Урок 75 (читання)
Тема. Звуки [р], [р′]. Позначення їх буквами Р,
р («ер»)
Мета: ознайомити учнів з артикуляцією нових звуків; формувати вміння виконувати
синтетичні та аналітичні дії зі звуками; вчити читати склади, слова з новою
буквою; збагачувати словниковий запас; розвивати артикуляційний апарат,
мовлення, мислення; виховувати у дітей охайність, старанність, інтерес до
навчання.
Обладнання: предметні малюнки до загадок, звуко-складові моделі та фішки до них,
картки-блискавки, зошити, плакат «Правильно сиди під час письма».
Хід уроку
I. Організаційний момент
Стали, дітки, підтягнулись.
Одне одному всміхнулись.
Сіли всі рівненько,
Попрацюємо гарненько.
Учитель перевіряє наявність на партах у дітей необхідного приладдя,
готовність учнів до уроку.
II. Повторення та закріплення матеріалу
1 Бліц-опитування
Учитель швидко показує букву, учні називають її, а також звуки, що вона
позначає на письмі.
2 Читання складів та слів на картках-блискавках
пи са в ому кі ско плу спі
вона мова сом слон клас папка сапа
3 Гра «Слово в слові»
— Пошукайте нові слова в слові калинові.
Лин, нова, вона, вони, вінок, віник, нива.
III. Мотивація навчальної діяльності
1 Відгадування загадок
Має клешні й
довгі вуса.
Я і сам його
боюся:
Він щипає,
мов гусак,
Ну, а звуть щипаку... (рак).
А ось, де може
жити рак, ви скажете, відгадавши таку загадку.
• Наче скло прозоре,
В’ється синя
стрічка,
То біжить у море
Безупинна... (річка).
— Назвіть перший звук у словах-відгадках.
2 Складання звукових моделей слів-відгадок
— Отже, з яким звуком ви ознайомитесь на уроці?
IV. Повідомлення теми і завдань уроку
— Сьогодні ви ознайомитесь з новим звуком і
буквою, яка його позначає на письмі, будете вчитися читати нові склади, слова, вивчите скоромовку. А на уроці ви повинні бути уважними і старанними, щоб
виконати всі завдання.
V. Вивчення
нового матеріалу. Ознайомлення з новим звуком
1 Виділення звуків [р], [р′]
Дірявим
ситом із ріки
рак носить воду
на грядки.
В. Лучук
— Назвіть
слова зі звуками [р], [р′]. Визначте їх позицію в названих словах.
2 Артикуляція звуків [р], [р′],
віднесення їх до приголосних, позначення фішкою
3 Аналітико-синтетичні вправи
1) Гра «Утвори склад»
— Утворіть
всі можливі склади зі звуками [р], [р′].
2) Гра «Назви звуки»
Учитель називає склад, учні називають звуки, що його утворили.
3) Гра «Відшукай кінець»
Ридають
літери в кожному рядочку:
Від слів лишилися
тільки шматочки.
Кінець треба
відшукати,
Щоб всі слова ті врятувати.
4 Гра «Мікрофон по колу»
Учні добирають свої слова з новими звуками.
VI. Фізкультхвилинка
Ра-ра-ра! Ра-ра-ра! —
У нас
розпочалася гра.
Ри-ри-ри!
Ри-ри-ри! —
Нумо, руки
догори.
Вліво,
вправо нахилились,
Низько до
землі вклонились...
Присідай і
випрямляйся,
Разом з нами дружно грайся.
Раз-два!
Відпочили?
До роботи дружно сіли.
VII. Ознайомлення з новою буквою
1 Розгляд букви. Аналіз її графічної будови. Добір предметів з навколишнього середовища,
схожих на букву р («ер»)
Виліз равлик
на стеблину,
Зупинився і
завмер.
На собі несе
хатину,
А вона — як
буква «ер».
В. Гринько
2 Місце
букви в касі
3 Друкування
літер Р, р у зошитах
Повторення
правил сидіння за партою, користування ручкою та зошитом.
4 Читання
складів з вивченою буквою
На дошці — малюнок сонечка, в середині
буква р («ер»), на промінцях — а, о, і, и, у. Під керівництвом учителя діти
читають прямі та обернені склади.
VIII. Робота за Букварем (с. 54–55)
1
Розглядування малюнків. Складання
звуко-складових моделей слів редиска, равлик, визначення позиції
нового звука
2
Відгадування загадки, викладення звукової моделі слова сорока
Біла латка,
чорна латка по дереву скаче.
3 Робота зі складовою таблицею
— Назвіть
звуки, що позначають букви у червоних кружечках.
— Назвіть
звуки, що позначають букви у синіх кружечках.
— Прочитайте
надруковані склади.
— Які склади
пропущені?
Читання складів по горизонталі, по
вертикалі з нарощуванням темпу.
4 Читання слів за променеподібною таблицею
5 Словниково-логічні вправи
Утворення і
читання слів із запропонованих складів.
6 Читання слів у колонках
— Прочитайте
слова зі складом ра, ро, ру.
— Порівняйте
кожну пару слів.
IX. Фізкультхвилинка (гімнастика для очей)
Широко
розплющу очі,
Роздивлюся
все охоче.
(Учні
максимально широко розплющують очі.)
Потім
мружусь, наче киця,
І заплющую
очиці!
(Учні міцно заплющують очі.)
Вправа
повторюється 20 разів.
X. Продовження
роботи за Букварем (с.
55)
1 Гра «Слухняний
ротик». Робота над скоромовкою
1) Мовчазне читання.
2) Читання хором з нарощуванням темпу.
3) Заучування скоромовки.
4) Промовляння скоромовки окремими учнями.
2 Логічна вправа «Хто у кого»
XI. Підсумок уроку
— Яку букву
вивчили на уроці? Знайдіть її в касі.
— Які звуки
вона може позначати?
— Коли ви були маленькі, у багатьох з вас
вимова звуків [р], [р′] викликала труднощі, як і у героя вірша К. Дяченка
«Важка літера».
Боря «ер»
Не вимовляє.
Йому мама
Підсобляє:
— Каже: «Риба,
Ріпа, брама,
Марка, хмарка,
Зебра, грак».
Та у Борі
Знов не так:
Риба — «либа»,
Ріпа — «ліпа»,
|
«Малка», «хмалка»,
«Зебла», «глак»...
Аж червоний
Весь. Бідак.
Мама встала:
— Ех ти, «Боля»!
Він як скочить
На стілець:
— І не Боля я,
А — Бо-ря!!!
Ну, нарешті...
Молодець!
|
молодець
ВідповістиВидалитидякую!
ВідповістиВидалитидякую!
ВідповістиВидалити