Я і Україна 1 клас
Тема: Школа. Ти — школяр. Умій дружити. Дорога від дому до школи.
Мета: ознайомити учнів із призначенням шкільних приміщень, правилами поведінки в них. Вчити дітей поважати вчителів, інших учнів, однокласників. Познайомити їх з основними правилами дорожнього руху, яких треба дотримуватися, йдучи від дому до школи. Розвивати почуття дружби, віру в свої здібності. Виховувати повагу до старших та один до одного.
Обладнання: сигнальні картки, таблиці з правилами дорожнього руху.
Хід уроку
І. Актуалізація опорних знань учнів
1. Повторення вивченого матеріалу. Діти розповідають вірш П. Тичини. «Хоч малий я...»
Розповіді учнів про себе, своє ім'я, прізвище.
2. Відгадування загадок.
а) Дає здоров'я — спорт,
Вагу — солодкий торт,
Мед — працьовиті бджоли,
Знання глибокі —...(школа)
б) Є чарівник у школі в нас,
Ану впізнайте, хто він?
Озветься — тиша йде у клас,
Озветься ще раз — гомін.
Щоб не спізнитись на Урок,
Нам голос подає...(дзвінок)
в) Маленький хлопчик
Взяв портфельчик,
До школи поспішає,
Бо дзвоник його гукає (школяр)
— Ви, мабуть, здогадалися, про що у нас піде мова? (Про школу, школярів)
II. Формування нових знань, прийомів і засобів діяльності
1. Повідомлення теми і завдань уроку.
Так, сьогодні ми будемо говорити про школу, поведінку учнів на перерві і на уроці, яких правил дорожнього руху необхідно дотримуватись йдучи з дому до школи.
2. Розповідь вчителя.
Діти, ви стали школярами, вас привітно зустріла школа, клас. Слово «школа» прийшло до нас з грецької мови, що означає дозвілля, заняття, місце навчання. У греків школи з'явилися дуже давно, ще в VI ст. до нашої ери. Навчалися в них тільки хлопчики, а на Київській Русі школи з'явилися в XI ст. нашої ери. Наша школа побудована в XIX ст. Вона старенька, але тепла і привітна.
3. Гра «Закінчи речення».
У нашій школі багато приміщень, а яких саме, ви мені самі скажете. Для цього пограємо в гру «Закінчи речення»:
а) Учні навчаються в ... (класі)
б) Діти займаються спортом у ... (спортзалі)
в) Школярі роздягаються в ...(роздягальні)
г) Снідаємо, обідаємо ми в ...(їдальні)
д) Беремо книжки для читання у ...(бібліотеці)
4. Розповідь вчителя за таблицею «Як правильно сидіти за партою».
Зараз сядьте за парти так, як ось цей учень (показ таблиці).
Спину тримайте рівно, ногу поставте на планку всією ступнею, руки покладіть на парту. Перевірте, чи правильно сидить ваш сусід, якщо ні — виправте його.
Фізкультхвилинка
у вигляді гри, за віршем С. Маршака «Правила для учнів»:
Заходить вчитель, треба... (встати),
Дозволить сісти, тихо ...(сядь),
Сказати хочеш, не... (шуми),
А тільки руку ...(підніми).
У школі парту...(бережи)
І на парті не...(лежи).
Щоб Урок минув не марно,
Треба сісти рівно й ...(гарно),
Не базікать на../уроках),
Як папуга чи сорока.
— Про які правила ви ще дізналися з цієї гри? (Учні обговорюють, поясняють, закріплюють правила)
5. Робота з підручником, с. 7.
Читання правил вчителем:
— Вчасно приходь до школи.
— Уважно слухай вчителя.
— Тримай в порядку своє робоче місце.
— На перерві не галасуй, надміру не бігай.
— Не смійся зі слабшого.
— Допомагай тим, кому потрібна допомога.
Бесіда, робота з сигнальними картками.
— Що легко виконувати, а що важко?
— Як ти вчиниш, якщо твій друг тобі скаже, що ти помиляєшся?
— Ти завжди ображаєшся.
— Ти іноді ображаєшся.
— Ти ніколи не ображаєшся.
Знайте! Друзі завжди пізнаються в біді.
