четвер, 6 вересня 2012 р.

Урок № 80 Повторення вивчених букв


Урок 80 (письмо)
Тема. Повторення вивчених букв
Мета: повторити та закріпити вивчені букви, удосконалювати навички написання слів, речень; розвивати усне зв’язне мовлення, фонематичний слух, мислення; виховувати у дітей охайність, старанність, бережливе ставлення до квітів.
Обладнання: каса букв, картки з друкованими і рукописними буквами, звукові моделі, фішки для звукових моделей, макет галявини з квітами (троянда, нарцис, чорнобривці, мак, ромашка, фіалка, барвінок), макети трьох ваз різних розмірів, зошити із навчання грамоти, плакат «Правильно сиди під час письма».
Хід уроку
I. Організаційний момент
Пролунав веселий дзвоник.
Скликав всіх він на урок.
Сіли рівно. Посміхнулись.
Працювати час настав.
Учитель перевіряє наявність на партах у дітей необхідного приладдя, готовність учнів до уроку.
1 Бесіда
Ось почну урок я свій
Із таких чудових слів:
Ряст, барвінок, мак, троянда,
Лілія, півонія, нарцис,
І ромашка, і фіалка,
Й чорнобривці запашні.
— Як назвати одним словом їх усіх?
— Які квіти згадуються у віршику?
— Які інші квіти ви знаєте?
— Назвіть свою найулюбленішу квітку.
— Де ростуть ці квіти?
— А чи можемо ми їх зараз побачити? Чому?
— Я вам пропоную поглянути на дошку. Від тепла, що панує у нашому класі, а також у ваших серцях, розквітла ось така чудова галявина. (Учитель розкриває дошку, на ній — галявина, вкрита квітами.)
— Скільки квітів на галявині? Ми доберемо квіточку до квіточ­ки і зробимо букет.
— А куди ми його поставимо? (На дошці з’являється кілька ваз різних розмірів.)
— Щоб вибрати гарну вазу, вам потрібно дати відповіді на пи­тання.
2 Бліц-опитування
— Назвіть букву, яку писали на минулому уроці письма.
— Які звуки вона позначає?
— Наведіть приклади слів із нею, укажіть позицію звуків [р], [р′].
— У назвах яких квітів є ці звуки?
— Молодці! Вазу ви обрали. До вази потраплять тільки ті квіти, які приготували для вас завдання.
II. Основна частина
Виконання завдань у зошиті (с. 50).
1 Робота з анаграмами
— Послухайте вірш і скажіть, про яку квітку йдеться у ньому.
Ромашки рвати ми ходили
Над річкою в рясній траві.
І раптом равлика зустріли
Із ріжками на голові.
Учні на галявині знаходять ромашку, вчитель читає завдання, квітку ставлять у вазу.
— Прочитайте слова в першому рядочку. Переставте літери від­повідно до цифр.
— Які слова утворилися?
— Запишіть ці слова в зошит.
2 Повторення правил сидіння за партою, вимог щодо того, як тримати ручку і розміщувати зошит під час письма
Правила сидіння за партою
— Сидіти треба зручно, ноги тримати на підлозі повною ступ­нею, спину тримати прямо, голову нахилити трошки вліво і вниз так, щоб бачити написане в зошиті, лікті покласти на парту. Між партою і грудьми повинна бути відстань на ширину долоні. (Розгля­дання плаката.)
Розміщення зошита на парті
— Розгорніть зошит, покладіть перед собою, лівою рукою притри­муйте його. (Учитель звертає особливу увагу на ліворуких дітей.)
Як тримати ручку під час письма
— Візьміть ручку в праву руку. Підніміть її, ставлячи лікоть на парту. Ручку тримайте тільки трьома пальцями — великим, вка­зівним, середнім, але писати допомагає вся рука. Ручка більше спирається на середній палець, підтримується великим, а зверху — вказівним. Усі три пальці знаходяться на відстані ширини вказів­ного пальця від кінця ручки. (Учитель звертає особливу увагу на ліворуких дітей.)
3 Письмо слова папір
