Тема. Твір – опис за поданим
початком і планом „Строкатий дятел – лісовий лікар"
Мета: навчити дітей складати твір-опис за поданим початком і
планом, збагачувати словниковий запас учнів; виховувати любов і бережливе
ставлення до природи.
Обладнання: репродукції картин художників, ілюстрації дятла, таблиці.
Хід уроку
1. Організація класу
2. Актуалізація опорних знань
2.1.Загадка
Їх тіло вкрите пір'ям,
І більшість з них літають.
То хто ж оті тварини,
І як їх називають?(Птахи)
2.2.Розгадування загадкового
кросворда.
(Вчитель виставляє ілюстрації із
зображенням птахів.)
|
|
|
|
|
д
|
р
|
о
|
х
|
в
|
а
|
з
|
о
|
з
|
у
|
л
|
я
|
|
|
|
|
|
|
|
л
|
а
|
с
|
т
|
і
|
в
|
к
|
а
|
|
с
|
о
|
л
|
о
|
в
|
е
|
й
|
|
|
|
|
|
|
|
л
|
е
|
л
|
е
|
к
|
а
|
|
|
1.Який птах найважчий в
Україні? (Дрохва)
2.Хоч гнізда свого не має,
яйця іншим підкладає
та у лісі в холодку
все кує: Ку-ку! Ку-ку!(Зозуля)
3.Швидко скрізь цей птах літає,
безліч мушок поїдає,
за вікном гніздо будує,
тільки в нас він не зимує.(Ластівка)
4.В мене є великий хист,
Я співаю, як артист.
Спів мій радісний усюди
Люблять слухати всі люди.(Соловей)
5.Довгі ноги, довгий ніс.
Прилетів — обід приніс:
смачних жабеняток
для своїх маляток.(Лелека)
- Що об'єднує всіх цих тварин?
- Чим вони відрізняються від інших
тварин?
- Чому заєць, лисичка, білочка не
можуть літати, а птахи можуть?
- Чим вкрито тіло птахів?
- Цікаво, навіщо пташкам
пір'я? (Пір'я захищає їх від холоду, спеки та різних ушкоджень,
допомагає постійно підтримувати високу температуру тіла).
3. Повідомлення теми і мети уроку
Сьогодні на уроці ми поговоримо про
дятла. Будемо вчитися описувати його. А також розширимо і поповнимо свої знання
про цього птаха.
4. Робота з мовним матеріалом
4.1.Загадки про дятла
- Хто знає загадки про дятла?
Вірно людям я служу,
їм дерева стережу.
Дзьоб міцний і гострий маю,
Шкідників їм добуваю.
Якого птаха підтримує хвіст,
коли він сидить на дереві?
Відгадайте, діти,
хто має носик-долото?
Ним комах з кори виймає,
про здоров'я лісу дбає.
Цілий день працюю в гаї,
Діловито дзьобом б'ю.
Я не цвяхи забиваю,
Я комашок дістаю.
Він стукоче: Тук-тук!
— Хто це там? — пита борсук.
— Це, — сказав Поважно лев,
— Добрий лікар
Всіх дерев.
Хоч я не молоток —
По дереву вдаряю.
Кожнісінький куток
Обстежувать бажаю.
Б'ється, стука молоток,
Поправляє нам садок.
Хто комах з кори виймає,
Про здоров'я лісу дбає?
4.2.Зачитування віршів
- Хто знає вірші про дятла?
По рецепту на базарі дятел вибрав
окуляри,
натягнув собі на ніс, полетів
трудитись в ліс.
У осінню хмуру пору хитрий жук
зашивсь під кору.
Дятел глянув, сів на сук, носом тук
— і згинув жук.
От які-то окуляри вибрав дятел на
базарі.
М. Стельмах
Дятел дерево довбав,
Дятел гусінь діставав.
Добре дятел учинив,
Гарну справу він зробив.
Дятлик чув від діда, коли в лісі
ріс:
Хто б про тебе відав, якби не твій
ніс?
Дятлик тер свій лобик, а потім звик,
Хоч довший за дзьобик у нього язик.
Дятлова
кузня
В дятловій кузні гаряча пора.
Дятлова кузня стоїть край двора,
Дятел невтомно працює щодня —
Така роботяща у нього рідня.
Вчився він змалку так працювати,
Щоб шкідників з-під кори добувати.
М.
Сингаївський
— Чому вірш названо «Дятлова кузня»?
Чи знаєте ви, що...
Життя дятлів тісно
пов'язане з деревами. На них вони їдять, гніздяться, ховаються від ворогів. У
лісах нашої країни живе їх 11 видів.
Дятли - осілі птахи, але восени і
взимку кочують у пошуках їжі.Найбільш поширеним на Україні є дятел строкатий
великий. Маса його 100 г.
Розмножується дятел навесні. У цей
час у лісі чути барабанний стук. Це самець закликає до себе самку і сповіщає,
що прийшла пора будувати гніздо. Гніздиться в дуплах дерев, але не приносить в
них ані бадилиночки. Пташенята повзають по голому дну. Самка відкладає 5 яєць і
насиджує 14-15 днів. Близько місяця батьки годують пташенят комахами,
личинками. Далі вони переходять до самостійного життя.