6. Читання вірша.
Я до портфеля дуже звик.
І він без мене ні на крок:
Зі мною йде він на Урок.
Портфель для мене залюбки
І ручку носить, і книжки.
Його я дуже бережу,
Хоч добре сніжної пори
На ньому з'їхати з гори!
В. Бойченко
7. Гра «Склади у портфель навчальне приладдя».
— А чи всі учні вміють складати шкільне приладдя у свій портфель?
Ось зараз перевіримо.
На двох партах — підручник, зошит, олівець, лялька, ручка, пенал, лінійка, цукерки, іграшка автомобіль. По сигналу два учні змагаються у складанні у портфель
шкільного приладдя
8. Робота з підручником, с. 6.
— Які зайві речі зображені на малюнку? Чому?
9. Бесіда вчителя.
— Речі складати ви вмієте, а чи знаєте ви, як йти від
дому до школи. Де небезпечне місце на дорозі?
— Щоранку ви йдете із дому до школи. Деякі діти переходять залізничне полотно, деякі переходять шосе. Яке місце небезпечне по дорозі до школи? Чи знаєте ви, як правильно поводитися на вулиці? (Діти відповідають )
Фізкультхвилинка
Хмарка сонечко закрила,
Слізки срібнії зронила.
Ми ті слізки пошукаєм,
У травиці позбираєм.
Пострибаєм, як зайчата,
Політаєм, як пташата,
Потанцюємо ще трішки,
Щоб спочили ручки, ніжки.
10. Складання учнями за допомогою вчителя правил поведінки на вулиці.
1. Переходячи залізницю, подивись вліво, а потім — вправо. Якщо немає електропоїзда — переходь.
2. Не грайся, не бешкетуй на вулиці.
3. Переходячи шосе, будь уважним.
4. Переходь на пішохідному переході на зелене світло світлофора.
III. Формування вмінь та навичок
1. Показ таблиці «Світлофор» і читання вірша.
Зелене світло — шлях відкрито,
Спокійно переходьте, діти.
Жовте світло — попереджає,
До уваги закликає.
Червоне світло загориться —
Йти — небезпечно. Зупиніться.
2. Бесіда.
— Розкажіть про свій шлях від дому до школи.
— Яких правил потрібно дотримуватися, йдучи з дому до школи?
3. Гра «Дозволено, не дозволено».
Якщо дозволено — діти плескають в долоні.
І проспекти, і бульвари —
Всі шумливі в наші дні,
Ти проходь по тротуару
Лиш по правій стороні.
Пустувати тут, де люди,
Заборонено!
Стать взірцевим пішоходом! -
Це дозволено.
Як заходиш до трамваю,
Краще уперед пройди,
Не крутись, це заважає.
Стій спокійно, чи сиди.
їхати «зайцем» — знають всі —
Заборонено!
А бабусі дати місце —
Це дозволено.
Якщо ти гуляєш десь там,
Бігаючи, не забудь:
Переходить перехрестя —
Особливо пильним будь.
Йти, коли червоне світло,
Заборонено!
На зелене — навіть дітям
Йти дозволено.
Б. Семернін
ДОДАТКОВИЙ МАТЕРІАЛ ДО УРОКУ
1. Вірші.
Стій, машина!
Тихше хід!
На дорозі —
Пішохід.
* * *
Він дорогу
Переходить
По доріжці
«Перехід!»
* * *
І проспекти, і бульвари —
Всі шумливі в наші дні.
Ти проходь по тротуару
Лиш по правій стороні.
Пустувати тут, де люди,
Заборонено!
Щоб без втрати і без шкоди
Перейти дорогу,
Хай вивчають пішоходи
Цю науку строгу.
Будемо вивчати її ми з тобою,
Знаки, розміщені над головою,
Знаки дорожні хай кожен вивчає,
Хай його лихо завжди обминає.
Як переходити вулицю,
На розі зупинись
І перш за все уважно
На мене подивись.
Я шлях вкажу надійний,
Де небезпек нема.
Трикольорове око
Я маю недарма.
Нехай воно і мружиться,
Ніколи я не сплю,
З малими дітьми в хованки
Я гратись не люблю.
