Урок 76 (письмо)
Тема. Письмо рядкової букви р («ер»), складів та слів із нею
Мета: вчити учнів писати рядкову букву р («ер»), поєднувати її з іншими
буквами; продовжувати виробляти навички звуко-складових моделей слів;
збагачувати словниковий запас дітей; розвивати мовлення, мислення, дрібну
моторику; виховувати старанність під час письма.
Обладнання: каса букв, картки з друкованими і рукописними буквами, фішки для звукових
моделей, предметні малюнки до загадок, зошит із навчання грамоти, плакат
«Правильно сиди під час письма», пошукова таблиця, малюнок будиночка.
Хід уроку
I. Організаційний момент
Учитель перевіряє наявність на партах у дітей необхідного приладдя,
готовність учнів до уроку.
II. Повторення вивченого матеріалу
1 Робота з пошуковою таблицею
У кожного учня на парті лежить таблиця.
1
2
3
4
5
|
коса
липа
кавун
Павло
Оксана
|
сосна
сова
мова
клен
сопілка
|
молоко
Опанас
Слава
малина
нива
|
ж
о
в
т
и
й
|
1
2
3
4
5
|
Поліна
сливи
півник
калина
пасіка
|
ласка
лосі
пилка
Павлинка
він
|
мило
Іван
сало
полив
віник
|
б
і
л
и
й
|
1
2
3
4
5
|
лавка
сапка
Поліна
сопілка
слова
|
парта
колос
ловив
кріп
калина
|
мавпа
Сава
лимон
Прокіп
Пісні
|
с
и
н
і
й
|
— Напишіть
слово на дошці. Поясніть вживання великої літери.
— За графічною моделлю складіть речення зі
словом Прокіп.
III. Актуалізація опорних знань
1 Фронтальне опитування
— З якими звуками ви ознайомилися на уроці читання?
— Назвіть слова з цими звуками.
— Якою буквою вони позначаються на письмі?
— Покажіть друковану букву р.
2. Гра «Відшукай букву»
..ука, ми..о, ли..он, со..ока.
Назвіть слова з літерою р.
3 Відгадування загадок
Що це за будинок
Ходить без доріжки,
Схожий він на колобок,
А під дахом ріжки? (Равлик)
• У воді вона живе,
Не має дзьоба, а клює. (Риба)
4 Побудова звукових моделей слів-відгадок
Фізкультхвилинка
Ра-ра-ра! Ра-ра-ра!
У нас розпочалася гра.
Ри-ри-ри! Ри-ри-ри!
Нумо, руки догори.
Вліво, вправо нахилились,
Низько до землі вклонились...
Присідай і випрямляйся,
Разом з нами дружно грайся.
Раз-два! Відпочили?
До роботи дружно сіли.
IV. Повідомлення теми і завдань уроку
— Сьогодні
ви будете вчитися писати рядкову букву р («ер»), поєднувати її з іншими
буквами, складати звуко-складові моделі слів, описувати предмети. Розглянемо,
як від зміни однієї букви може змінитися значення слова.
V. Вивчення нового матеріалу
1 Підготовка
руки до письма. Графічні вправи (зошит, с. 48)
2 Повторення
правил сидіння за партою, вимог щодо того, як тримати ручку і розміщувати зошит
під час письма
Правила
сидіння за партою
— Сидіти
треба зручно, ноги тримати на підлозі повною ступнею, спину тримати прямо,
голову нахилити трошки вліво і вниз так, щоб бачити написане в зошиті, лікті
покласти на парту. Між партою і грудьми повинна бути відстань на ширину долоні.
(Розглядання плаката.)
Розміщення
зошита на парті
— Розгорніть
зошит, покладіть перед собою, лівою рукою притримуйте його. (Учитель звертає
особливу увагу на ліворуких дітей.)
Вправи для
розвитку м’язів руки
1) Коливайте
ручкою, утримуючи її вказівним і великим пальцями; вказівним і середнім та ін.
2)
Повертайте ручку пальцями правої руки.
3) Поставте
ручку кулькою на парту, тримаючи за протилежний кінець, потім спустіться
пальцями до кульки.
4) Підніміть
й поверніть у повітрі ручку так, щоб кулька опинилася вгорі (при цьому пальці
будуть біля кульки).
5) Не
випускаючи з рук, поставте ручку на парту протилежним від кульки кінцем, потім
спустіться пальцями від кульки вниз. (Вправу повторіть декілька разів.)
6) Підніміть
вказівний палець, тримаючи ручку великим та середнім.
7) Зробіть
колові оберти кистю.
Як тримати
ручку під час письма
Візьміть
ручку в праву руку. Підніміть її, ставлячи лікоть на парту. Ручку тримайте
тільки трьома пальцями — великим, вказівним, середнім, але писати допомагає
вся рука. Ручка більше спирається на середній палець, підтримується великим, а
зверху — вказівним. Усі три пальці знаходяться на відстані ширини вказівного
пальця від кінця ручки. (Учитель звертає особливу увагу на ліворуких дітей.)
3
Демонстрування зразка букви
4 Порівняння
друкованої й рукописної малої букви р («ер»)
5 Пояснення принципів написання букви
— Рядкова буква р («ер») складається з двох
елементів: довгої прямої лінії і короткої прямої лінії, заокругленої вгорі і
внизу.
Алгоритм написання рядкової букви р («ер»)
— Пишемо під рахунок раз, і-два-і.
6 Письмо елементів рядкової букви р («ер») у повітрі, на дошці, в
зошиті
— У яких
вивчених буквах зустрічалися ці елементи?
7 Письмо букви в повітрі, в зошиті
Зошит швидко розгортаєм.
Ручку правильно тримаєм.
За осанкою слідкуєм.
З чистотою дружимо,
На «відмінно» пишемо.
— Назвіть
шкільне приладдя, в назвах якого зустрічається буква р («ер»).
8 Письмо слова роса
— Заберіть
одну букву. Яке слово утворилося?
— Замініть першу букву на іншу, щоб
утворилося нове слово.
З к — в дівчат на голові,
З р — виблискує в траві. (Коса — роса)
9 Письмо слів рак, рік
— Чим
відрізняються ці слова?
Учитель звертає увагу учнів на те, що від заміни букви змінюється значення
слова. Учні роблять висновок, що на уроках вони повинні бути уважними.
Фізкультхвилинка (пальчикова гімнастика)
Приготуйте ваші руки —
Чарівні хай зринуть звуки,
Звуки Баха, звуки Ліста.
Уявіть, ви — піаністи.
Ваші пальці, мов спішать,
Бо по клавішам біжать.
Раз і два, і три підряд,
Тільки з музикою в лад.
10 Письмо
слова сорока
— Розгляньте
малюнок на дошці, опишіть пташку.
— Згадайте
дитячу забавлянку «Сорока-білобока».
11 Письмо
слова ранок
— Які нові
слова можна утворити з букв цього слова?
12 Письмо
слова рукав
— Доберіть
слова, у яких буде спільна частина зі словом рукав.
VI. Підсумок
уроку
1 Бесіда
— Яку букву
ви вчилися писати сьогодні на уроці?
— Напишіть
її на дошці.
— Які звуки
вона позначає на письмі?
— Наведіть
приклади слів, що відрізняються однією буквою.
2 Гра «Хто в
будиночку живе?»
— Щоб
з’ясувати, хто мешкає у будиночку, слід скласти з поданих літер слово і
вказати позицію звука [р].
Камор,
коваро, ркаку, варлик.
На дошці — малюнок казкового будиночка з
віконцями. Учні називають його мешканців, учитель відкриває віконечка.
Немає коментарів:
Дописати коментар