Урок 56 (письмо)
Тема. Письмо рядкової букви л («ел»). Складовий диктант
Мета: вчити правильно писати малу букву л, склади і слова з нею,
записувати рукописними буквами друковані літери; розвивати мовлення,
фонематичний слух, мислення, увагу, дрібну моторику; виховувати у дітей
охайність, старанність, бережливе ставлення до всього живого.
Обладнання: картки з друкованими й рукописними літерами, предметні малюнки, фішки для
звукових моделей, фішки для графічних моделей речення, малюнки кульок з
буквами, зошити із навчання грамоти, плакат «Правильно сиди під час письма»,
малюнки до загадок.
Хід уроку
I. Організаційний момент
От і знову дзвінок лунає,
Мелодійно і срібно звучить.
Він до школи дітей закликає,
Щоб успішно вас знову учить.
Учитель
перевіряє наявність на партах у дітей необхідного приладдя, готовність учнів до
уроку.
II.
Повторення вивченого матеріалу
— Яку букву
ми вивчали на минулому уроці?
— Наведіть
приклади слів, які завжди пишуться з великої літери В («ве»).
— Погляньте
на ці чарівні кульки. Знайдіть однакові за формою, утворіть склади і запишіть
їх на дошці. (На кульках записані букви: В, в, В, в, В, а, о, і, и, у.)
— Утворіть
слова з цими складами.
ІII.
Актуалізація опорних знань учнів
1 Бесіда
— Наші
кульки вміють не тільки утворювати склади, а й вміють...
Як ви
гадаєте, що вони вміють робити?
— Відгадавши
загадку, ви скажете, що літає швидше всіх.
2 Відгадування загадки, складання звукової
моделі слова-відгадки
В синім небі
путь моя,
Швидше всіх
літаю я.
Маю крила,
хоч не птах,
Люди звуть мене... (літак).
— Назвіть перший звук у цьому слові,
охарактеризуйте його.
— Якою буквою він позначається на письмі?
— Яку букву ми будемо вчитися сьогодні
писати?
IV. Повідомлення теми і завдань уроку
Так, ви будете вчитися писати малу букву л,
склади та слова з нею. А також спробуєте скласти власні загадки, здійснете
уявну подорож до лісу і пригадаєте, яких правил поведінки треба дотримуватись
у ньому.
V. Вивчення нового матеріалу
1 Демонстрування зразка букви
2 Порівняння друкованої й рукописної малої
букви л
3 Повторення правил сидіння за партою вимог
щодо того, як тримати ручку і розміщувати зошит під час письма
Правила сидіння за партою
— Сидіти треба зручно, ноги тримати на підлозі повною ступнею, спину
тримати прямо, голову нахилити трошки вліво і вниз так, щоб бачити написане в
зошиті, лікті покласти на парту. Між партою і грудьми повинна бути відстань на
ширину долоні. (Розглядання плаката.)
Розміщення зошита на парті
— Розгорніть зошит, покладіть перед собою, лівою рукою притримуйте його.
(Учитель звертає особливу увагу на ліворукихдітей.)
Вправи для розвитку м’язів руки
1) Коливайте ручкою, утримуючи її вказівним
і великим пальцями; вказівним і середнім та ін.
2) Обертайте ручку пальцями правої руки.
3) Поставте ручку кулькою на парту,
тримаючи за протилежний кінець, потім спустіться пальцями до кульки.
4) Підніміть й поверніть у повітрі ручку
так, щоб кулька опинилася вгорі (при цьому пальці будуть біля кульки).
5) Поставте ручку на парту протилежним від
кульки кінцем, потім спустіться пальцями від кульки вниз. Вправу повторіть декілька
разів.
6) Підніміть вказівний палець, тримаючи
ручку великим та середнім.
7) Зробіть колові оберти кистю.
Як три мати
ручку під час письма
— Візьміть
ручку в праву руку. Підніміть її, ставлячи лікоть на парту. Ручку тримайте
тільки трьома пальцями — великим, вказівним, середнім, але писати допомагає
вся рука. Ручка більше спирається на середній палець, підтримується великим, а
зверху — вказівним. Усі три пальці знаходяться на відстані ширини вказівного
пальця від кінця ручки. (Учитель звертає особливу увагу на ліворуких дітей).
4 Письмо
рядкової букви л («ел»)
— Рядкова буква л («ел») складається з двох
елементів: прямої короткої похилої лінії, що починається із заокруглення, і
короткої лінії з заокругленням унизу праворуч.
Алгоритм написання рядкової букви л («ел»)
— Пишемо під рахунок і-раз, і-два-і.
5 Письмо
елементів букви в повітрі, в зошиті (с. 36)
6 Письмо
букви в повітрі, в зошиті
7 Письмо
складів лу, ло
8 Усне
добирання слів з цими складами
9 Письмо
поєднання букв лл
Фізкультхвилинка (пальчикова гімнастика)
Доброго
ранку, сонце привітне!
Доброго
ранку, небо блакитне!
Доброго
ранку, у небі пташки!
Доброго
ранку, маленькі дубки!
Я вас вітаю,
люблю, пізнаю,
Бо живемо в одному краю.
Пальці правої руки по черзі «вітаються» з
пальцями лівої руки, поплескуючи один одного кінчиками.
VI. Узагальнення вивченого матеріалу
1 Відгадування загадок, складання
звуко-складових моделей слів,написання слів-відгадок
Мию, мию без
жалю,
Мию там, де
брудно.
Цю роботу я
люблю,
Бо від неї
худну. (Мило)
• І у горах невидима,
І у лісі
невловима.
Я кричу —
вона мовчить,
Я мовчу —
вона кричить:
Поверта мені
назад
Всі кінцівки слів підряд. (Луна)
2 Розглядування малюнка лимона, самостійне складання загадки
3 Складовий диктант
Учитель диктує склади: ол, ли, лі, ам, ну, во. Після написання диктанту
учні звіряють написане із записом на дошці.
VII. Фізкультхвилинка
Лі-лі-лі!
Лі-лі-лі!
Діти ми
малі.
Працювали,
натомились,
Відпочити
захотілось.
Ла-ла-ла!
Ла-ла-ла!
Захитались
дерева!
Ли-ли-ли!
Лі-лі-лі!
Гнуться віти
до землі.
До сонечка
зростали,
Височенькі
стали
Від тепла і
від водиці,
А ми сідаєм знову вчиться.
VIII. Розвиток зв’язного мовлення
1 Повторення скоромовки, вивченої на уроці
читання
Лис ласкає
лисеня,
А лосиха —
лосеня,
Лев ласкаво
лапою
Левенятко ляпає.
2 Бесіда за
малюнком
— Де
мешкають тварини, згадані у вірші?
— Подивіться
на малюнок (зошит, с. 36). Кого з лісових мешканців ви на ньому бачите?
— А хто
завітав до лісу?
— Як ви
гадаєте, навіщо дівчатка ходили до лісу?
— Дайте
імена дітям і складіть речення про них.
— Викладіть фішками графічну модель
речення.
— Пригадайте
правила поведінки в лісі.
3 Робота в
парах (складання діалогу)
IX.
Розфарбовування малюнка
X. Підсумок
уроку
— Яку букву
ви вчилися писати на уроці?
— Які звуки
вона позначає на письмі?
— Назвіть слова, у яких зустрічаються ці звуки.
Немає коментарів:
Дописати коментар