Живляться дятли переважно комахами,
їхніми личинками. Цих птахів називають лікарями дерев, бо вони знищують величезну
кількість комах-шкідників. Вистукуючи стовбури дерев, вони дізнаються – яке
дерево пошкоджене, бо здорове відгукається дзвінко, а пошкоджене глухо.
Узимку, коли немає комах, вони їдять
насіння сосни, ялини. Роздовбують шишку, встромлюючи її в щілину кори. Під
деревами нагромаджують купу вилущених шишок. Це місце називають "дятлова
кузня".
Дятлів у наших лісах небагато, тому
вони потребують охорони.
4.4. Легенда
- Хто знає легенду про дятла?
Легенда про дятла
Одного разу бідний чоловік пішов на
Великдень до лісу зрубати дерево. Тільки він почав рубати, як до нього
підійшов старий дід і сказав: «Не рубай дерево. Іди додому. В тебе буде
достатньо грошей, щоб купити дров і жити без злиднів».
Чоловік так і зробив. Жив він добре,
але наступного року він подумав: «Піду до того дерева, попрошу ще грошей».
Прийшов чоловік до лісу і почав рубати дерево. Тут і з'явився старий дід, він
зрозумів, що чоловіка до лісу привела жадібність. Тоді дідусь мовив: «За твою
жадібність перетворю тебе в птаха, стукай все життя по деревах».
Так з'явився птах дятел.
- Чому вчить нас ця легенда?
Фізкультхвилинка
- Де, вороно - каркароно, ти була?
Що, вороно - каркароно, принесла?
- Покружляла, покружляла на горі,
горобців порозганяла у дворі,
стріла півня розбишаку - пісняра
і чкурнула, дременула із двора.
5. Словникова робота
Строкатий -який має різнокольорове забарвлення, оперення (про
птахів);
Оперення – жорстке
Тіло – чорне з білими смугами, боки жовтуваті,
підхвістя рожево-червоне
Хвіст – твердий,
пружний. На нього птах опирається, коли лазить по деревах.
Крила -широкі
і тупі, з білими плямами
Голівка - на потилиці має червону шапочку
Дзьоб - прямий,
гострий, міцний,як долото.Він є знаряддям для роздовбування кори і добування
корму.
Лоб і щоки -білі
Язик -із
зазубринами, далеко висовується з рота. Тому птахи можуть діставати їжу із
щілин.
Лапи - короткі
сильні, нагадують щипці (два пальці вперед, два — назад).
Складання (усно) твору за поданим
початком і планом (2 – 3 учні)
Зачин
|
Дятел — це невеликий птах, який
гніздиться в дуплах дерев.
|
Основна частина
|
1. Яке оперення має дятел?
2. Які в нього спинка і крила?
3. Яка голівка?
4. Які дзьоб і язик?
5. Які у дятла лапи?
6. Який в нього хвіст?
|
Кінцівка
|
Яку користь приносить дятел?
|
7. Зразки твору
Дятел
На одному з дерев дятел влаштувався.
Який він красивий!
Голова й спинка чорні, на потилиці
червона плямочка, а на чорних крилах білі цяточки й смуги. Весь барвистий, тому
його строкатим дятлом і прозвали.
Сів дятел на стовбур дерева. Роздовбає
кору, дістане шкідника і з'їсть. І подумав я: недарма дятла лісовим лікарем називають. Він лікує хворі дерева.
(Г. Скребицький)
Дятел — це невеликий птах, який
гніздиться в дуплах дерев.
Оперення у нього жорстке. Спинка
чорна з білими смугами, боки жовтуваті, підхвістя рожево-червоне. Широкі чорні
крила з білими плямочками. На маленькій голівці червона шапочка, а лоб і щоки
білі. Прямим, гострим і міцним, як долото, дзьобом він видовбує у корі щілину, а
потім своїм довгим із зазубринами язиком, наче пінцетом, дістає шкідливих
комах та короїдів. Короткі сильні лапи нагадують щипці. Хвіст твердий і
пружний. На нього птах опирається, коли лазить по деревах.
Дятла називають лікарем дерев, бо
він знищує величезну кількість комах-шкідників.
8.Написання учнями твору
9.Перевірка написаного
Пам'ятка
|
|
1.
|
Чи є у творі зачин?
|
2.
|
Чи виділена кожна частина в абзац?
|
3.
|
Чи достатньо розкрита основна
частина? Чи послідовно розміщені речення? Чи вдалі переходи від однієї
частини до другої?
|
4.
|
Чи правильно пов'язані між собою
речення? Чи не повторюються одні й ті самі слова та вирази? Можливо, потрібно
замінити деякі з них більш вдалими?
|
5.
|
Чи відповідає назва твору його
змісту? Чи немає зайвих слів або речень, що не стосуються теми?
|
6.
|
Чи є у творі кінцівка? Постарайся,
щоб останнє речення зробило текст завершеним.
|
7.
|
Чи не пропустив букву, чи
правильно написав слова, поставив знак у кінці речення?Не впевнений,запитай у
вчителя.
|
Зачитування кращих творів.
10. Підсумок уроку
– Чи сподобався вам урок?
– Чого ви навчились на цьому уроці?
– Що нового дізналися сьогодні?
Діти малюють дятла на альбомних аркушах.
Немає коментарів:
Дописати коментар