Урок 60 (письмо)
Тема. Письмо слів і складів із вивченими буквами
Мета: повторити і закріпити навички написання вивчених букв, слів і речень з
ними; вдосконалювати навички звукового аналізу, вміння графічно зображувати
речення; розвивати мовлення учнів, спостережливість, пізнавальні інтереси,
дрібну моторику; виховувати у дітей охайність, старанність, бажання
дотримуватись гігієни харчування.
Обладнання: предметні малюнки, демонстраційні картки з друкованими й рукописними
літерами, фішки для звукових моделей, зошити із навчання грамоти, плакат
«Правильно сиди під час письма».
Хід уроку
I. Організаційний момент
Учитель перевіряє наявність на партах у
дітей необхідного приладдя, готовність учнів до уроку.
II. Повторення вивченого матеріалу
— Яку букву ви вивчали на минулому уроці?
— Які звуки вона позначає на письмі?
— Пригадайте, які з вивчених букв позначають голосні, приголосні звуки?
(На дошці написані елементи вивчених букв, учні дописують їх і називають
букву.)
III. Повідомлення теми і завдань уроку
— Сьогодні на уроці ви пригадаєте і закріпите вміння писати вивчені букви та
поєднувати їх між собою. Спостережливі учні визначать, як одна буква може
змінити значення слова, уважні — правильно складуть графічну модель речення і
назвуть кількість слів у ньому, кмітливі — розкриють секрет читання, а ті, хто
дбає про своє здоров’я, доведуть, що гігієна харчування має велике значення
для кожного.
IV. Робота в зошиті (с. 39)
1 Повторення правил сидіння за партою,
користування ручкою і зошитомпід час письма
Правила сидіння за партою
— Сидіти треба зручно, ноги тримати на підлозі повною ступнею, спину
тримати прямо, голову нахилити трошки вліво і вниз так, щоб бачити написане в
зошиті, лікті покласти на парту. Між партою і грудьми повинна бути відстань на
ширину долоні. (Розглядання плаката.)
Розміщення зошита на парті
— Розгорніть зошит, покладіть перед собою, лівою рукою притримуйте його.
(Учитель звертає особливу увагу на ліворуких дітей.)
Вправи для розвитку м’язів руки
1) Коливайте ручкою, утримуючи її вказівним
і великим пальцями; вказівним і середнім та ін.
2) Обертайте ручку пальцями правої руки.
3) Поставте ручку кулькою на парту,
тримаючи за протилежний кінець, потім спустіться пальцями до кульки.
4) Підніміть й поверніть у повітрі ручку
так, щоб кулька опинилася вгорі (при цьому пальці будуть біля кульки).
5) Поставте ручку на парту протилежним від
кульки кінцем, потім спустіться пальцями від кульки вниз. (Повторіть вправу
декілька разів.)
6) Підніміть вказівний палець, тримаючи
ручку великим та середнім.
7) Зробіть колові оберти кистю.
Як тримати
ручку під час письма
Візьміть
ручку в праву руку. Підніміть її, ставлячи лікоть на парту. Ручку тримайте
тільки трьома пальцями — великим, вказівним, середнім, але писати допомагає
вся рука. Ручка більше спирається на середній палець, підтримується великим, а
зверху — вказівним. Усі три пальці знаходяться на відстані ширини вказівного
пальця від кінця ручки. (Учитель звертає особливу увагу на ліворуких дітей.)
2 Письмо
слова налив
— Назвіть
букви, що позначають голосні звуки в цьому слові.
— Складіть
речення з цим словом.
3 Письмо
слова вилив
— Прочитайте
це слово навпаки.
— Що
цікавого ви помітили?
4 Письмо
слова вивів
— Виконайте
звуко-буквений аналіз слова.
V.
Фізкультхвилинка (пальчикова гімнастика)
Нумо,
пальчики маленькі
То стулять,
то розтулять.
Щоб у зошитах
рівненько
Гарно
буквочки писать.
VI.
Продовження роботи в зошиті
1 Читання
анаграм і запис утворених слів
2
«Словничок-сундучок»
Лом — довга
металева палиця з загостреним кінцем унизу.
3 Запис
речень рукописними літерами
1) Письмо
речення Ліна мала
— Скільки слів у реченні?
— Який
розділовий знак стоїть у кінці речення?
— Прочитайте речення, уявивши замість
крапки знак питання.
2) Письмо речення Мама мила Ліну
— Поясніть
вживання великої літери в словах.
3) Самостійне письмо речення У мами мило
— Складіть графічну модель речення.
VII. Фізкультхвилинка
Раз-два!
Потягнулись і прогнулись,
Розігнулись.
Ваші м’язи всі проснулись.
Ваші губи посміхнулись.
VIII. Розвиток зв’язного мовлення
1 Виконання завдання в зошиті (с. 39)
— Які букви
ви отримали?
— Які звуки
вони позначають на письмі?
2 Гра «Мікрофон по
колу»
Учні називають слова, у яких звучать звуки [н], [н′], [м].
3 Гра «Прочитай
речення»
лаНі і лаМі лими нумали.
— Як ви
гадаєте, навіщо дівчатка мили малину?
4 Бесіда про вживання чистими овочів, фруктів, ягід
IX. Підсумок уроку
— Що
цікавого було на уроці?
— Яку букву
утворили червоні кружечки?
— Як
називається довга металева палиця із загостреним кінцем унизу?
— Якими потрібно вживати фрукти овочі,
ягоди?
Спасибі, Ви мені допомогли.
ВідповістиВидалити