Я і Україна 1 клас
Тема: Твої руки. Чутливість шкіри.
Мета: формувати уявлення про органи чуття та їхню роль у житті людини, навчити правильно називати пальці на руках. Розвивати в учнів чутливість шкіри на пальцях рук. Виховувати працьовитість та санітарно-гігієнічні навички догляду за органами чуттів.
Обладнання: таблиця «Органи чуттів», роздавальні картки, кольорові ілюстрації.
Хід уроку
І. Актуалізація опорних знань
I. Повторення вивченого матеріалу.
— Діти, як ви «дружите» з носовою хустинкою?
— Навіщо людині язик. Який смак ми розрізняємо ним?
— Про які органи чуттів ми говорили на попередніх уроках? (Зору, нюху, слуху, смаку)
II. Формування нових знань, прийомів і засобів діяльності
1. Відгадування загадки.
У двох матерів по п'ятеро синів, в кожного своє ім'я.
(Руки і пальці).
— Як ви гадаєте, навіщо потрібні людині руки?
— Чи можна пальцями пізнавати навколишній світ?
2. Повідомлення теми та завдань уроку.
Сьогодні на уроці ви дізнаєтесь, як саме можна пальцями пізнавати навколишній світ. Ми з вами звернемо увагу на чутливість шкіри. Дамо імена кожному пальчику. Поговоримо про гігієну рук.
3. Робота парами.
Візьміть руку свого сусіда і уважно подивіться:
— Скільки пальчиків на руці?
—А на двох руках?
Дайте зошит один одному:
— Якими пальчиками ви тримаєте зошит?
— Який найсильніший? (Великий).
— Яким ви щось показуєте? (Вказівний).
— Найдовший знаходиться посередині і називається —...(Середнім).
— Слідом за ним без ім'я, називається —...(Безіменним )
— Найменший —...(Мізинчик).
Повторюємо ще раз назви пальців.
4. Читання вчителем оповідання Михайла Коцюбинського «Десять робітників».
Зайшов я колись до однієї жінки в хату — Одаркою звали жінку. Дивлюсь, а в неї в хаті так чисто, гарно так: діти умиті, чисто одягнені, обід зварений.
— Як ви встигаєте все поробити? — питаю я в Одарки.
А вона каже:
— Як же мені не встигнути! У мене служить аж 10 добрих робітників. Вони мене слухають: що не скажу — зроблять, один одному допомагають!
— Які ж то у вас робітники?
— А ось вони! — засміялась Одарка і поклала на стіл свої десять пальців.
5. Обговорення твору.
— Про яких робітників йдеться в оповіданні?
— Де у людини є пальці? (На руках, ногах).
— Як називаються пальці на руках? (Учні називають та показують пальці).
Фізкультхвилинка
Руки вгору, руки вниз,
На сусіда подивись.
Руки вгору, руки в боки,
Поскачи на місці трохи.
Руки ззаду покладемо,
Головою поведемо.
Дружно всі присядемо.
І за парти сядемо.
6. Робота з підручником, с. 17.
— Яку роботу виконують діти?
— Яку ви вмієте виконувати роботу?
— Що ти робиш правою рукою, а що — лівою?
— Чим покриті ваші пальчики? (Шкірою).
7. Бесіда з елементами практичної роботи.
— Закрийте очі. Доторкніться до парти:
— Яка вона на дотик?
— Згадайте, який на дотик сніг?
— Що відчували, коли брали в руки склянку з гарячим чаєм?
— Навіщо людям руки?
8. Читання вірша.
Мамині руки.
Мамині руки — щедрі, робочі —
Втоми не знають з ранку до ночі.
Вранці, коли ще усі спочивають,
Сонце, напевно, вони піднімають.
Мамині руки — ніжні і милі —
Воду ранкову з криниці носили.
Діти плескались, діти вмивались.
Сонцю і матері щиро всміхались,
їх теплотою щоранку зігріті,
Йдуть у школу усміхнені діти.
Мамині руки — добрі, ласкаві —
Всюди в пошані, всюди у славі.
І на заводі біля верстата,
В полі, у школі — всюди їх знати.
Мамині руки все вміють робити,
Як же нам руки ці не любити?
