четвер, 19 грудня 2013 р.

Поговоримо про ранні шлюби

Поговоримо про ранні шлюби


Поняття про щастя індивідуальне, і скільки мільярдів людей на планеті, стільки і варіантів цього почуття, але є у нього свої закономірності, свої складові і вони відомі. Якщо взяти сферу міжособистісних стосунків — найвищого щастя людина досягає у коханні, сім’ї, народженні та вихованні дітей. Видатний російський письменник Ф.М. Достоєвський писав: «У шлюбі три чверті щастя людського, а все інше — заледве чверті». Але і ця, здавалося б, усім зрозуміла і беззаперечна істина засвоюється кожним у процесі життя, кимось дуже пізно, коли вже людина не в силах щось змінити, а буває і навпаки...
Зустрічаються двоє 15—17 років. Юнак освідчився в коханні дівчині, й несподівано почув у відповідь, що вона теж кохає його. Серця сповнені почуттями і б’ються прискорено. Ніхто у світі їм не може замінити одне одного. Закоханим не хочеться розлучатися хоча б на якусь годину. Проходить якийсь час і... (звучить марш Мендельсона) вони на весільному рушнику.
А чи готові вони до шлюбу, до створення щасливої сім’ї, щоб в недалекому майбутньому стати батьком і матір’ю?
У 15—17 років мало хто із молоді думає про створення сім’ї, а народження дитини — це взагалі подія, яка погано вкладається у системі уявлень і цінностей, якими живе юна молодь. І все ж таки ранні шлюби інколи трапляються, а тому цю проблему не можна обійти увагою. Нашу сьогоднішню зустріч ми присвячуємо саме раннім шлюбам. Чи доцільні вони взагалі? Чи бувають вони міцними і щасливими?
Як ви думаєте, що спонукає молодь вступати у шлюбні відносини у такому юному віці? (Шалене кохання, бажання вийти з-під батьківського контролю та опіки, непередбачена вагітність). Створення сім’ї — це прекрасно. Але, на жаль, статистика нерадісно нам засвідчує про те, що більшість ранніх шлюбів розпадається. Давайте з вами спробуємо розібратися, чому так стається?
Ось послухайте лист молодої жінки, якій ледве виповнилося 18 років: «З моїм чоловіком, Володимиром, я познайомилася на Новий рік на дискотеці. Він старший від мене тільки на півроку. Кажуть, що кохання з першого погляду трапляється рідко, а в нас вийшло саме так. У цю ніч він трохи випив і запевнив мене, що кохатиме завжди. Скоро ми побралися, а через два тижні я збагнула, «що найшла коса на камінь». Ми добре влаштувалися з житлом. Володимир і я заробляли непогано. Все є, а кохання, як і не було. Сваримося. Він виявився егоїстом, а з якої речі я буду перед ним поступатися? Ось і виходить, що кохання наше шеляга не варте. Не вірю я більше казкам про кохання, хоча подруга моя говорить, що живе з чоловіком в любові і злагоді». Як бачимо, все у юного подружжя є, а самого щастя немає. Як ви думаєте, в чому причина?
(Діти висловлюють свої думки з цього приводу).
Вихователь (як висновок). Беручи шлюб, молоді люди не спромоглися перевірити свої почуття ділами і часом, не були готові до цього найважливішого в житті кроку. Не були готові, тому не навчилися любити, не прищепили їм почуття відповідальності перед майбутнім супутником життя, вони не готові були поважати одне одного, не вміли поступатися. Ось і вийшло, що перший чуттєвий потяг здався їм коханням.
А яку думку про ранні шлюби має медицина? На нашу зустріч ми запросили нашого лікаря.
Лікар. У наш час фізичне дозрівання дівчаток відбувається у 11—12 років, а хлопчиків — на рік- два пізніше. Проте мозок, його критичні функції до цього часу розвинутися не встигають. Ось і виникає біологічний конфлікт між тілом і психікою. Молоді люди рано починають відчувати себе дорослими, особливо, коли отримують паспорт. У той же час за рівнем своїх знань про істинну дружбу і любов, про шлюб і сім’ю вони ще залишаються школярами.
Необхідно ще раз нагадати, що алкоголь, нікотин та інші наркотичні засоби саме в цьому віці справляють особливо шкідливий вплив на свідомість і здоров’я молодих людей. І саме в цьому віці юнаки, а часом і дівчата, починають палити і вживати спиртне. Вступаючи в шлюб, такі молоді люди виявляють підвищену реактивність, нестриманість, невміння правильно оцінити себе і шлюбного партнера.
Вихователь. Видатний російський учений 1.1. Мечников у своїй книзі «Етюди про природу людини» писав, що фізичне й психічне дозрівання людини супроводжується деякою дисгармонією,
