Урок 81 (читання)
Тема. Звуки [т], [т′]. Позначення їх буквами Т,
т («те»)
Мета: ознайомити учнів з буквами Т, т («те»), їх алфавітною назвою
та звуковим значенням; виробляти навички читання складів, слів з буквою т («те»);
розвивати логічне мислення та увагу учнів; виховувати доброзичливість та
бажання допомагати іншим.
Обладнання: конверт із завданням, картки для складання звукових моделей.
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань учнів
— Діти, сьогодні нам Поспішайко написав листа, але чомусь речення в ньому
недописані. Я читатиму початок, а ви скажіть, що забув написати Поспішайко.
• Звуки бувають голосні і... (приголосні).
• Голосні звуки в схемі позначаються... ()
• Приголосні поділяються на... (тверді і
м’які).
• Тверді позначаються... (–)
• А м’які... ()
— Ще у конверті є краплини. Але чомусь в
словах зникли всі голосні. Здогадайтесь, що за слова написані на краплинах.
(Калина,
віник (вінок), коса, слива (слово), просо, поле, мак)
— Молодці,
Поспішайко вдячний вам за допомогу.
III. Повідомлення теми і мети уроку
— Послухайте
вірш і скажіть, який звук у ньому зустрічається найчастіше.
Тигр
гарчить, гарчить тигриця —
Пролетіла
низько птиця.
І смугасті
тигренята
Шкірять гострі зубенята.
— Сьогодні
ми вивчимо букву, що позначає звуки [т], [т′]. Це буква т («те»).
IV. Вивчення нового матеріалу
1 Гра «Спіймай звук» (слід знайти слова, у яких
зустрічається звук [т] або [т′])
Там, де
трактор торохтить,
Тракторист давно не спить.
Від світанку
до світанку
Оре він свою ділянку.
2 Відгадування загадок. Складання звукових моделей слів-відгадок
• Йде слідом за тобою:
Утікай — не утечеш,
Доганяй — не доженеш.
Що це? (Тінь)
Запис звукової моделі на дошці вчителем.
Висновок: у слові тінь буква т («те») позначає м’який звук [т′].
• Я йшов через площу і міст
На пошту відправити братові... (лист).
Запис звукової моделі на дошці учнем.
Висновок: у
слові лист буква т позначає твердий звук [т].
• Міцний
дзьоб він має
Комах з-під кори добуває. (Дятел)
Запис звукової моделі на дошці і в зошитах
для читання.
Висновок: у
слові дятел буква т позначає твердий звук [т].
Заучування
фрази: «Буква т позначає два приголосних звука:
твердий [т] і м’який [т′]».
3 Утворення
складів типу злиття
— Утворіть всі можливі склади з буквою т («те»).
Фізкультхвилинка
Туман в
траві стеріг отару,
Не дасть
отару на поталу.
А тут над
ставом засвітало,
Отара — є, туман — розтанув.
V. Робота за Букварем
1 Читання складів з буквою т («те»)
2 Читання слів за подібністю (синтетичний спосіб)
3 Гра «Впізнай звук: твердий чи м’який»
— Я називатиму слова, якщо в них є твердий звук [т], ви показуєте таку
картку (–) , а якщо є м’який [т′] — то (=).
Торт, дерево, тісто, троянда, кіт, рідня, ластівка, лист, стіл, дятел,
парк, літо.
4 Читання стовпчиків слів
Фізкультхвилинка
На долину
туман упав,
Мак червоний
в росі скупав.
По стежині
дівча ішло,
Тепле літо в очах цвіло.
5 Читання слів, утворених з букв слова ластівка
Словникова робота
• Віск — пластична маса жовтого чи білого кольору, яку виробляють бджоли.
• Лавка — дошка на стояках, на яку можна сісти або похилий стіл з
прикріпленими до нього сидіннями, за яким працюють учні.
• Ласка — невелика хижа тварина з тонким і гнучким тілом.
• Котики — декілька котів; морська тварина з цінним хутром, що водиться на
Півночі; суцвіття верби.
6 Звуко-буквений аналіз слова сітка
7 Самостійна робота в зошитах для читання
1) Запис звукових схем слів за варіантами
I варіант: плита, тісто;
II варіант: туман, тік.
2) Взаємоперевірка виконаного (з дошки, в парах)
3) Аналіз помилок
VI. Підсумок уроку
— Яку букву
ви сьогодні вивчали?
— Які звуки позначає буква т («те») на
письмі?
— Назвіть слова з буквою т («те»).
Немає коментарів:
Дописати коментар