(В. Грінчак )
— Як можна назвати мамині руки?
— Як можна назвати працьовиті руки?
— А як ви розумієте вислів «У нього золоті руки»?
Працьовиті руки поважайте, любі діти!
9. Бесіда.
Розкажіть, що ви відчували, коли:
— Твою руку тримали матусині руки;
— Брав у руки троянду;
— Тримав кішку;
— Тримав руки над вогнем;
— Мив руки холодною водою.
Фізкультхвилинка
Дружно вправними руками
Допоможемо ми мамі:
Посуд гарно перемиєм,
Витрем насухо, складем,
І при цьому не поб'єм,
Пил зітремо й підметемо -
Скрізь порядок наведемо.
Хвилинка-цікавинка
Шкіра — це надто важливий орган відчуттів, так само важливий, як очі і вуха. Якби шкіра позбулася своєї чутливості, то з нами могло б скоїтися чимало біди. Ми б стали цілком нечутливі до болю і опіків, не відчували б, що замерзаємо. Від багатьох небезпек зовнішнього світу захищає нас наша чутлива шкіра. Такою чутливістю шкіри користуються сліпі люди
для того, щоб орієнтуватися в навколишньому світі. Руками, на дотик, вони впізнають предмети, речі знайомих людей. їхні руки мають своєрідну пам'ять, тому що їм доводиться розраховувати тільки на свої руки, слух і голос.
10. Знайомство учнів із правилами гігієни рук.
Запам'ятайте!
• Доглядайте за своїми руками.
• Руки тримайте в чистоті.
• Перед їжею та після прогулянки мийте завжди руки.
• Після кожного миття ретельно витирайте кожен пальчик.
III. Формування вмінь та навичок
1. Робота з підручником, с. 18.
Читання оповідання «Кмітливий Андрусь» за Миколою Герасименком.
— Чи знає Андрусь, скільки у нього пальчиків на руках?
— Як ви здогадались, що він не знає?
2. Гра «Що ми робимо руками».
Якщо дію можна зробити руками, діти плескають у долоні.
• Співаємо пісні ••• Пишемо листа
••• Варимо борщ ••• Ліпимо вареники
• Печемо хліб ••• Читаємо казку
• Танцюємо ••• Вишиваємо рушник
• Малюємо картину • Катаємося на ковзанах
3. Робота в зошиті з друкованою основою, с. 9.
— Хто з хлопчиків частіше хворіє? Чому?
— Кого називають здоровою людиною?
— Як можна зміцнити здоров'я? (Розфарбовування).
4. Читання вірша «Будь здоровим» Г. Бойко.
Вийшла курочка на грядку,
Кличе діток на зарядку.
— Куд-куди? На доріжку!
Починаємо пробіжку.
З фізкультурою ми дружим,
Різні вправи любим дуже.
— Раз, два, три, чотири! —
Чути з нашої квартири.
Глянь: без мила і водиці
Умиваються дві киці,
Язичком вмиваються,
Лапками втираються.
Я до крана сам дістану,
Умиваюсь біля крана.
Милю милом щоки, вуха, шию
І водою добре мию!
Кроленята — глянуть любо:
Об морквини чистять зуби.
І тому в них зубки цілі —
Гострі-гострі, білі-білі.
В мене щіточка зубна,
Подивіться: ось вона!
Зверху вниз і навпаки
Чищу зуби залюбки.
Поросяткам у корито
їжі свіжої налито.
Нечепури лізуть прямо
У корито із ногами.
Я коли кінчаю їсти,
На столі у мене чисто.
Скатертину не заллю,
Бо порядок я люблю.
Ось горобчик сів на стовпчик,
Чистить пір'ячко горобчик,
Потім пурхнув на плетінь:
— Я чистенький! Цвінь-цвірінь!
Крем узяв я із полички,
Сам почистив черевички,
Ще й помив калошки
Для сестри Явдошки.
Наш Рябко у двір забіг,
А на лапах — мокрий сніг.
Походив він, походив,
На підлозі наслідив.
Як не сором буть таким —
Неохайним і брудним —
Я завжди біля порога
Витираю добре ноги.