нерівномірністю розвитку окремих функцій організму. Виявляється, чуттєвість і здатність закохуватися з’являються задовго до статевої, а тим більше соціальної зрілості, коли людина може критично оцінювати свої вчинки і давати їм раду.
Незважаючи на те, що більшість 18—20-літніх мають достатній рівень освіти, а дехто вже здобув ту чи іншу професію, до повної соціальної зрілості вони ще не доросли. Тому серйозні рішення вони приймають легко і шлюб їм уявляється суто грою, сповненою радості, сміху і кохання. А тим часом набагато важливіше для молодої шлюбної пари не зосереджуватися на дріб’язку, а більше надавати уваги своєму соціальному дозріванню, це, без сумніву, є запорукою міцної сім’ї.
Вихователь. Юність — прекрасна пора, коли душу і тіло переповнюють захоплення і фізична пристрасть. І дуже часто результатом такої пристрасті є непередбачувана вагітність. Хотілося б почути ваші думки з приводу такої ситуації (розповідаю випадок із свого студентського життя).
(Думки дітей).
Вихователь (висновок). Не завжди непередбачувана вагітність вінчається шлюбом. І, як правило, коли причиною шлюбу є тільки вагітність — він або розпадається, або залишається нещасливим протягом усього життя. Дослідження життя молодят свідчать, що саме незрілість почуттів прокладає шлях до взаємної відчуженості. Спільність інтересів, основана тільки на чуттєвості, еротиці обов’язково розсіюється, і тоді виникає бажання шукати чогось іншого, цікавість одне до одного немовби пригасає. Спроби родичів і друзів налагодити стосунки такого подружжя не призводять до бажаних наслідків. Не можна не погодитися із словами французького письменника Андре Моруа: «Шлюб — більш глибокий союз, ніж пристрасть. Бо в ньому беруть участь і тіло, і серце, і розум».
Зараз у нашій аудиторії часто звучать слова «сім’я», «шлюб». А на чому, на вашу думку, повинна будуватися і триматися міцна щаслива сім’я? Якою в майбутньому ви бачите свою дружину (чоловіка)?
Вихователь (висновок). Отже, ваші відповіді дуже схожі. Всі ви розумієте, що міцною і щасливою сім’я буде у тому випадку, коли в ній панують любов, зрілість почуттів, взаємоповага, доброзичливість, взаєморозуміння, повна довіра, спільність поглядів, альтруїзм, уміння ставити інтереси коханої людини, сім’ї вище своїх. «Нема нічого прекраснішого на світі, ніж шлюб, в якому в подружжя спільнен все: ложе, думки, перемоги і поразки», — писав Андре Моруа.
Ми підходимо до делікатної теми, яка вас дуже цікавить, — інтимні стосунки у шлюбі. І зараз надамо слово нашій гості — студентці.
Вихователь. Звичайно, в основі шлюбу — любов, потяг юнака і дівчини одне до одного і щасливий шлюб зміцнює їх. Почуття — це прекрасно. Але є й інший бік — це побут, у якому на першому місці посідає проблема житла, яку супроводжують стосунки молодих та їхніх батьків. Інколи це призводить до розладу у стосунках. До вашої уваги уривок из кінофільму «Москва сльозам не вірить»» Що ви думаєте з цього приводу?
Як ми бачимо, проблем у ранньому шлюбі чимало. Але все ж таки існує і чимало щасливих сімейних пар, які одружилися досить рано. (Наводжу приклади). У нас у гостях є людина, яка у досить ранньому віці створила свою сім’ю. Зараз вона поділиться з вами своїм життєвим досвідом.
Вихователь. Подібно саду, який процвітає тільки при певних умовах, сімейне життя протікає рівномірно, якщо створений сприятливий психологічний клімат. Про це вам зараз розповість психолог.
Вихователь. У ранньому шлюбі є позитивні і негативні сторони. Зараз я пропоную вам наступну гру: нехай клас поділиться на дві групи. Перша група повинна доказати доцільність раннього шлюбу, а друга — причини, за яких не слід вступати у ранні шлюбні стосунки. Даю вам на підготовку до свого виступу 5 хвилин.
(Під час підготовки звучить пісня про кохання).
Пропоную до вашої уваги епізод із кінофільму «20 років потому». (Обговорення).
Вихователь (висновок). Отже, ви бачите, що якщо між юнаком і дівчиною існує справжнє кохання, вони морально і соціально дозріли до створення сім’ї, між ними існує повна довіра, взаємоповага, вони, як кажуть, дивляться не одне на одного, а в одному напрямку, тоді ніякі труднощі і ранній вік не стануть їм на заваді. А закінчимо нашу зустріч такими словами: «Стежки й дороги нашого чудового саду, який зветься оточуючим світом, такі легкі, такі зручні, зустрічі на них такі цікаві, якщо тільки «вихідні дані» вибрані вами безпомилково. Отже, самі знаходьте для себе правильні рішення, прагніть, аби всі вони йшли прямо від серця».

Немає коментарів:

Дописати коментар