пʼятниця, 7 вересня 2012 р.

Урок № 94 Поєднання букви д («де») з іншими буквами. Розвиток зв’язного мовлення. Опис дятла


Урок 94 (письмо)
Тема. Поєднання букви д («де») з іншими буквами. Розвиток зв’язного мовлення. Опис дятла
Мета: удосконалювати уміння робити звуко-буквений аналіз слів; зіставляти кількість звуків та букв у словах, складати речення за схемою; збагачувати словниковий запас учнів; розвивати увагу під час списування з друкованого тексту, фонематичний слух, пам’ять дітей; виховувати в дітей охайність при письмі та дотримання норм каліграфічного письма, бережливе ставлення до природи, почуття відповідальності за збереження довкілля.
Обладнання: картки з друкованими та рукописними буквами, предметні малюнки, зошит з навчання грамоти, плакат «Правильно сиди під час письма», малюнки до загадок.
Хід уроку
I. Організаційний момент
Нумо, діти, підведіться!
Всі приємно посміхніться.
Продзвенів уже дзвінок.
Починаємо урок!
Учитель перевіряє наявність на партах у дітей необхідного приладдя, готовність учнів до уроку.
II. Актуалізація опорних знань
1 Бесіда
— Яку букву ви вивчали на минулому уроці?
— Які звуки вона позначає?
— Пригадайте, які з вивчених букв позначають голосні, приго­лосні звуки?
2 Гра «Впіймай звук»
У порожньому дуплі
Дятел мешкав у теплі,
Й дуб довбав, як долотом,
Своїм довгим тонким дзьобом.
3 Гра «Знайди пару» (друковані та рукописні букви)
— Яка буква залишилась без пари?
— Напишіть на дошці їй пару.
4 Робота з предметними малюнками
Дерево, двері, дрова, дім, дітвора.
Діти називають предмет, зображений на малюнку, слово ділять на склади, на дошці записують склад з буквою д («де»).
5 Повторення вивченого на уроці читання напам’ять висловлювання
Буква д («де») на письмі може позначати два приголосних зву­ки: твердий [д] і м’який [д′].
III. Повідомлення теми і завдань уроку
1 Слухання вірша
Данилко, Дмитрик і Дарина
Дерева садять у долині.
Один дубок і десять кленів,—
Хай буде світ увесь зелений.
С. Чугай
2 Робота над змістом вірша
— Хто садив дерева в долині? (Данилко, Дмитрик і Дарина)
— Що означають ці слова? (Імена дітей)
— З якої букви вони повинні друкуватися і писатися? (З великої букви «де»)
— Отже, сьогодні на уроці ми навчимося писати велику букву «де», склади, слова з нею та будемо виконувати багато цікавих вправ.
IV. Вивчення нового матеріалу
1 Демонстрування та порівняння друкованої літери з відповідною їй рукописною, з раніше вивченими літерами
2 Повторення правил сидіння за партою, вимог щодо того, як тримати ручку і розміщувати зошит під час письма.
Правила сидіння за партою
— Сидіти треба зручно, ноги тримати на підлозі повною ступ­нею, спину тримати прямо, голову нахилити трошки вліво і вниз
так, щоб бачити написане в зошиті, лікті покласти на парту. Між партою і грудьми повинна бути відстань на ширину долоні. (Розгля­дання плаката.)
Розміщення зошита на парті
— Розгорніть зошит, покладіть перед собою, лівою рукою притри­муйте його. (Учитель звертає особливу увагу на ліворуких дітей.)
Як тримати ручку під час письма
— Візьміть ручку в праву руку. Підніміть її, ставлячи лікоть на парту. Ручку тримайте тільки трьома пальцями — великим, вка­зівним, середнім, але писати допомагає вся рука. Ручка більше спирається на середній палець, підтримується великим, а зверху — вказівним. Усі три пальці знаходяться на відстані ширини вказів­ного пальця від кінця ручки. (Учитель звертає особливу увагу на ліворуких дітей.)
3 Показ і пояснення вчителем написання букви на дошці
— Велика буква Д («де») складається з двох елементів: довгої прямої лінії з горизонтальною петлею і правого великого півовала.
Алгоритм написання великої букви Д («де»)
— Пишемо під рахунок раз-і, два-і.
4 «Письмо» у повітрі
Зошит свій я розгортаю
І похило покладу,
Ручку правильно тримаю,
Сяду рівно, не зігнусь.
5 Пальчикова гімнастика
Ось рука і ось рука,
(Відводять ліву руку в сторону, потім праву.)
На долоні є ріка,
(Вказівним пальцем правої руки викону­ють кругові рухи на долоні лівої руки.)
А на річці плавав гусак,
Гусак великий, молодий.
(Обидві руки з’єднують в кулак,відхиляють великі пальці.)
Вказівний його зловив,
(З’єднують великі пальці з вказівними на обох руках.)
А середній общипав,
(Середні пальці виконують щипальні рухи, доторкуючись до великого пальця.)
Безіменний суп зварив,
(Безіменні пальці погладжують великі пальці.)
А Мізинчик піч топив,
(З’єднують великий палець з мізинчиком.)
Полетів гусак у ротик,
(Рухи обома руками в напрямку рота.)
А із ротика в животик.
(Погладжують обома руками живіт.)
От тобі — на!
(Плескають у долоні.)
А гусака — нема.
(Руки розводять в сторони.)
6 Робота в зошиті (с. 59)
1) Письмо букви по пунктирах зразка, потім — самостійно до кін­ця рядка.
2) Письмо складів і слів (звертається увага на з’єднання букви з іншими буквами).
Фізкультхвилинка
Раз-два!
Потягнулись і прогнулись,
Розігнулись.
Ваші м’язи всі проснулись.
Ваші губи посміхнулись.
V. Узагальнення та систематизація вивченого
1 Робота над малюнком у зошиті (штрихування)
2 Робота над загадкою
Вірно людям я служу,
Їм дерева стережу,
Дзьоб міцний і гострий маю,
Шкідників їм добуваю. (Дятел)
— Давайте поглянемо, який він.
Учитель демонструє картинку із зображенням дятла.
VI. Розвиток зв’язного мовлення. Опис дятла
— Якого розміру пташка?
— Який у нього дзьоб?
— Яка шапочка на голівці?
— Якого кольору крильця?
— Якої форми тулуб?
— Який у нього хвіст?
— Чи подобається вам цей птах? (Варіанти відповідей учнів.)
Складання дітьми опису дятла.
3 Складання речень зі словом-відгадкою за схемою
VII. Підсумок уроку
— Яку букву навчилися сьогодні писати?
— Чи важко було писати цю букву?
— Які слова з цією літерою ви писали?

Немає коментарів:

Дописати коментар