Ведмежатко косолапе
У барлозі смокче лапу.
Ой, яка принадна,
Наче шоколадна!
Не ведмідь же я, малята,
Щоб до рота пальці брати,
Це мені незвично:
Не гі-гі-є-ніч-но!
Золотий бджолиний рій
Носить мед у вулик свій.
Працювать бджілкам охоче —
Зранку трудяться до ночі.
Я старанно теж тружуся
Помагаю вже матусі і бабусі.
А як виросту, тоді
Буду першим у труді!
— Що уміє хлопчик робити сам?
— З чого видно, що він охайний, слідкує за гігієною свого тіла?
ДОДАТКОВИЙ МАТЕРІАЛ ДО УРОКУ
Для чого руки потрібні
( Оповідання )
Петро з дідусем великими друзями були. Про себе все розповідали один одному. Якось дідусь запитав онука:
— А для чого, Петрику, людям руки потрібні?
— Щоб у м'яча грати, — відповів Петрусь.
— А ще для чого? — запитав дідусь.
— Щоб ложку тримати.
— А ще?
— Щоб кицьку гладити.
— А ще?
— Щоб камінчики в річку кидати...
Довго відповідав Петрусь дідусеві. І ніби правильно відповідав.
А про головне так і не сказав.
(В. Сухомлинський)
Лінива Оленка
( Оповідання )
Прийшла вранці Оленка в школу.
— Чого це ти не причесана? — питає вчителька.
— Бабуня не встигла причесати, — каже Оленка.
— А черевички чого брудні?
— Дідусь не почистив.
— А ґудзика чого біля комірця немає?
— То вже я винна, — сказала Оленка. — Забула нагадати мамі, щоб пришила.
Що таке орган дотику?
Органом дотику є нервові закінчення, які знаходяться в шкірі. За допомогою нервових закінчень ми відчуваємо тепло, холод, дотик, біль. Найбільше нервових закінчень є в шкірі кінчиків пальців, на губах, на оболонці язика. На кожному квадратному міліметрі поверхні шкіри знаходиться двадцять нервових закінчень.
Тема: Твої руки. Чутливість шкіри.
Мета: формувати уявлення про органи чуття та їхню роль у житті людини, навчити правильно називати пальці на руках. Розвивати в учнів чутливість шкіри на пальцях рук. Виховувати працьовитість та санітарно-гігієнічні навички догляду за органами чуттів.
Обладнання: таблиця «Органи чуттів», роздавальні картки, кольорові ілюстрації.
Хід уроку
І. Актуалізація опорних знань
I. Повторення вивченого матеріалу.
— Діти, як ви «дружите» з носовою хустинкою?
— Навіщо людині язик. Який смак ми розрізняємо ним?
— Про які органи чуттів ми говорили на попередніх уроках? (Зору, нюху, слуху, смаку)
II. Формування нових знань, прийомів і засобів діяльності
1. Відгадування загадки.
У двох матерів по п'ятеро синів, в кожного своє ім'я.
(Руки і пальці).
— Як ви гадаєте, навіщо потрібні людині руки?
— Чи можна пальцями пізнавати навколишній світ?
2. Повідомлення теми та завдань уроку.
Сьогодні на уроці ви дізнаєтесь, як саме можна пальцями пізнавати навколишній світ. Ми з вами звернемо увагу на чутливість шкіри. Дамо імена кожному пальчику. Поговоримо про гігієну рук.
3. Робота парами.
Візьміть руку свого сусіда і уважно подивіться:
— Скільки пальчиків на руці?
—А на двох руках?
Дайте зошит один одному:
— Якими пальчиками ви тримаєте зошит?
— Який найсильніший? (Великий).
— Яким ви щось показуєте? (Вказівний).
— Найдовший знаходиться посередині і називається —...(Середнім).
— Слідом за ним без ім'я, називається —...(Безіменним )
— Найменший —...(Мізинчик).
Повторюємо ще раз назви пальців.
4. Читання вчителем оповідання Михайла Коцюбинського «Десять робітників».
Зайшов я колись до однієї жінки в хату — Одаркою звали жінку. Дивлюсь, а в неї в хаті так чисто, гарно так: діти умиті, чисто одягнені, обід зварений.
