Урок 97 (читання)
Тема. Звуки [з], [з′]. Позначення їх буквами З,
з («зе»)
Мета: ознайомити учнів з буквою, її назвою та звуковим значенням; вчити правильно
артикулювати звук, читати склади, слова з буквою «зе»; удосконалювати вміння
робити звуковий та звуко-складовий аналіз слів; закріпити вміння учнів виділяти
у словах звук; збагачувати словниковий запас учнів, удосконалювати вміння
будувати власне висловлювання; розвивати уяву, навички виразного читання,
інтонування окличних речень, увагу, мислення, спостережливість; виховувати
гуманні почуття, естетичні смаки, любов та дбайливе ставлення до природи,
тварин.
Обладнання: схеми для читання складів, поданих в аналітико-синтетичній формі, картки з
зображенням літер, картки з записом колонок слів для вправи «Пеньок».
Хід уроку
I. Організаційний момент
А тепер, сідайте, діти.
Домовляймось — не шуміти,
Руку гарно піднімати,
Чітко, в лад відповідати,
На уроці не дрімати,
Краще знання здобувати.
II. Повідомлення теми уроку та мотивація
навчальної діяльності учнів
— Сьогодні на уроці ми повторимо те, що вивчили на попередньому уроці,
ознайомимося з новим звуком та буквами, що його позначають, поміркуємо та
дізнаємося багато цікавого.
III. Повторення раніше вивченого
1 Мовна розминка
Повторення скоромовки, вивченої на
попередньому уроці.
Ми носили воду в ситі,
Та дерева не политі.
Воду в ситі не носити,
Саду ситом не полити.
2 Веселі читалочки
Да,
до, ду, де, ді.
Добре
раку у воді.
Ді,
де, ду, до, да.
Тепла у ставку вода.
3 Гра «Ланцюжки»
— Склади читайте, слова складайте.
IV. Вивчення нового матеріалу
1 Виділення найчастіше вживаного звука
Бачила Зіна, як зірка упала,
Зразу бажання вона загадала:
«Взимку на землю хай випаде сніг,
Зіна хай буде завзятіша всіх,
Хай її до зоосаду
Залюбки батьки ведуть,
Хай зефіру й мармеладу
Завтра зранку їй дадуть».
Багатозначність слова: зірка — небесне
тіло; морська тварина; видатний артист.
2 Словникова робота
• Завзятіша — енергійна, наполеглива у
досягненні чого-небудь.
• Зоосад — те ж саме, що й зоопарк.
• Залюбки — охоче, із задоволенням.
3 Артикуляція звука. Віднесення його до
приголосних
4 Звуковий та звуко-складовий аналіз слів
(з твердим та м’яким звуком)
5 Виділення слів зі звуками [з], [з′]
—
Якщо почуєте звук [з], робите один оплеск, якщо звук [з′] — два оплески.
Зима
морозяна на дворі,
Замети
білі на землі.
Зоріють
в небі ясні зорі.
Заснули
зайчики малі.
Н. Забіла
Отже,
буква з («зе») на письмі може позначати два приголосних звуки: твердий [з] і
м’який [з′].
6 Гра
«Хто більше?»
Добирання
слів зі звуками [з], [з′] у різних позиціях.
V. Ознайомлення з буквою з («зе»)
1 Показ букви «зе» (великої і малої). Аналіз будови, порівняння між собою, з
іншими буквами. Визначення місця літери «зе» в касі букв
2 Вірш
Всі
звірі знають букву «зе»:
І
зубр, і зебра не минають,
І та
змія, що в ліс повзе,
І
зайчик з нею справу має.
А
схожа «зе» на цифру три.
Поглянь: неначе дві сестри!
3 Утворення та читання складів
4 Читання слів. Вправа «Пеньок»
Коза
Коза
Коса
Коза
Коса
|
Зірка
Дірка
Зірка
Зірка
Дірка
|
Двір
Звір
Двір
Двір
Звір
|
VI. Робота в зошиті
1 Друкування букви у зошитах
2 Друкування слів зірка, зоосад
Фізкультхвилинка
Трішки
ми попрацювали,
Сили
наші підупали.
Треба
нам би відпочити —
Свої
сили відновити.
Руки
вгору, руки в боки,
І ще
декілька підскоків.
Руки
вгору, руки вниз —
До навчання знов берись.
VII. Робота за Букварем (с. 70–71)
1 Аналіз звуко-складових моделей слів морозиво,
ковзани
2
Читання складів, поданих аналітико-синтетичним способом
3 Читання складів та слів на зіставлення
звукових значень букв з «зе» і с «ес»
«Зе»
позначає [з] і [з′],
Вони
такі дзвінкі!
Є
схожі звуки: [с] і [с′] —
Це
пари їх глухі.
Знайдіть
їх у кози й коси
І порівняйте голоси.
4 Читання колонки слів
• Хором;
• «ланцюжком».
Фізкультхвилинка
Що ж, мабуть, прийшла пора
Трохи
відпочити.
Хочу
на фізкультхвилинку
всіх
вас запросити.
Раз
— підняли руки вгору,
Два
— нагнулися додолу.
Руки
в боки.
|
Повернулись,
повернулись
І
вправо, і вліво,
Щоб
нічого не боліло.
Раз,
два, три, чотири!
Набираємося
сили.
Повернись,
повернись,
До
сусіда посміхнись.
|
5 Робота
над текстом «Весела зима» (с. 71)
1) Читання тексту вчителем
— Що
залив тато коло дому?
2) Словникова робота
Коло (дому) — близько, поруч (з домом).
Замурував
(у лід) — покрив льодом.
Ковзанка
— місце для катання на ковзанах.
3)
Напівголосне читання тексту учнями
4)
Вибіркове читання
— Чим
прикрасив мороз вікна? (Мороз прикрасив вікна візерунками.)
— Що
зробив мороз з ріками, озерами і ставками? (Замурував їх у лід.)
— Що зробив тато? (Тато залив коло дому
ковзанку.)
— Хто
посадив Зіну на сани? (Зіну посадив на сани Дмитрик.)
—
Якою зобразив автор зиму? (Морозною, але веселою.)
5)
Робота над виразністю
—
Знайдіть у тексті окличні речення.
— З
якою інтонацією їх треба читати?
6
Робота над фразеологізмами
— Як
ви розумієте вислів: «Не водити за носа»? «Не задирати носа»? «Не показувати
носа»? (Варіанти відповідей дітей.)
— Як
можна сказати по-іншому? (Варіанти відповідей дітей.)
—
Коли (у якій ситуації) можна сказати: «Не задирати носа»? (Варіанти відповіді
дітей.)
7
Заучування напам’ять скоромовки
Мороз
Мороза водив за носа.
VIII.
Підсумок уроку
— З
якою буквою ви ознайомилися?
— Які
звуки вона може позначати на письмі?
— Що
означають фрази: «Не водити за носа»? «Не задирати носа»? «Не показувати носа»?
— Що можна сказати про хлопчика Дмитрика з
тексту «Весела зима»?
Немає коментарів:
Дописати коментар