В роботі я суворий
І стриманий завжди,
Тролейбуси, машини
Біжать сюди й туди.
Дивлюсь червоним оком —
Велю спинитись я,
16
Одне мені потрібно — Потрапиш під трамвай.
Це витримка твоя. Увага — і зелений
А блисне жовте око, Привітно замигтів,
Іти не поспішай. Він колір най добріший —
Бо жовтий — не зелений — Щасливої путі.
2. Прислів'я та вислови.
Краще друзі хороші, ніж у кишені гроші.
В лиху годину знайдеш вірну людину.
Все добре пам'ятай, а лихого уникай.
Поведінка — це дзеркало, в якому кожен показує своє обличчя
(Б. Гете)
3. Загадки.
Чистенькі віконця
Сміються до сонця.
Діточки довкола —
Паша люба... (школа)
* **
Що мовчить, а розуму вчить? (Книга)
* * *
Білий кінь по чорному полю залишає слід за собою. (Крейда та
дошка )
* * *
Сама чистенька, аж блищить, пройдеться — наслідить. (Ручка)
Чорний Іван — дерев'яний кафтан, де носом проведе, там помітку
кладе. (Олівець)
4. Казка.
«Справжні друзі»
Сиділа собі Синичка у лісі, колихала дитинку. Побачив Дятлик,
що хатка в неї зовсім розламалася. Взяв у руки сокирку і збудував
Синиці нову хатинку. Подякувала пташка своєму другові і весело
заспівала.
Виглянуло Сонечко, посміхнулося. Хмарка кинула сніжком. А Мо-
роз дихнув холодом. Та Синичці не страшно. Справжні друзі не за-
лишають у біді.
5. Як треба поводитись на вулиці
Перед тим, як вийти з дому, перевір, чи все в тебе в порядку. Ґудзи-
ки мають бути застебнуті, одяг і взуття вичищені, волосся зачесане.
Якщо йдеш вулицею з товаришем, не розтягуйтесь на увесь троту-
ар, не штовхайте перехожих, не кричіть.
Некультурно ходити вулицями і їсти.
Не сміти! Для сміття на вулицях є урни.
Тема: Школа. Ти — школяр. Умій дружити. Дорога від дому до школи.
Мета: ознайомити учнів із призначенням шкільних приміщень, правилами поведінки в них. Вчити дітей поважати вчителів, інших учнів, однокласників. Познайомити їх з основними правилами дорожнього руху, яких треба дотримуватися, йдучи від дому до школи. Розвивати почуття дружби, віру в свої здібності. Виховувати повагу до старших та один до одного.
Обладнання: сигнальні картки, таблиці з правилами дорожнього руху.
Хід уроку
І. Актуалізація опорних знань учнів
1. Повторення вивченого матеріалу. Діти розповідають вірш П. Тичини. «Хоч малий я...»
Розповіді учнів про себе, своє ім'я, прізвище.
2. Відгадування загадок.
а) Дає здоров'я — спорт,
Вагу — солодкий торт,
Мед — працьовиті бджоли,
Знання глибокі —...(школа)
б) Є чарівник у школі в нас,
Ану впізнайте, хто він?
Озветься — тиша йде у клас,
Озветься ще раз — гомін.
Щоб не спізнитись на Урок,
Нам голос подає...(дзвінок)
в) Маленький хлопчик
Взяв портфельчик,
До школи поспішає,
Бо дзвоник його гукає (школяр)
— Ви, мабуть, здогадалися, про що у нас піде мова? (Про школу, школярів)
II. Формування нових знань, прийомів і засобів діяльності
1. Повідомлення теми і завдань уроку.
Так, сьогодні ми будемо говорити про школу, поведінку учнів на перерві і на уроці, яких правил дорожнього руху необхідно дотримуватись йдучи з дому до школи.
2. Розповідь вчителя.
Діти, ви стали школярами, вас привітно зустріла школа, клас. Слово «школа» прийшло до нас з грецької мови, що означає дозвілля, заняття, місце навчання. У греків школи з'явилися дуже давно, ще в VI ст. до нашої ери. Навчалися в них тільки хлопчики, а на Київській Русі школи з'явилися в XI ст. нашої ери. Наша школа побудована в XIX ст. Вона старенька, але тепла і привітна.
