Урок 66 (письмо)
Тема. Письмо рядкової букви к («ка»), складів та слів із нею
Мета: вчити учнів писати рядкову букву к («ка»), склади, слова з нею,
поєднувати її з вивченими літерами; продовжувати формувати вміння аналізувати
складові елементи, порівнювати з вивченими літерами, виробляти навички
звуко-складових моделей слів; збагачувати словниковий запас дітей; розвивати
мовлення, вміння зіставляти графічну форму друкованих і рукописних букв; дрібну
моторику; виховувати старанність під час письма.
Обладнання: каса букв, картки з друкованими і рукописними буквами, фішки для звукових
моделей, зошити із навчання грамоти, плакат «Правильно сиди під час письма»,
малюнки до загадок, маски (мишка, жабка, зайчик), предметні малюнки.
Хід уроку
I. Організаційний момент
Учитель перевіряє наявність у дітей на партах необхідного приладдя,
готовність учнів до уроку.
II. Актуалізація опорних знань
1 Читання вірша вчителем
Казок чимало є на світі —
І веселих, і сумних.
Хіба зможемо прожити
Ми без них?
Казка стукає у двері —
Привітаємо її.
Казко, казко, ти з’явись!
Казко, казко, розкажись!
2
Інсценізація уривка казки
Підготовлені
заздалегідь учні інсценізують уривок казки «Рукавичка» (розмова мишки, жабки
та зайчика).
— Уривок з
якої казки ви щойно побачили?
3 Складання
звукової моделі слова рукавичка
— Які звуки
в цьому слові повторюються?
— Який з них
є приголосним?
— Якою
буквою він позначається на письмі?
— Назвіть
героїв казки, в назвах яких зустрічається буква к («ка»).
— Як ви
вважаєте, яку букву ви будете сьогодні вчитися писати?
III.
Повідомлення теми і завдань уроку
— Сьогодні ви будете вчитися писати рядкову
букву к («ка»), її складові елементи, поєднувати її з іншими буквами. А також
ознайомимось зі словами, що мають кілька значень.
IV. Вивчення нового матеріалу
1
Демонстрування зразка букви
2 Порівняння
друкованої й рукописної малої букви к («ка»)
3 Повторення
правил сидіння за партою, вимог щодо того, як тримати ручку і розміщувати зошит
під час письма
Правила
сидіння за партою
— Сидіти
треба зручно, ноги тримати на підлозі повною ступнею, спину тримати прямо,
голову нахилити трошки вліво і вниз так, щоб бачити написане в зошиті, лікті
покласти на парту. Між партою і грудьми повинна бути відстань на ширину долоні.
(Розглядання плаката.)
Розміщення
зошита на парті
— Розгорніть зошит, покладіть перед собою, лівою рукою притримуйте його.
(Учитель звертає особливу увагу на ліворуких дітей.)
Вправ и для розвитку м’язів руки
1) Коливайте ручкою, утримуючи її вказівним
і великим пальцями; вказівним і середнім та ін.
2) Обертайте ручку пальцями правої руки.
3) Поставте ручку кулькою на парту,
тримаючи за протилежний кінець, потім спустіться пальцями до кульки.
4) Підніміть й поверніть у повітрі ручку
так, щоб кулька стала вгорі (при цьому пальці будуть біля кульки).
5) Не випускаючи з рук, поставте ручку на
парту протилежним від кульки кінцем, потім спустіться пальцями від кульки вниз.
(Вправу повторіть декілька разів.)
6) Підніміть вказівний палець, тримаючи
ручку великим та середнім.
7) Зробіть колові оберти кистю.
Як тримати ручку під час письма
— Візьміть ручку в праву руку. Підніміть її, ставлячи лікоть на парту.
Ручку тримайте тільки трьома пальцями — великим, вказівним, середнім, але
писати допомагає вся рука. Ручка більше спирається на середній палець,
підтримується великим, а зверху — вказівним. Усі три пальці знаходяться на
відстані ширини вказівного пальця від кінця ручки. (Учитель звертає особливу
увагу на ліворуких дітей.)