Фіолетові заграви
Фарбували в лузі трави.
Фіолетовий фломастер
Фарбувати також майстер.
Фіолетові фіалки
Фарбував для нас, Оксанко.
— Яка квітка згадується у вірші?
— Чи знаєте ви, коли цвітуть ці квіти?
— Так, ранньою весною. Ось тому і називають їх первоцвітами.
Учні знаходять фіалку і ставлять у вазу.
— Зачитайте слово, написане в другому рядку.
— Яка буква в ньому повторюється? Які звуки вона позначає?
— Яка звукова модель підходить до слова папір?
Учитель на галявині бере квіти і говорить:
Ці троянди я зриваю,
А на них блищать перлини,
Квіти вмилися росою
У досвітнії години.
Фізкультхвилинка (музична
Руки вгору підіймаєм,
А тоді їх опускаєм,
А тоді скоріш, скоріш
Тупай, тупай веселіш.
4 Розвиток мовлення
Стоїть півень на току
У червонім ковпаку. (Мак)
Учні на галявині беруть квітку, а вчитель зачитує завдання.
— Розгляньте малюнок у зошиті.
— Кого ви бачите? Хто такі корівки? Яка від них користь?
— Що потрібно, щоб корівки давали багато такого корисного і смачного молока?
— Чим різняться між собою слова корова — корови?
— Складіть речення за малюнком.
5 Письмо речень. Письмо пунктуаційних знаків
Зірка із небес злетіла —
І з’явилась квітка біла,
Ніжний запах чути скрізь.
Зветься квіточка... (нарцис).
— Скільки цих квіток на галявині? Зберіть їх і поставте у вазу.
— Отже, і завдань буде три.
1) Письмо речення Он корова
— Прочитайте речення. Скільки слів у ньому? Доповніть речен­ня іншими словами.
2) Письмо складів Му-му!
— Зачитайте запис у наступному рядочку. Кому він належить?
— Які розділові знаки ви бачите? Прочитайте з відповідною ін­тонацією.
Фізкультхвилинка (пальчикова гімнастика)
Приготуйте ваші руки —
Чарівні хай зринуть звуки,
Звуки Баха, звуки Ліста.
Уявіть, ви — піаністи.
Ваші пальці, мов спішать,
Бо по клавішам біжать.
Раз і два, і три підряд,
Тільки з музикою в лад.
Гра «Чий голосок»
Хто кричить: Кря-кря!
Ме-ме!
Пі-пі!
Гав-гав!
Мяв-мяв!
3) Письмо речення Молока кому?
— Не читаючи наступного речення, назвіть знак, що стоїть у кінці.
— Що він означає? Прочитайте речення з відповідною інтонацією.
6 Гра «Утвори і запиши слово»
Барвіночку синьоокий
Простелився на всі боки:
До травиці, до росиці.
До глибокої криниці.
А. Камінчук
Учні на галявині беруть барвінок, ставлять у вазу, а вчитель читає за­вдання.
— Утворіть і запишіть слова.
— Із записаними словами складіть речення.
7 Письмо слова просо
Пережили літню спеку,
До морозу недалеко,
А вони веселі, жваві,
Чорнобривці кучеряві.
Учні беруть чорнобривці, ставлять у вазу, а вчитель читає завдання.
— Прочитайте слово, записане в останньому рядочку.
— Що таке просо?
Просо — злакова рослина, з зерен якої одержують пшоно; а та­кож — зерно цієї рослини.
Вивчення скоромовки
Пилип посіяв просо.
Просо поспіло.
Пташки прилетіли,
Просо поїли.
III. Заключна частина
— Назвіть квіти, які ми зібрали на галявині.
— Назвіть квіти, що квітнуть тільки восени.
— Яку квітку називають первоцвітом?
— Назвіть найдовше слово; найкоротше.
— Назвіть слово, в якому кількість звуків та букв не збігається.
— Квіти — вічні супутники людського життя. Вони супроводжу­ють людину і в радості, і в горі, роблять людину добрішою, кращою.
В полі, в лісі, біля ставу —
Скрізь ростуть і квіти й трави.
Ці квітки не рви задаром,
Або просто для забави.
Все, що квітне і росте,
Нам красу усім несе.
Бережіть природу всюди!
Хай наш край найкращим буде.
Н. Криворучко



Немає коментарів:

Дописати коментар