Урок 98 (письмо)
Тема. Письмо рядкової букви з («зе»), складів та слів із нею
Мета: навчити писати рядкову літеру з («зе»), склади,
слова з нею, збагачувати словниковий запас учнів; розвивати вміння аналізувати
структуру букви, порівнювати її з іншими буквами, увагу, спостережливість,
кмітливість; працювати над розвитком в учнів зв’язного мовлення; виховувати в
дітей охайність при письмі та дотримання норм каліграфічного письма, бережливе
ставлення та любов до природи.
Обладнання:
фішки для звукових моделей, предметні
малюнки: верболіз, замок і замок, картки з друкованими і рукописними буквами.
Хід
уроку
I. Організаційний момент
Дзвоник
пролунав веселий,
Дружно
всіх він кличе в клас
Цікаві
дії на уроці
Пропоную
я для вас.
Станьте
струнко, не лініться,
Один
одному всміхніться,
Приготуйте
без мороки все,
Потрібне
до уроку.
Приготовлено?
— Хиток.
Починаєм наш урок.
II. Актуалізація опорних знань
1 Бесіда
— Яку букву вивчили на уроці читання?
— На що вона схожа?
— Які звуки вона позначає на письмі?
2 Повторення вивченого на уроці читання
висловлювання
Буква «зе» на письмі може позначати два
приголосних звуки: твердий [з] і м’який [з′].
3 Гра «Впіймай звук»
У
полі, в лісі проживають,
А
хатиноньки не мають —
Довговухі
стрибунці,
Сірі
й білі є зайці.
Взимку
від лисиць тікають,
Їстоньки
собі шукають:
Обгризають верболіз,
Кору
кленів і беріз.
В. Бутрім
4 Словникова робота
— Що
обгризають зайці взимку? (Верболіз)
Верболіз — високий кущ або невелике дерево з довгими
блискучими гілками і вузьким листям, що росте зазвичай у вологих місцях.
5 Звуко-буквений аналіз слова верболіз
III. Повідомлення теми та завдань уроку
— На цьому уроці письма ви навчитесь писати
рядкову літеру з («зе»), а також склади і слова з нею.
IV. Вивчення нового матеріалу
1 Демонстрування та порівняння друкованої літери з відповідною їй
рукописної, з раніше вивченими літерами
2 Показ і пояснення вчителем написання букви на дошці
— Рядкова буква з («зе») складається з двох елементів: маленького правого
півовала і великого правого півовала, що переходить у петлю.
Алгоритм написання рядкової букви з («зе»)
Зошит свій я розгортаю
І
похило покладу,
Ручку
правильно тримаю,
Сяду рівно, не зігнусь.
3
«Письмо» букви у повітрі
V. Робота в зошиті (с. 60)
1
Письмо букви по пунктирах зразка, потім — самостійно до кінця рядка
2
Письмо складів і слів (звертається увага на з’єднання букви з іншими буквами)
Пальчикова
гімнастика
ЗАЙЧИК
Варіант 1. Вихідне положення: вказівний та середній
пальці витягнути вверх, мізинець та безіменний притиснути до долоні великим пальцем.
Утримувати пальці в такому положенні на рахунок до 5–10. Вправу виконувати
спочатку кожною рукою по черзі, потім — обома руками одночасно.
На зеленому лужку,
Плигав зайчик в кожушку.
Варіант 2. Вихідне положення (див. варіант 1).
Згинати та розгинати вказівний та середній пальці (униз —
уверх) на рахунок «раз — два».
Варіант 3. Вихідне положення: ліва рука — «зайчик»;
права рука — випрямлена долоня накриває зверху «зайчика» — це «сосна». Змінюємо
положення рук: права рука — «зайчик», ліва рука — «сосна». Змінювати положення
рук 3–4 рази.
Раптом град пішов з дощем,
Заховався під кущем.
Варіант 4. Вихідне положення: вказівний та
середній пальці підняті угору; великий пальчик стукає по безіменному та
мізинцю.
Зайцю барабан дали,
Він застукав: «Раз-два-три»!
3 Письмо речення
VI. Узагальнення та систематизація вивченого
1 Гра «Вгадай букву»
Учні вгадують букву за першим елементом й дописують інші
елементи.
2 Списування з дошки
—
Спишіть. Підкресліть букви, між якими стоїть буква з («зе»).
Зірка, зошит, візок, морозиво, озеро, залізо.
Фізкультхвилинка
Клас
принишк,
Настала
тиша.
Вже ніхто нічого не пише.
Треба
паузу зробити,
Щоб
здоров’ячко зміцнити.
Стали,
сіли,
Сіли,
стали,
Поробили
різні вправи.
На
сусіда подивились,
Усміхнулись,
звеселились,
Й до роботи знову взялись.
3
Робота над малюнком в зошиті (розмальовування)
4
Робота над загадкою
Нелегку
я службу маю —
Мовчки
дім охороняю.
Будь-хто
в хату потрапля
Без
надійного… (замка).
В. Степанов
—
Назвати слово-відгадку до цієї загадки вам допоможе спостережливість.
Подумайте, що є в дверях кожного будинку або квартири? (Замок) На який звук
починається слово? А зараз послухайте, яке значення може мати ще слово замок.
(Слово-відгадка означає пристрій для замикання дверей у приміщенні, застібка в
намисті браслета, металева або пластмасова застібка для одягу, папок,
портфелів.)
5
Вправа «Думай
про наголос»
—
Подивіться на речення, яке записане на дошці, і подумайте, в яких словах треба
правильно поставити наголос. Прочитайте це речення вголос і поясніть, чому саме
так ви визначили наголос.
Двері
замку були на замку.
6 Складання речень за схемою
VII. Підсумок уроку
— Яку букву навчилися сьогодні писати?
— Чи важко було писати цю букву?
— Які слова з цією літерою ви писали?
Немає коментарів:
Дописати коментар