3. Гра «Закінчи речення».
У нашій школі багато приміщень, а яких саме, ви мені самі скажете. Для цього пограємо в гру «Закінчи речення»:
а) Учні навчаються в ... (класі)
б) Діти займаються спортом у ... (спортзалі)
в) Школярі роздягаються в ...(роздягальні)
г) Снідаємо, обідаємо ми в ...(їдальні)
д) Беремо книжки для читання у ...(бібліотеці)
4. Розповідь вчителя за таблицею «Як правильно сидіти за партою».
Зараз сядьте за парти так, як ось цей учень (показ таблиці).
Спину тримайте рівно, ногу поставте на планку всією ступнею, руки покладіть на парту. Перевірте, чи правильно сидить ваш сусід, якщо ні — виправте його.
Фізкультхвилинка
у вигляді гри, за віршем С. Маршака «Правила для учнів»:
Заходить вчитель, треба... (встати),
Дозволить сісти, тихо ...(сядь),
Сказати хочеш, не... (шуми),
А тільки руку ...(підніми).
У школі парту...(бережи)
І на парті не...(лежи).
Щоб Урок минув не марно,
Треба сісти рівно й ...(гарно),
Не базікать на../уроках),
Як папуга чи сорока.
— Про які правила ви ще дізналися з цієї гри? (Учні обговорюють, поясняють, закріплюють правила)
5. Робота з підручником, с. 7.
Читання правил вчителем:
— Вчасно приходь до школи.
— Уважно слухай вчителя.
— Тримай в порядку своє робоче місце.
— На перерві не галасуй, надміру не бігай.
— Не смійся зі слабшого.
— Допомагай тим, кому потрібна допомога.
Бесіда, робота з сигнальними картками.
— Що легко виконувати, а що важко?
— Як ти вчиниш, якщо твій друг тобі скаже, що ти помиляєшся?
— Ти завжди ображаєшся.
— Ти іноді ображаєшся.
— Ти ніколи не ображаєшся.
Знайте! Друзі завжди пізнаються в біді.
6. Читання вірша.
Я до портфеля дуже звик.
І він без мене ні на крок:
Зі мною йде він на Урок.
Портфель для мене залюбки
І ручку носить, і книжки.
Його я дуже бережу,
Хоч добре сніжної пори
На ньому з'їхати з гори!
В. Бойченко
7. Гра «Склади у портфель навчальне приладдя».
— А чи всі учні вміють складати шкільне приладдя у свій портфель?
Ось зараз перевіримо.
На двох партах — підручник, зошит, олівець, лялька, ручка, пенал, лінійка, цукерки, іграшка автомобіль. По сигналу два учні змагаються у складанні у портфель
шкільного приладдя
8. Робота з підручником, с. 6.
— Які зайві речі зображені на малюнку? Чому?
9. Бесіда вчителя.
— Речі складати ви вмієте, а чи знаєте ви, як йти від
дому до школи. Де небезпечне місце на дорозі?
— Щоранку ви йдете із дому до школи. Деякі діти переходять залізничне полотно, деякі переходять шосе. Яке місце небезпечне по дорозі до школи? Чи знаєте ви, як правильно поводитися на вулиці? (Діти відповідають )
Фізкультхвилинка
Хмарка сонечко закрила,
Слізки срібнії зронила.
Ми ті слізки пошукаєм,
У травиці позбираєм.
Пострибаєм, як зайчата,
Політаєм, як пташата,
Потанцюємо ще трішки,
Щоб спочили ручки, ніжки.
10. Складання учнями за допомогою вчителя правил поведінки на вулиці.
1. Переходячи залізницю, подивись вліво, а потім — вправо. Якщо немає електропоїзда — переходь.
2. Не грайся, не бешкетуй на вулиці.
3. Переходячи шосе, будь уважним.
4. Переходь на пішохідному переході на зелене світло світлофора.
III. Формування вмінь та навичок
1. Показ таблиці «Світлофор» і читання вірша.
Зелене світло — шлях відкрито,
Спокійно переходьте, діти.
Жовте світло — попереджає,
До уваги закликає.
Червоне світло загориться —
Йти — небезпечно. Зупиніться.
