четвер, 6 вересня 2012 р.

Урок № 61 Звуки [с], [с′]. Позначення їх буквами С, с («ес»)


Урок 61 (читання)
Тема. Звуки [с], [с′]. Позначення їх буквами С, с («ес»)
Мета: ознайомити учнів з буквою С («ес»), її звуковим значенням; формувати вміння виконувати синтетичні та аналітичні дії зі звуками; вчити читати склади, слова з новою буквою, працювати з анаграмами, вдосконалювати навички звукового аналізу слів; розвивати мовлення, мислення; виховувати дбайливе ставлення до природи.
Обладнання: малюнки до загадок, макет сонечка, фішки для звукових моделей, зошити, плакат «Правильно сиди під час письма».
Хід уроку
I. Організаційний момент
Учитель перевіряє наявність на партах у дітей необхідного при­ладдя, готовність учнів до уроку.
II. Мотивація навчальної діяльності
— До нас на урок завітала гостя. Відгадавши загадку, ви на­звете її.
1 Відгадування загадки
Що воно за дивна птиця —
Світла денного боїться.
Дзьоб гачком, великі очі,
І не спиться їй щоночі.
Ху-ху-ху! — кричить вона.
Відгадали? Це... (сова).
— Сова принесла листа, але по дорозі загубила ключик. Щоб його знайти, потрібно виконати завдання.
2 Звуко-складовий аналіз слова-відгадки
— Хором назвіть перший звук у слові. (У цей момент випадає ключик.)
— Як ви гадаєте, який звук ми будемо сьогодні вивчати?
III. Повідомлення теми і завдань уроку
Учитель, зачитуючи листа, ознайомлює дітей із темою уроку та за­вданнями.
Дорогі діти!
Вітає мудра вас Сова.
Навчаю учнів також я;
Не хлопчаків і не дівчат,—
Пташок, комах, також звірят.
Усі вони старанні, здібні,
Завжди уважні і активні.
Вивчали звук [с] учора ми.
Сьогодні вивчіть його ви.
Завдання вам передаю,
Бажаю успіху. Угу!
— Завдання виконаємо ми?
— Тож часу не гаймо, почали.
IV. Ознайомлення з новим звуком
1 Виділення звуків [с], [с]
Сіло сонце на сосну,
Сонно мовило: «Засну!»
Сосни сонечко гойдали.
Сосни сонечко благали:
— Сонце, сонечко, не треба,
Стане темно нам без тебе!
2 Артикуляція звуків [с], [с], віднесення їх до приголосних
3 Аналітико-синтетичні вправи
1) Гра «Утвори склад»
Учитель називає звуки, учні утворюють з них склади.
2) Гра «Назви звуки»
Учитель називає склад, учні називають звуки, які його утво­рюють.
3) Гра «Мікрофон по колу»
Учні добирають свої слова з новими звуками.
4) Робота в парах
— Серед предметів, зображених на малюнках, виберіть тільки ті, в назвах яких ми чуємо звуки [с] та [с′], і побудуйте звукову модель.
V. Фізкультхвилинка
Станем струнко! Руки в боки!
Пострибаєм, як сороки,
Як сороки білобоки —
Стрибу-стрибу! Скоки-скоки!
А тепер, як жабенята,
Хочем трохи пострибати.
Ква-ква-ква! Ква-ква-ква!
Щоб спочила голова.
VI. Ознайомлення з новою буквою
1. Розгляд букви. Аналіз її графічної будови. Добір предметів з навколишнього середовища, схожих на букву с
Сіра гуска їсть овес
І сичить сердито: «Ес-с-с!»
Сіра гуско, не сварись!
Ось ця буква «ес», дивись:
Як пиріг-маківничок,
Наче місяця ріжок.
В. Гринько
2 Місце букви в класі
3 Повторення правил сидіння за партою, вимог щодо того, як тримати ручку та розміщувати зошит під час письма
4 Друкування літер С, с у зошитах
5 Читання складів з вивченою буквою
На дошці — малюнок сонечка, в середині буква с, на промінцях — а, о, і, и, у. Під керівництвом учителя діти читають прямі та обернені склади.
VII. Робота за Букварем (с. 42–43)
1 Розглядування малюнків (с. 42)
— Назвіть предмети, зображені на малюнках, вкажіть місце звуків [с], [с′] у цих словах.
2 Складання звуко-складових моделей слів: сорока, сом, слон
3 Вивчення скоромовки
Спить сам собі сом.
Спати самому солодко сому.
4 Робота зі складовою таблицею
— Назвіть звуки, які позначають букви в червоних кружечках.
— Назвіть звуки, які позначають букви у синіх кружечках.
— Прочитайте надруковані склади.
Читання складів по горизонталі, по вертикалі з нарощуванням темпу.
5 Читання колонок слів
1) Читання хором
2) Читання підкреслених складів
3) Читання односкладових слів
Фізкультхвилинка (гімнастика для очей)
Сидять маленькі совенята.
Раз — розплющили оченята.
Подивилися навколо.
Потім — вгору і додолу.
Оченята — блим, блим, блим!
Відпочити треба їм!
Вправо, вліво оченята
Повертали совенята.
Совенята будуть спати,
А ми будемо читати.
4) Читання слів зі складом со
5) Читання слів, що позначають один предмет
6) Читання слів, що позначають багато предметів
7) Робота в парах
Учні працюють з анаграмами, використовуючи розрізну азбуку.
6 Розгляд ілюстрації (с. 43)
— Кого ще навчає мудра Сова?
— В назві якої тварини чуємо вивчений звук?
— Як ви гадаєте, де живуть учні мудрої Сови?
— Поміркуйте. Дайте назву цьому малюнку.
VIII. Підсумок уроку
— З якими новими звуками ви ознайомилися на уроці?
— Дайте характеристику цим звукам.
— Назвіть букву, якою вони позначаються.
— Яке із завдань мудрої Сови вам найбільше сподобалось?


презентація до уроку 61 by aleksandrovka1986

Немає коментарів:

Дописати коментар