4 Пояснення написання рядкової букви к («ка»)
Алгоритм написання рядкової букви к («ка»)
Рядкова буква к («ка») складається з трьох
елементів: прямої короткої лінії і двох кривих.
— Пишемо під
рахунок раз, два-і, і-три-і.
5 Письмо
елементів рядкової букви к («ка») у повітрі, на дошці, в зошиті
6 Письмо
букви в повітрі, в зошиті
— Розгляньте
малюнки. У назвах яких предметів зустрічається буква к («ка»)?
Корова,
літак, дерево, мак, кінь, сонце, кіт, собака, лев.
— Зачитайте слова,
у яких буква к («ка») вимовляється пом’якшено.
Фізкультхвилинка
Станем
струнко! Руки в боки!
Пострибаєм,
як сороки,
Як сороки
білобоки —
Стрибу-стрибу!
Скоки-скоки!
А тепер, як
жабенята,
Хочем трохи
пострибати.
Ква-ква-ква!
Ква-ква-ква!
Щоб спочила голова.
7 Письмо
буквосполучення кл та складу ка
— Відгадайте
загадки.
• Він замок
відкрити може,
Він
закрутить легко гайку,
Відлетіти
птахом може.
Відгадали цю загадку? (Ключ)
— Скільки складів у слові-відгадці?
— З якою
буквою поєднується буква к («ка»)?
• Сидить
баба, одягнулась,
В сто
сорочок загорнулась.
Ціле літо
достигає,
До нас в борщик поспішає. (Капуста)
— Назвіть
перший склад у цьому слові.
8 Письмо
слів килим, калина
— У якому
слові більше складів? Чому?
9 Письмо
слів коло, коса
— До якого
слова підходить подана звуко-складова модель?
На дошці вчитель записує звуко-складову модель до слова коса.
— Заглянемо
до нашого «словничка-сундучка» і пояснимо значення слова коса.
• Коса — сільськогосподарське знаряддя для косіння трави у вигляді
вузького зігнутого леза, прикріпленого до дерев’яного держака.
• Коса — сплетене волосся.
Фізкультхвилинка (пальчикова гімнастика)
Я вітаюсь з
усіма.
Вчусь у
школі недарма.
Завжди я
кажу «привіт!»
Курці, що біля воріт.
Кінчиком великого пальця правої руки по черзі торкнутися кінчиків
вказівного, середнього, безіменного пальців і мізинця. Зробити те саме лівою
рукою.
10 Письмо слова мак
— Змініть першу літеру в слові, щоб утворились нові слова: мак, лак, бак,
рак.
11 Письмо слова сокіл
— Згадайте назву тексту, у якому йшлося про сокола.
— Як Миколка кликав птаха?
V. Розвиток
мовлення
1 Розглядування малюнка (зошит, с. 42)
— Кого ви бачите на малюнку?
— Що робить
дівчинка?
2 Читання тексту
3 Аналіз прочитаного
— Як звали дівчинку?
— Що ви дізналися про Ніну?
— Що ви можете про неї сказати?
— Де росте малина?
— Що таке клуня?
4 «Словничок-сундучок»
Клуня — господарська будівля для зберігання збіжжя; ще — приміщення в
житловому будинку, де тримають хатні речі тощо.
5 Робота в
парі. Гра «Хто більше?»
— Знайдіть
на малюнку предмети, у назвах яких зустрічається літера к («ка»). Назвіть їх
кількість.
VI. Підсумок
уроку
1 Бесіда
— Яку букву
ви вчилися писати сьогодні на уроці?
— Напишіть
її на дошці.
— Який звук
вона позначає на письмі?
— Яке слово,
що писали на уроці, має два значення?
— Сьогодні
на уроці звучало ще слово, що має кілька значень. Спробуйте його назвати.
Здогадались?
2
«Словничок-сундучок»
• Ключ —
металевий пристрій спеціальної форми для замикання та відмикання замка.
• Ключ — ряд птахів, які летять один за одним, утворюючи гострий кут.
Немає коментарів:
Дописати коментар