2. Бесіда.
— Розкажіть про свій шлях від дому до школи.
— Яких правил потрібно дотримуватися, йдучи з дому до школи?
3. Гра «Дозволено, не дозволено».
Якщо дозволено — діти плескають в долоні.
І проспекти, і бульвари —
Всі шумливі в наші дні,
Ти проходь по тротуару
Лиш по правій стороні.
Пустувати тут, де люди,
Заборонено!
Стать взірцевим пішоходом! -
Це дозволено.
Як заходиш до трамваю,
Краще уперед пройди,
Не крутись, це заважає.
Стій спокійно, чи сиди.
їхати «зайцем» — знають всі —
Заборонено!
А бабусі дати місце —
Це дозволено.
Якщо ти гуляєш десь там,
Бігаючи, не забудь:
Переходить перехрестя —
Особливо пильним будь.
Йти, коли червоне світло,
Заборонено!
На зелене — навіть дітям
Йти дозволено.
Б. Семернін
ДОДАТКОВИЙ МАТЕРІАЛ ДО УРОКУ
1. Вірші.
Стій, машина!
Тихше хід!
На дорозі —
Пішохід.
* * *
Він дорогу
Переходить
По доріжці
«Перехід!»
* * *
І проспекти, і бульвари —
Всі шумливі в наші дні.
Ти проходь по тротуару
Лиш по правій стороні.
Пустувати тут, де люди,
Заборонено!
Щоб без втрати і без шкоди
Перейти дорогу,
Хай вивчають пішоходи
Цю науку строгу.
Будемо вивчати її ми з тобою,
Знаки, розміщені над головою,
Знаки дорожні хай кожен вивчає,
Хай його лихо завжди обминає.
Як переходити вулицю,
На розі зупинись
І перш за все уважно
На мене подивись.
Я шлях вкажу надійний,
Де небезпек нема.
Трикольорове око
Я маю недарма.
Нехай воно і мружиться,
Ніколи я не сплю,
З малими дітьми в хованки
Я гратись не люблю.
В роботі я суворий
І стриманий завжди,
Тролейбуси, машини
Біжать сюди й туди.
Дивлюсь червоним оком —
Велю спинитись я,
16
Одне мені потрібно — Потрапиш під трамвай.
Це витримка твоя. Увага — і зелений
А блисне жовте око, Привітно замигтів,
Іти не поспішай. Він колір най добріший —
Бо жовтий — не зелений — Щасливої путі.
2. Прислів'я та вислови.
Краще друзі хороші, ніж у кишені гроші.
В лиху годину знайдеш вірну людину.
Все добре пам'ятай, а лихого уникай.
Поведінка — це дзеркало, в якому кожен показує своє обличчя
(Б. Гете)
3. Загадки.
Чистенькі віконця
Сміються до сонця.
Діточки довкола —
Паша люба... (школа)
* **
Що мовчить, а розуму вчить? (Книга)
* * *
Білий кінь по чорному полю залишає слід за собою. (Крейда та
дошка )
* * *
Сама чистенька, аж блищить, пройдеться — наслідить. (Ручка)
Чорний Іван — дерев'яний кафтан, де носом проведе, там помітку
кладе. (Олівець)
4. Казка.
«Справжні друзі»
Сиділа собі Синичка у лісі, колихала дитинку. Побачив Дятлик,
що хатка в неї зовсім розламалася. Взяв у руки сокирку і збудував
Синиці нову хатинку. Подякувала пташка своєму другові і весело
заспівала.
Виглянуло Сонечко, посміхнулося. Хмарка кинула сніжком. А Мо-
роз дихнув холодом. Та Синичці не страшно. Справжні друзі не за-
лишають у біді.
5. Як треба поводитись на вулиці
Перед тим, як вийти з дому, перевір, чи все в тебе в порядку. Ґудзи-
ки мають бути застебнуті, одяг і взуття вичищені, волосся зачесане.
Якщо йдеш вулицею з товаришем, не розтягуйтесь на увесь троту-
ар, не штовхайте перехожих, не кричіть.
Некультурно ходити вулицями і їсти.
Не сміти! Для сміття на вулицях є урни.
Немає коментарів:
Дописати коментар