Урок 58 (письмо)
Тема. Письмо великої літери Л («ел»)
Мета: вчити писати велику букву Л («ел»); формувати вміння
диференційованого написання великих і малих букв; розвивати мовлення, вміння
передавати свої спостереження й почуття засобами слова, дрібну моторику;
виховувати у дітей охайність, старанність.
Обладнання: предметні малюнки (м’яч, апельсин, лимон, буква «и», ножиці, автобус), демонстраційні
картки з друкованими й рукописними літерами, фішки для звукових моделей, зошит
із навчання грамоти, плакат «Правильно сиди під час письма».
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Повторення вивченого матеріалу
На дошці — малюнки: м’яч, апельсин, лимон, буква «и», ножиці, автобус.
— Назвавши перші звуки в кожному слові, утворіть нове. (Малина)
— Запишіть це слово на дошці.
— Поділіть слово на склади. Назвіть наголошений склад.
— Які звуки утворили цей склад?
ІII. Актуалізація опорних знань учнів
1 Читання вірша вчителем
Ліда любить лимонад.
Вип’є трохи — та й у сад.
А повернеться із саду —
Знову просить лимонаду.
2 Бесіда за
змістом
— Про кого
цей вірш?
— Назвіть
звуки у слові Ліда.
— Якою
буквою позначається перший звук?
— Чому в
цьому слові буква Л («ел») велика?
— Яку букву
навчитеся сьогодні писати?
IV. Повідомлення теми та завдань уроку
— Сьогодні, діти, ви будете вчитися
правильно писати велику букву Л, пригадаємо разом, які слова пишуться з великої
літери.
Щоб урок
пройшов не марно,
А корисно і
цікаво,
Учні мають
сісти рівно
І дивитись
дуже пильно.
Лиш старанні та уважні
Знання мають завжди класні.
V. Вивчення нового матеріалу
1 Демонстрування зразка букви
2 Порівняння друкованої й рукописної
великої букви Л («ел»)
3 Повторення правил сидіння за партою та
користування ручкою,зошитом під час письма
Правила сидіння за партою
— Сидіти треба зручно, ноги тримати на підлозі повною ступнею, спину
тримати прямо, голову нахилити трошки вліво і вниз так, щоб бачити написане в
зошиті, лікті покласти на парту. Між партою і грудьми повинна бути відстань на
ширину долоні. (Розглядання плаката.)
Розміщення зошита на парті
— Розгорніть зошит, покладіть перед собою, лівою рукою притримуйте його.
(Учитель звертає особливу увагу на ліворуких дітей.)
Вправи для розвитку м’язів руки
1) Коливайте ручкою, утримуючи її вказівним
і великим пальцями; вказівним і середнім та ін.
2) Обертайте ручку пальцями правої руки.
3) Поставте ручку кулькою на парту,
тримаючи за протилежний кінець, потім спустіться пальцями до кульки.
4) Підніміть й поверніть у повітрі ручку
так, щоб кулька опинилася вгорі (при цьому пальці будуть біля кульки).
5) Поставте ручку на парту протилежним від
кульки кінцем, потім спустіться пальцями від кульки вниз. Вправу повторіть декілька
разів.
6) Підніміть вказівний палець, тримаючи
ручку великим та середнім.
7) Зробіть колові оберти кистю.
Як тримати ручку під час письма
— Візьміть ручку в праву руку. Підніміть її, ставлячи лікоть на парту.
Ручку тримайте тільки трьома пальцями — великим, вказівним, середнім, але
писати допомагає вся рука. Ручка більше спирається на середній палець,
підтримується великим, а зверху —вказівним. Усі три пальці знаходяться на
відстані ширини вказівного пальця від кінця ручки. (Учитель звертає особливу увагу
на ліворуких дітей).
4 Пояснення
принципів написання великої букви Л («ел»)
Алгоритм написання великої букви Л («ел»)
— Пишемо під рахунок і-раз, і-два-і.
5
Промовляння лічилки
Зошит свій я
розгортаю,
Навскоси
його кладу.
Ручку я ось
так тримаю,
Сяду рівно, не зігнусь.
6 Письмо
елементів букви в повітрі, в зошиті (с. 36)
—
Пригадайте, при написанні яких літер ми зустрічалися з подібними елементами.
7 Письмо
букви в повітрі, в зошиті
— Назвіть
слова, які пишуться з великої літери Л («ел»).
Фізкультхвилинка
Хто ж там,
хто вже так стомився
І наліво
нахилився?
Треба дружно
всім нам встати.
Фізкультхвилинку
розпочати.
Руки вгору,
руки вниз
На сусідів
подивись.
І зроби
чотири кроки.
Вище руки
підніміть
І спокійно опустіть.
8 Письмо буквосполучення Лл
9 Письмо складу Ла
— Доберіть
слова з цим складом.
10 Письмо складу Лі
— Доберіть
слова з цим складом.
VI.
Узагальнення вивченого матеріалу
1 Письмо слова Ліна
— Прочитайте
слово, що записане на наступному рядку. Зверніть увагу на поєднання букв і
старанно напишіть його у зошиті.
— Назвіть
звуки у слові, дайте їм характеристику.
— Складіть
речення з цим словом.
2 Письмо речення
— Скільки
слів у реченні?
— Побудуйте
графічну модель речення.
VII. Фізкультхвилинка (пальчикова гімнастика)
Ой! Дивись —
салют, салют!
Он салют, і
там, і тут.
Наче квіти
розквітають,
Зірочками в небі сяють.
Ритмічне стискання та розтискання кулачків.
Робота в парах
— Переставте
слова в реченні так, щоб воно не втратило змісту.
— Чи
замінилась графічна модель цього речення?
VIII. Розвиток зв’язного мовлення
1 Розгляд малюнка на с. 37
— Кого ви
бачите на малюнку?
— Що робить
дівчинка?
— Дайте ім’я
дівчинці та складіть про неї речення.
— Яке ще
речення можна скласти за малюнком?
— У яких
словах ми чули звук [л]?
2 Робота над чистомовкою (зошит, с. 37)
3 Вивчення чистомовки напам’ять
IX. Підсумок уроку
— Яку букву
вчилися писати?
— Напишіть
її на дошці.
— Коли
вживається велика буква?
— Що ж треба робити для того, щоб мати
гарні знання?
Немає коментарів:
Дописати коментар