Урок 78 (письмо)
Тема. Письмо великої букви Р («ер»). Списування з друкованого шрифту
Мета: вчити учнів писати велику букву Р («ер»), закріплювати їх уміння
з’єднувати букви в словах, виконувати звуко-складові моделі, списувати з
друкованого шрифту; розвивати усне зв’язне мовлення, збагачувати словниковий
запас; розвивати дрібну моторику; виховувати у дітей охайність, старанність,
дисциплінованість, інтерес до навчання.
Обладнання: каса букв, картки з друкованими і рукописними буквами, фішки для звукових
моделей, фішки для графічних моделей, предметні малюнки до загадок, зошити із
навчання грамоти, плакат «Правильно сиди під час письма», картки із завданнями
для роботи в парі.
Хід уроку
I. Організаційний момент
Любі діти!
Всі за парти ми сідаємо,
І роботу починаємо.
Учитель
перевіряє наявність на партах у дітей необхідного приладдя, готовність учнів до
уроку.
II. Повторення вивченого матеріалу
1 Фронтальне опитування
— Яку букву
ви писали минулого уроку?
— Серед написаних елементів рукописних букв
знайдіть ті, що належать букві р («ер»). Напишіть цю букву.
2 Робота в
парі. Гра «Зашифроване слово»
На партах —
картка з завданням.
и р у в і м
п и с у м к в а с
— Щоб
прочитати зашифроване слово, необхідно закреслити літери, що повторюються.
— Назвіть
утворене слово. (Ріпка)
— Складіть
із цим словом речення.
— Побудуйте
графічну модель свого речення.
— Назвіть
першу літеру у відгаданому слові.
— А от які
звуки вона позначає, ви пригадаєте, відгадавши загадки.
3 Відгадування загадок
Диво-птиця,
хвіст горить,
До зірок
вона летить. (Ракета)
• Між
берегів текла, текла,
Мороз зміцнів — під скло лягла. (Річка)
4 Побудова звукових моделей до
слів-відгадок
— Які звуки
позначає буква р («ер») на письмі.
III. Мотивація
навчальної діяльності учнів
1 Слухання вірша, відтворення прослуханого
Рогата корівка реве.
Романко травичку рве.
— Що робить
корівка? Чому?
— Що робить
хлопчик?
— Як його
звуть?
— Чи можете
ви написати це слово? Чому?
Фізкультхвилинка
Хто ж там,
хто вже так стомився
І наліво
нахилився?
Треба дружно
всім нам встати.
Фізкультхвилинку
розпочати.
Руки вгору,
руки вниз
На сусідів
подивись.
І зроби
чотири кроки.
Вище руки
підніміть
І спокійно опустіть.
IV. Повідомлення
теми і завдань уроку
— Сьогодні, діти,
ви будете вчитися писати велику букву Р («ер»), поєднувати її з іншими
літерами, відгадуватимете загадки, списуватиме речення, подані друкованим та
рукописним шрифтом, працюватимете в парах. Щоб виконати всі завдання, вам на
уроці потрібно бути старанними та уважними.
V. Вивчення
нового матеріалу
1 Демонстрування зразка букви
2 Порівняння друкованої й рукописної букви Р.
3 Повторення правил сидіння за партою, вимог щодо того, як тримати ручку і розміщувати зошит під час письма
Правила сидіння за партою
— Сидіти
треба зручно, ноги тримати на підлозі повною ступнею, спину тримати прямо,
голову нахилити трошки вліво і вниз так, щоб бачити написане в зошиті, лікті
покласти на парту. Між партою і грудьми повинна бути відстань на ширину долоні.
(Розглядання плаката.)
Розміщення
зошита на парті
— Розгорніть
зошит, покладіть перед собою, лівою рукою притримуйте його. (Учитель звертає
особливу увагу на ліворуких дітей.)
Вправи для розвитку м’язів руки
1) Коливайте ручкою, утримуючи її вказівним і великим пальцями; вказівним
і середнім та ін.
2) Повертайте ручку пальцями правої руки.
3) Поставте ручку кулькою на парту, тримаючи за протилежний кінець, потім
спустіться пальцями до кульки.
4) Підніміть й поверніть у повітрі ручку так, щоб кулька опинилася вгорі
(при цьому пальці будуть біля кульки).
5) Не випускаючи з рук, поставте ручку на парту протилежним від кульки
кінцем, потім спустіться пальцями від кульки вниз. (Повторіть вправу декілька
разів.)
6) Підніміть вказівний палець, тримаючи ручку великим та середнім.
7) Зробіть колові оберти кистю.
Як тримати ручку під час письма
— Візьміть ручку в праву руку. Підніміть
її, ставлячи лікоть на парту. Ручку тримайте тільки трьома пальцями — великим,
вказівним, середнім, але писати допомагає вся рука. Ручка більше
спирається
на середній палець, підтримується великим, а зверху — вказівним. Усі три пальці
знаходяться на відстані ширини вказівного пальця від кінця ручки. (Учитель
звертає особливу увагу на ліворуких дітей.)
4 Пояснення
принципів написання букви
— Велика
буква Р («ер») складається з двох елементів: довгої прямої, заокругленої внизу
ліворуч, і верхнього півовала.
Алгоритм написання великої букви Р («ер»)
— Пишемо під рахунок раз-і, і-два-і.
5 Письмо
елементів букви в повітрі, на дошці, в зошиті
— У яких
вивчених буквах зустрічалися подібні елементи?
6 Письмо
букви Р («ер») у повітрі, на дошці, в зошиті
7 Гра «Спіймай слово»
Роман,
Рівне, руками, Руслан, ручка, Раїса, риба, рукавичка, Ростислав, рибак.
8 Письмо
слів Роман, Руслан
— Складіть
речення про двох друзів.
Фізкультхвилинка (пальчикова гімнастика)
Наші
пальчики зчепились.
І тягнулись,
і крутились.
Вправо-вліво,
вгору-вниз.
Хто із них одержить приз?
9 Підготовка до списування речень, поданих друкованим та рукописним шрифтом
— Прочитайте
речення.
— Назвіть
імена дітей.
— Чому слово
У написано з великої літери?
— Який
розділовий знак стоїть у кінці речення?
— Знайдіть
третє речення. З тих самих звуків останнього слова утворіть інше слово.
— Що у Олі?
10 Самостійний запис речень
VI.
Розфарбовування малюнків
VII. Підсумок уроку
— Яку букву
ви вчилися писати?
— Які звуки
вона позначає на письмі?
— Коли ми
пишемо велику літеру?
— Чому слово Рівне пишемо з великої літери?
Немає коментарів:
Дописати коментар