— Як ви встигаєте все поробити? — питаю я в Одарки.
А вона каже:
— Як же мені не встигнути! У мене служить аж 10 добрих робітників. Вони мене слухають: що не скажу — зроблять, один одному допомагають!
— Які ж то у вас робітники?
— А ось вони! — засміялась Одарка і поклала на стіл свої десять пальців.
5. Обговорення твору.
— Про яких робітників йдеться в оповіданні?
— Де у людини є пальці? (На руках, ногах).
— Як називаються пальці на руках? (Учні називають та показують пальці).
Фізкультхвилинка
Руки вгору, руки вниз,
На сусіда подивись.
Руки вгору, руки в боки,
Поскачи на місці трохи.
Руки ззаду покладемо,
Головою поведемо.
Дружно всі присядемо.
І за парти сядемо.
6. Робота з підручником, с. 17.
— Яку роботу виконують діти?
— Яку ви вмієте виконувати роботу?
— Що ти робиш правою рукою, а що — лівою?
— Чим покриті ваші пальчики? (Шкірою).
7. Бесіда з елементами практичної роботи.
— Закрийте очі. Доторкніться до парти:
— Яка вона на дотик?
— Згадайте, який на дотик сніг?
— Що відчували, коли брали в руки склянку з гарячим чаєм?
— Навіщо людям руки?
8. Читання вірша.
Мамині руки.
Мамині руки — щедрі, робочі —
Втоми не знають з ранку до ночі.
Вранці, коли ще усі спочивають,
Сонце, напевно, вони піднімають.
Мамині руки — ніжні і милі —
Воду ранкову з криниці носили.
Діти плескались, діти вмивались.
Сонцю і матері щиро всміхались,
їх теплотою щоранку зігріті,
Йдуть у школу усміхнені діти.
Мамині руки — добрі, ласкаві —
Всюди в пошані, всюди у славі.
І на заводі біля верстата,
В полі, у школі — всюди їх знати.
Мамині руки все вміють робити,
Як же нам руки ці не любити?
(В. Грінчак )
— Як можна назвати мамині руки?
— Як можна назвати працьовиті руки?
— А як ви розумієте вислів «У нього золоті руки»?
Працьовиті руки поважайте, любі діти!
9. Бесіда.
Розкажіть, що ви відчували, коли:
— Твою руку тримали матусині руки;
— Брав у руки троянду;
— Тримав кішку;
— Тримав руки над вогнем;
— Мив руки холодною водою.
Фізкультхвилинка
Дружно вправними руками
Допоможемо ми мамі:
Посуд гарно перемиєм,
Витрем насухо, складем,
І при цьому не поб'єм,
Пил зітремо й підметемо -
Скрізь порядок наведемо.
Хвилинка-цікавинка
Шкіра — це надто важливий орган відчуттів, так само важливий, як очі і вуха. Якби шкіра позбулася своєї чутливості, то з нами могло б скоїтися чимало біди. Ми б стали цілком нечутливі до болю і опіків, не відчували б, що замерзаємо. Від багатьох небезпек зовнішнього світу захищає нас наша чутлива шкіра. Такою чутливістю шкіри користуються сліпі люди
для того, щоб орієнтуватися в навколишньому світі. Руками, на дотик, вони впізнають предмети, речі знайомих людей. їхні руки мають своєрідну пам'ять, тому що їм доводиться розраховувати тільки на свої руки, слух і голос.
10. Знайомство учнів із правилами гігієни рук.
Запам'ятайте!
• Доглядайте за своїми руками.
• Руки тримайте в чистоті.
• Перед їжею та після прогулянки мийте завжди руки.
• Після кожного миття ретельно витирайте кожен пальчик.
III. Формування вмінь та навичок
1. Робота з підручником, с. 18.
Читання оповідання «Кмітливий Андрусь» за Миколою Герасименком.
— Чи знає Андрусь, скільки у нього пальчиків на руках?
— Як ви здогадались, що він не знає?
2. Гра «Що ми робимо руками».
Якщо дію можна зробити руками, діти плескають у долоні.
