Урок 72 (письмо)
Тема. Письмо рядкової букви п («пе»), складів та слів із нею
Мета: вчити учнів писати рядкову букву п («пе»), склади, слова з нею,
поєднувати її з вивченими літерами; продовжувати виробляти навички складання
звуко-складових моделей слів; збагачувати словниковий запас; розвивати
артикуляційний апарат, мовлення, мислення, пам’ять, дрібну моторику; виховувати
старанність під час письма, бережливе ставлення до пташок.
Обладнання: аркуші паперу, олівці, предметні малюнки (пенал, телевізор, автобус, хліб),
каса букв, картки з друкованими і рукописними буквами, фішки для звукових
моделей, зошити із навчання грамоти, плакат «Правильно сиди під час письма».
Хід уроку
I. Організаційний момент
Учитель перевіряє наявність на партах у дітей необхідного приладдя,
готовність учнів до уроку.
II. Мотивація навчальної діяльності
1 Гра «Мовчанка»
Урок сьогодні в нас незвичний.
Фантазуватиме весь клас.
Ви аркуш паперу візьміть всі швидше
І намалюйте...
На дошці —
малюнки: пенал, телевізор, автобус, хліб. Учні з перших звуків складають слово
птах і малюють його на своїх аркушах.
— Кого ви
намалювали?
— Назвіть
перший звук у слові птах.
— Дайте характеристику цьому звукові.
— Яким він
ще може бути? Наведіть приклади.
— Якою
буквою він позначається на письмі?
— Покажіть
цю букву в касі.
— Яку букву
ви будете вчитися писати на уроці?
III. Повідомлення теми і завдань уроку
— Сьогодні
ви будете вчитися писати рядкову букву р («ер»), поєднувати її з іншими
літерами, складати звуко-складові моделі слів, будувати речення. А також ми
поговоримо про птахів, про їх користь для людей, про те, що треба робити, щоб
пташині голоси було чути і взимку.
IV. Вивчення
нового матеріалу
1 Розгляд
малюнка в зошиті (с. 46)
— Яку пташку
зобразив художник?
— Що вам
відомо про папугу?
Папуга —
тропічний птах з яскравим і різнобарвним пір’ям, який може наслідувати звуки й
вимовляти слова.
2 Складання звукових моделей слів папуга, пилка
3 Підготовка руки до письма. Графічні вправи
Фізкультхвилинка
Віє вітер нам в лице.
Захиталось деревце.
Вітерець все тихше, тихше.
Деревце все вище, вище.
4 Повторення правил сидіння за партою, вимог щодо того, як тримати ручку та
розміщувати зошит під час письма
Правила сидіння за партою
— Сидіти
треба зручно, ноги тримати на підлозі повною ступнею, спинку тримати прямо,
голову нахилити трошки вліво і вниз так, щоб бачити написане в зошиті, лікті
покласти на парту. Між партою і грудьми повинна бути відстань на ширину долоні.
(Розглядання плаката.)
Розміщення зошита на парті
— Розгорніть зошит, покладіть перед собою,
лівою рукою притримуйте його. (Учитель звертає особливу увагу на ліворуких
дітей.)
Вправи для розвитку м’язів руки
1) Коливайте ручкою, утримуючи її вказівним
і великим пальцями; вказівним і середнім та ін.
2) Обертайте
ручку пальцями правої руки.
3) Поставте
ручку кулькою на парту, тримаючи за протилежний кінець, потім спустіться
пальцями до кульки.
4) Підніміть
й поверніть у повітрі ручку так, щоб кулька опинилася вгорі (при цьому пальці
будуть біля кульки).
5) Не
випускаючи з рук, поставте ручку на парту протилежним від кульки кінцем, потім
спустіться пальцями від кульки вниз. (Вправу повторіть декілька разів.)
6) Підніміть
вказівний палець, тримаючи ручку великим та середнім.
7) Зробіть
колові оберти кистю.
Як тримати
ручку під час письма
— Візьміть ручку в праву руку. Підніміть
її, ставлячи лікоть на парту. Ручку тримайте тільки трьома пальцями — великим,
вказівним, середнім, але писати допомагає вся рука. Ручка більше спирається на
середній палець, підтримується великим, а зверху — вказівним. Усі три пальці
знаходяться на відстані ширини вказівного пальця від кінця ручки. (Учитель
звертає особливу увагу на ліворуких дітей.)
5
Демонстрування зразка букви
6 Порівняння
друкованої й рукописної малої букви п («пе»)
7 Пояснення
написання букви
Рядкова
буква п («пе») складається з двох коротких прямих ліній, з яких друга має
заокруглення вгорі і внизу.
Алгоритм написання рядкової букви п («пе»)
— Пишемо
раз, і-два-і.
8 Письмо елементів рядкової букви п («пе») у повітрі, на дошці, в
зошиті
— У яких
вивчених буквах зустрічалися ці елементи?
9 Письмо букви в повітрі, в зошиті
Гра «Впіймай м’ячик і назви слово»
10 Письмо слова план
— Скільки
складів у цьому слові? Чому?
— Наведіть
приклади слів з одним складом.
11 Письмо слова пава
— Складіть
речення з цим словом.
Фізкультхвилинка (пальчикова гімнастика)
Руки на парті, пальці в кулак,
Зробимо вправу ми, дітоньки, так!
Пальці стискаємо і розтискаємо,
Мов пластилін розминаємо.
Будемо вправу з вами кінчати.
Буде тепер нам легше писати.
12 Письмо слова спів
— Чий спів
ми можемо почути?
— Як
називають людину, яка співає?
— А яких
співучих птахів ви знаєте?
13 Хвилинка доброти
— На вашу
думку, як зараз живеться пташкам? Чому?
— А що слід робити, щоб пташині голоси і взимку було чути, ви скажете,
прослухавши вірш С. Жупанина «Що просив горобчик?»
Скрізь мороз лютує,
Віхола танцює,
А горобчик між снігами
Мерзне, голодує.
Залітай до хати,
Їжі в нас багато:
Ось халва і мандарини.
Ось горіхи й апельсини.
Можеш вибирати.
А горобчик мовив:
— Все у вас чудове,
Та мені лиш крихту хліба
Дайте в день зимовий.
14 Письмо речень: Ми пололи. Ми співали
— Доповніть речення новими словами.
V. Підсумок уроку
1 Бесіда
— Яку букву
ви вчилися писати сьогодні на уроці?
— Напишіть
її на дошці.
— Який звук
вона позначає на письмі?
2 Гра
«Впізнай з першого погляду»
На дошці
записані слова з пропущеними літерами. Учні мають прочитати їх, запам’ятати
слова з вивченою буквою, по пам’яті відновити.
Сл..в.., п..вн..к, п..в.., с..н.., л..пк..,
п..лк..
— Про яких
птахів ми говорили на уроці?
— Яких
пташок ви можете сьогодні зустріти?
— Як зараз
живеться пташкам? Чому?
— Як ми можемо допомогти пташкам?
Немає коментарів:
Дописати коментар