Урок 71 (читання)
Тема. Звук [п]. Позначення його буквою П ,
п («пе»)
Мета: ознайомити учнів з буквою п («пе»), її звуковим значенням; формувати
вміння виконувати синтетичні та аналітичні дії зі звуками; вчити читати склади,
слова з новою буквою; збагачувати словниковий запас; розвивати мовлення,
мислення; виховувати бережливе ставлення до природи.
Обладнання: предметні малюнки (груша, помідор, слива, абрикос, вишня, яблуко),
звуко-складові моделі та фішки до них, макет сонечка, каса букв.
Хід уроку
I. Організаційний момент
Учитель перевіряє наявність на партах у дітей необхідного приладдя,
готовність учнів до уроку.
II. Мотивація навчальної діяльності
Гра «Подумай»
На дошці — малюнки: груша, помідор, слива, абрикос, вишня, яблуко.
— Що зайве?
Чому?
— Назвіть
перший звук у слові помідор.
— У назвах
яких овочів зустрічається цей звук?
— Отже, з
яким звуком ви ознайомитеся на уроці?
III. Повідомлення теми і завдань уроку
— Сьогодні
ви ознайомитесь з новим звуком [п], дізнаєтесь, якою буквою він позначається на
письмі, навчитеся читати слова з нею, вивчите скоромовку. Пригадаєте, як слід
ставитися до природи, і дізнаєтеся про одне з народних свят.
IV. Вивчення
нового матеріалу. Ознайомлення з новим звуком
1 Виділення звука [п]
У садочку у Пилипа
Виросла висока липа.
Не лінь було Пилипу
Щодня полити липу.
«Спасибі»,— до Пилипа
Лопоче листям липа.
— За що подякувала
липа Пилипові?
— Назвіть
слова зі звуком [п], визначте позицію звука в названих словах.
2 Вправа «Слухняний
ротик»
1) Промовляння скоромовки вчителем.
Росте липа
біля Пилипа.
2) Промовляння скоромовки учнями з нарощуванням темпу.
3) Промовляння скоромовки окремими учнями.
3 Артикуляція звука [п], віднесення його до приголосних, позначення фішкою
4 Аналітико-синтетичні вправи
1) Гра «Утвори склад»
— Утворіть
усі можливі склади зі звуком [п].
2) Гра «Назви звуки»
Учитель
називає склад, учні називають звуки, які його утворюють.
3) Гра «Мікрофон по
колу»
Учні
добирають свої слова з новими звуками.
V. Фізкультхвилинка
Руки вгору підіймаєм,
А тоді їх опускаєм,
А тоді скоріш, скоріш
Тупай, тупай веселіш.
VI.
Ознайомлення з новою буквою
1 Розглядування
букви. Аналіз її
графічної будови. Добір
предметів з навколишнього середовища, схожих на букву п («пе»)
Гарні
хлопці-молодці
Закопали два
стовпці.
Третій їм
допомагав —
Перекладину
поклав.
Втіха нашій
дітворі:
Буква «пе»
вже у дворі.
В. Гринько
2 Місце
букви в касі
3 Друкування
літер П, п («пе») у зошитах
Повторення
правил сидіння за партою та користування ручкою, зошитом. Звертається увага на
поставу учнів під час письма, на положення зошита.
4 Читання
складів з вивченою буквою
На дошці — малюнок сонечка, в середині — буква п («пе»), на промінцях — а,
о, і, и, у. Під керівництвом учителя діти читають прямі та обернені склади.
1
Розглядування малюнків. Складання
звуко-складових моделей слів пилка, перо, парта, визначення
позиції нового звука
2 Викладення
звукової моделі слова пава
3 Робота зі
складовою таблицею
— Назвіть
звуки, що позначають букви у червоних кружечках.
— Назвіть
звуки, що позначають букви у синіх кружечках.
— Прочитайте
надруковані склади.
Читання складів по горизонталі, по вертикалі з нарощуванням темпу.
4 Читання слів за променеподібною таблицею
5 Гра «Впізнай з першого погляду»
Читання слів
з пропущеними літерами.
6 Робота з анаграмами пилка — липка
7 Гра «Відшукай паліндроми»
Паліндром —
слово, яке читається однаково зліва направо та справа наліво.
На дошці —
слова: око, ніс, вив, вилив, сіно.
VIII. Фізкультхвилинка (гімнастика для
очей)
А тепер нове
завдання —
Оченятам
тренування:
Раз —
дивлюсь удалечінь.
(30 секунд
дивитись на об’єкт удалині).
Два — в
долоньці відпочинь.
(Перевести погляд на долоньку.)
Вправа
повторюється 20 разів.
IX. Продовження
роботи за Букварем (с.
51)
1 Розглядування малюнка
— Кого ви
бачите на малюнку?
— Що роблять
дівчатка?
— Що робить
хлопчик?
— Коли такі дійства можуть відбуватися?
2 Хвилинка-цікавинка
Розповідь
учителя про свято Івана Купала.
3 Робота над текстом
1) Читання слів до тексту на с. 50.
2) Читання тексту вчителем, учнями.
3) Відтворення прочитаного з елементами вибіркового читання.
— Що на
Івана Купала робили хлопці?
— А чим
займалися дівчатка?
—
Прочитайте, що співали дівчатка, опускаючи вінок у воду?
X. Підсумок уроку
— З якими
новими звуками ви ознайомилися на уроці?
— Дайте
характеристику цим звукам.
— А тепер промовте чистомовку.
Па-па-па — зацвіла липа.
Пи-пи-пи — бджоли мед беруть із липи.
Пу-пу-пу — візьмемо сапу.
Пі-пі-пі — завилися миші у копі.
Ип-ип-ип — півник наш охрип.
Іп-іп-іп — закипів окріп.
— Назвіть
букву, якою вони позначаються на письмі. Знайдіть її в касі.
— Про яке
свято ви дізналися?
— Коли його святкують?
Дякую! Урок сподобався , без циркових трюків.
ВідповістиВидалитиУрок сподобався, простий, цікавий, доступний.Дякую.
ВідповістиВидалити