• Співаємо пісні ••• Пишемо листа
••• Варимо борщ ••• Ліпимо вареники
• Печемо хліб ••• Читаємо казку
• Танцюємо ••• Вишиваємо рушник
• Малюємо картину • Катаємося на ковзанах
3. Робота в зошиті з друкованою основою, с. 9.
— Хто з хлопчиків частіше хворіє? Чому?
— Кого називають здоровою людиною?
— Як можна зміцнити здоров'я? (Розфарбовування).
4. Читання вірша «Будь здоровим» Г. Бойко.
Вийшла курочка на грядку,
Кличе діток на зарядку.
— Куд-куди? На доріжку!
Починаємо пробіжку.
З фізкультурою ми дружим,
Різні вправи любим дуже.
— Раз, два, три, чотири! —
Чути з нашої квартири.
Глянь: без мила і водиці
Умиваються дві киці,
Язичком вмиваються,
Лапками втираються.
Я до крана сам дістану,
Умиваюсь біля крана.
Милю милом щоки, вуха, шию
І водою добре мию!
Кроленята — глянуть любо:
Об морквини чистять зуби.
І тому в них зубки цілі —
Гострі-гострі, білі-білі.
В мене щіточка зубна,
Подивіться: ось вона!
Зверху вниз і навпаки
Чищу зуби залюбки.
Поросяткам у корито
їжі свіжої налито.
Нечепури лізуть прямо
У корито із ногами.
Я коли кінчаю їсти,
На столі у мене чисто.
Скатертину не заллю,
Бо порядок я люблю.
Ось горобчик сів на стовпчик,
Чистить пір'ячко горобчик,
Потім пурхнув на плетінь:
— Я чистенький! Цвінь-цвірінь!
Крем узяв я із полички,
Сам почистив черевички,
Ще й помив калошки
Для сестри Явдошки.
Наш Рябко у двір забіг,
А на лапах — мокрий сніг.
Походив він, походив,
На підлозі наслідив.
Як не сором буть таким —
Неохайним і брудним —
Я завжди біля порога
Витираю добре ноги.
Ведмежатко косолапе
У барлозі смокче лапу.
Ой, яка принадна,
Наче шоколадна!
Не ведмідь же я, малята,
Щоб до рота пальці брати,
Це мені незвично:
Не гі-гі-є-ніч-но!
Золотий бджолиний рій
Носить мед у вулик свій.
Працювать бджілкам охоче —
Зранку трудяться до ночі.
Я старанно теж тружуся
Помагаю вже матусі і бабусі.
А як виросту, тоді
Буду першим у труді!
— Що уміє хлопчик робити сам?
— З чого видно, що він охайний, слідкує за гігієною свого тіла?
ДОДАТКОВИЙ МАТЕРІАЛ ДО УРОКУ
Для чого руки потрібні
( Оповідання )
Петро з дідусем великими друзями були. Про себе все розповідали один одному. Якось дідусь запитав онука:
— А для чого, Петрику, людям руки потрібні?
— Щоб у м'яча грати, — відповів Петрусь.
— А ще для чого? — запитав дідусь.
— Щоб ложку тримати.
— А ще?
— Щоб кицьку гладити.
— А ще?
— Щоб камінчики в річку кидати...
Довго відповідав Петрусь дідусеві. І ніби правильно відповідав.
А про головне так і не сказав.
(В. Сухомлинський)
Лінива Оленка
( Оповідання )
Прийшла вранці Оленка в школу.
— Чого це ти не причесана? — питає вчителька.
— Бабуня не встигла причесати, — каже Оленка.
— А черевички чого брудні?
— Дідусь не почистив.
— А ґудзика чого біля комірця немає?
— То вже я винна, — сказала Оленка. — Забула нагадати мамі, щоб пришила.
Що таке орган дотику?
Органом дотику є нервові закінчення, які знаходяться в шкірі. За допомогою нервових закінчень ми відчуваємо тепло, холод, дотик, біль. Найбільше нервових закінчень є в шкірі кінчиків пальців, на губах, на оболонці язика. На кожному квадратному міліметрі поверхні шкіри знаходиться двадцять нервових закінчень.
Немає коментарів:
Дописати коментар