались? Це... (кавун).
Учитель на дошці виставляє малюнки і картки зі звуко-складовими моделями
слів-відгадок.
III. Мотивація навчальної діяльності
1 Вивчення вірша з елементами ейдетики
Лис ласкає лисеня,
А лосиха — лосеня,
Лев ласкаво лапою
Левенятко ляпає.
2. Виділення звуків [л ] [л′] з
вірша
— Які звуки
найчастіше зустрічаються в цьому вірші?
— Назвіть
слова з цими звуками.
IV. Повідомлення
теми і завдань уроку
Отже, ви здогадались, що сьогодні на уроці ви вивчатимете звуки [л ] [л′],
навчитеся друкувати букву, яка їх позначає на письмі. На вас чекають цікаві
завдання, вправи, ігри. Разом спробуємо дізнатися, у назвах яких тварин є
звуки [л ], [л′]. А також пригадаємо, як слід ставитися до тварин.
V. Ознайомлення з новим звуком
1 Артикуляція звуків [л ] [л′],
віднесення їх до приголосних
2 Аналітико-синтетичні вправи
1) Гра «Утвори склад»
2) Гра «Назви звук»
3) Гра «Утвори слово зі звуків і вкажи місце звука у слові»
[л′, і, с] [с′, і, л′] [л, о, с′] [ с, л, о, н ]
4) Робота в парах
— Пригадайте утворені слова і викладіть звукову модель найдовшого слова.
5) Гра «Добери своє
слово»
VI. Ознайомлення з новою буквою
1 Розгляд та аналіз форми букви. Добір предметів з навколишнього середовища, схожих на нову букву
2 Назва і місце букви в касі
3 Друкування
літер Л, л у зошиті
Повторення правил сидіння за партою, вимог щодо того, як тримати ручку і
розміщувати зошит під час письма.
4 Утворення і читання складів
На дошці — макет сонечка, на промінцях написані літери а, о, и, і, у, в
серединці — л. Учні утворюють і читають прямі та обернені склади.
Фізкультхвилинка
Лі-лі-лі! Лі-лі-лі!
Діти ми малі.
Працювали, натомились,
Відпочити захотілось.
Ла-ла-ла! Ла-ла-ла!
Захитались дерева!
Ли-ли-ли! Лі-лі-лі!
Гнуться віти до землі.
До сонечка зростали,
Височенькі стали
Від тепла і від водиці,
А ми сідаєм знову вчиться.
VII. Робота за Букварем (с. 38–39)
1
Розглядування малюнків (с. 38)
— Хто
зображений на малюнку?
— Як їх
можна назвати одним словом?
— У назвах
яких тварин звук [л] стоїть у середині слова?
— На які
групи можна поділити цих тварин?
— Яка
користь людині від пташок?
— Як люди
повинні ставитися до тварин?
2
Звуко-складовий аналіз слів малина, лимон
3 Читання складової таблиці
4 Читання
колонок слів різними способами
Звернути увагу на те, що від зміни наголосу змінюється значення слова.
5 Утворення слів з розрізних складів
6 Гра «Добери звук»
Ла.. ..ів..а л..л.. ..а
VIII. Фізкультхвилинка (гімнастика для
очей)
Широко розплющу очі,
Роздивлюся все охоче.
(Учні максимально широко розплющують очі.)
Потім мружусь, наче киця,
І заплющую очиці!
(Учні міцно заплющують очі.)
Вправа повторюється 20 разів.
IX. Продовження
роботи за Букварем
1 Розглядування ілюстрації (с. 39)
— Кого ми
бачимо на малюнку?
— Що роблять
діти?
— Що малює
дівчинка?
— Що
намалював хлопчик?
— Хто з вас
любить малювати?
2 Гра «Мікрофон по
колу»
— Що
найбільше вам подобається малювати?
3. Читання тексту
Звертається увага на предметні малюнки, що є в реченнях.
Робота над текстом
— Скільки
речень у тексті?
— Прочитайте
перше речення, друге, третє.
— Який звук
пропущений у слові третього речення?
4 Робота над змістом тексту
— Як звали
дітей?
— Що мала
Ліна?
— Чим
малював Іван?
X. Підсумок уроку
— Які звуки
ми сьогодні вивчали?
— Якою буквою вони позначаються на письмі?
—
Пригадайте, про яких тварин ми з вами вели розмову.
— Як слід ставитися до тварин?
Немає коментарів:
Дописати коментар