Урок 64 (письмо)
Тема. Письмо великої букви С («ес»), складів та слів із нею
Мета: вчити писати велику букву С («ес»), поєднувати її з іншими буквами;
розвивати вміння складати звуко-складові моделі; вчити списувати з друкованого
шрифту; розвивати усне зв’язне мовлення, збагачувати словниковий запас,
розвивати дрібну моторику; виховувати у дітей охайність, старанність, ввічливе
ставлення до людей.
Обладнання: каса букв, картки з друкованими і рукописними буквами, фішки для звукових
моделей, зошити із навчання грамоти, плакат «Правильно сиди під час письма».
Хід уроку
I. Організаційний момент
Сядьте зручно,
Посміхніться
І на мене подивіться.
Зробимо в науку крок.
Починаємо урок.
Учитель перевіряє наявність на партах у
дітей необхідного приладдя, готовність учнів до уроку.
II. Актуалізація опорних знань учнів
1 Читання вчителем вірша (зошит, с. 41)
2 Робота над змістом
— Який звук найчастіше повторюється у вірші?
— Назвіть слова зі звуком [с′].
— Яке ввічливе слово звучало?
— Коли ми його вживаємо?
— Які ще ввічливі слова ви знаєте?
— Як звали старого?
— Який звук ми чуємо на початку слова?
— Якою буквою він позначається на письмі?
— З якої літери пишеться це слово? Чому?
— Як ви гадаєте, яку букву ми будемо писати сьогодні на уроці?
III. Повідомлення теми і завдань уроку
— Сьогодні на уроці ви будете вчитися писати велику букву С («ес»),
поєднувати її з іншими літерами, грамотно, каліграфічно писати слова, списувати
речення. А також пригадаємо, які чарівні слова потрібно використовувати у
своєму мовленні, звертаючись одне до одного.
IV. Вивчення нового матеріалу
1 Демонстрування зразка букви
2 Порівняння друкованої й рукописної
великої букв С («ес»)
3 Повторення правил сидіння за партою,
вимог щодо того, як тримати ручку і розміщувати зошит під час письма
Правила сидіння за партою
— Сидіти треба зручно, ноги тримати на
підлозі повною ступнею, спину тримати прямо, голову нахилити трошки вліво і
вниз так, щоб бачити написане в зошиті, лікті покласти на парту. Між партою і
грудьми повинна бути відстань на ширину долоні. (Розглядання плаката.)
Розміщення
зошита на парті
— Розгорніть
зошит, покладіть перед собою, лівою рукою притримуйте його. (Учитель звертає
особливу увагу на ліворуких дітей.)
Вправи для
розвитку м’язів руки
1) Коливайте
ручкою, утримуючи її вказівним і великим пальцями; вказівним і середнім та ін.
2) Обертайте
ручку пальцями правої руки.
3) Поставте
ручку кулькою на парту, тримаючи за протилежний кінець, потім спустіться пальцями
до кульки.
4) Підніміть
й поверніть у повітрі ручку так, щоб кулька опинилася вгорі (при цьому пальці
будуть біля кульки).
5) Не
випускаючи з рук, поставте ручку на парту протилежним від кульки кінцем, потім
спустіться пальцями від кульки вниз. Зробіть декілька разів.
6) Підніміть
вказівний палець, тримаючи ручку великим та середнім.
7) Зробіть
колові оберти кистю.
Як тримати
ручку під час письма
— Візьміть
ручку в праву руку. Підніміть її, ставлячи лікоть на парту. Ручку тримайте
тільки трьома пальцями — великим, вказівним, середнім, але писати допомагає
вся рука. Ручка більше спирається на середній палець, підтримується великим, а
зверху — вказівним. Усі три пальці знаходяться на відстані ширини вказівного
пальця від кінця ручки. (Учитель звертає особливу увагу на ліворуких дітей.)
4 Пояснення
принципів написання великої букви С («ес»)
Велика буква
С («ес») складається з одного елемента — лівого півовала, у якого верхнє
заокруглення слід писати вужче, ніж нижнє.
Алгоритм написання великої букви С («ес»)
-
Пишемо під рахунок і-раз-і.
5 «Письмо» букви в повітрі
6 Письмо першого рядка букви в зошиті
Гра «Назви ім’я»
7 Письмо другого рядка букви
Фізкультпауза (пальчикова гімнастика)
Виринай-но,
рибко, близько,
Розсипай-но
срібні бризки,
Щоб зловити карася,
Карася — як порося.
8 Письмо речення Сині сливи
— Чому слово
Сині написано з великої літери?
9 Письмо слова Слава
— Побудуйте
звуко-складову модель цього слова.
10 Письмо слова Сава
— Складіть
речення з цим словом.
V. Фізкультхвилинка
Хто ж там,
хто вже так стомився
І наліво
нахилився?
Треба дружно
всім нам встати.
Фізкультхвилинку
розпочати.
Руки вгору,
руки вниз
На сусідів
подивись.
І зроби
чотири кроки.
Вище руки
підніміть
І спокійно опустіть.
VI.
Узагальнення вивченого матеріалу
Списування друкованих речень (зошит, с. 41)
1) Списування речення Слава у лісі
— Доповніть
речення іншими словами.
2) Списування речення У лісі сосни
— Прочитайте
речення, уявивши замість крапки знак питання.
3) Списування речення На сосні сова
— Яка з графічних
моделей підходить до цього речення?
VII. Підсумок уроку
— Пригадайте, про кого йшлося у вірші на
початку уроку?
— Яке слово ввічливості сказав Семен синам?
— Пригадайте слова ввічливості.
— Поміркуйте, чи потрібно вживати в
мовленні ці слова. Чому? Коли?
Немає коментарів:
Дописати коментар